گزارش طلا – معامله گران طلا چشم به جلسه سیاست گذاری مهم FOMC دارند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) تلاش می‌کند تا با تکیه بر افزایش‌های جزئی خود که در دو جلسه معاملاتی گذشته مشاهده شد، بیشتر افزایش یابد، اما در ابتدای هفته جدید نتوانسته است که به این هدف برسد و اندکی کاهش یافت، اگرچه کاهش آن تعدیل شده است. انتظارات در بازار مبنی بر به تعویق انداختن کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) با انتشار شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) در جمعه گذشته تقویت شد که نشان دهنده تورم مداوم است. علاوه بر این، یک احساس مثبت در بازارهای سهام، تقاضا برای دارایی امن را کاهش می دهد.

همزمان، دلار آمریکا (USD) با فشار فروش مجدد مواجه می شود و بهبودی اندک خود را از پایین ترین رقم دو هفته اخیر در روز جمعه معکوس می کند، یکی از دلایل ین ژاپن (JPY) است که احتمالاً به دلیل مداخله دولت، شاهد یک بازگشت قوی است. علاوه بر این، درگیری‌های روسیه و اوکراین همچنان تنش‌های ژئوپلیتیکی را حفظ می‌کند که به حمایت از کاهش بیشتر قیمت طلا کمک می‌کند. معامله گران ممکن است قبل از نشست دو روزه مهم FOMC که در روز سه شنبه آغاز می شود و انتشار داده های اقتصادی کلیدی ایالات متحده در آغاز ماه، به ویژه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) موضع محتاطانه ای اتخاذ کنند.

سرخط خبرهای طلا

روز جمعه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اعلام کرد که شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) در ماه مارس 0.3 درصد افزایش یافت و نرخ سالانه از 2.5 درصدی فوریه به 2.7 درصد افزایش یافت که از 2.6 درصد پیش بینی شده بود.

به طور همزمان، شاخص قیمت اصلی PCE، بدون احتساب قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی، در 2.8 درصد، بالاتر از 2.6 درصد پیش‌بینی‌شده، ثابت ماند که موضع جنگ‌طلبانه فدرال رزرو را تقویت کرد و بر طلا، یک دارایی بدون بازده، افزود.

علاوه بر این، مذاکرات بین اسرائیل و حماس در قاهره، خوش‌بینی برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه ایجاد می‌کند و سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند که دارایی‌های پرریسک‌تر را به جایگاه امن طلا ترجیح دهند.

با این حال، حملات اوکراین به پالایشگاه‌های نفت روسیه در آخر هفته، همراه با درخواست برای افزایش کمک‌های نظامی از سوی ایالات متحده به دلیل تشدید شرایط در خطوط مقدم، خطرات ژئوپلیتیکی را حفظ کرده و XAU/USD را تقویت می‌کند.

علاوه بر این، علائم تورم پایدار در ایالات متحده، برخلاف انتظارات قبلی، باید طلا را به عنوان محافظی در برابر تورم پیش از نشست حساس دو روزه FOMC که روز سه شنبه آغاز می شود، حمایت کند.

سرمایه گذاران در این هفته همچنین با انتشار داده های کلان مهم ایالات متحده در آغاز ماه، به ویژه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در روز جمعه که به دقت تحت نظارت است، مواجه خواهند شد.

تحلیل تکنیکال XAU/USD

از نقطه نظر فنی، هفته گذشته شاهد بازگشت از سطوح زیر 2300 دلار بودیم، اما در نزدیکی منطقه 2352-2353 دلار، که شامل سطح اصلاحی فیبوناچی 50 درصد و میانگین متحرک ساده 200 ساعته (SMA) است، با مقاومت مواجه شد. علیرغم این رد، کاهش متعاقب آن در نزدیکی منطقه 2320 دلاری (سطح فیبو 23.6 درصد) و SMA 100 ساعته حمایت پیدا کرد که نشان دهنده یک نقطه محوری است.

شکست پایدار زیر این سطح می‌تواند قیمت طلا را مجدداً به پایین‌ترین حد هفته گذشته، در حدود 2,292-2,291 دلار، با حمایت بیشتر نزدیک به 2,268-2,265 دلار برساند.

از سوی دیگر، شتاب صعودی مستلزم پیشرفتی در بالای منطقه مقاومت 2352-2353 دلاری است. در چنین سناریویی، طلا می تواند منطقه مقاومت بعدی را در نزدیکی 2371 تا 2372 دلار هدف قرار دهد و به طور بالقوه به 2400 دلار برسد. تداوم حرکت صعودی می تواند قیمت ها را به سمت بالاترین حد تاریخ در حدود 2431 تا 2432 دلار سوق دهد که در اوایل این ماه به دست آمد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا دوشنبه 10 اردیبهشت 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا دوشنبه 10 اردیبهشت 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید