روبل روسیه ضعیف شد و به 96.4 در مقابل دلار رسید

روبل روسیه

روبل روسیه به 96.4 در هر دلار کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش بیش از 30 درصدی نسبت به اوج خود در سال جاری است. این کاهش ارزش اساساً ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیک اخیر در قفقاز جنوبی و باز شدن بازارهای مالی است که به مشاغل و خانوارها اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را به سمت هلدینگ‌های خارجی سوق دهند. این عوامل فشار ناشی از عدم تعادل تجاری قابل توجه را تشدید کرده است.

افزایش انعطاف‌پذیری در زنجیره‌های تامین، تحت تأثیر تحریم‌ها، منجر به واردات بیشتر شده است، در حالی که تحریم‌های غرب، از جمله تحریم نفت، بر صادرات انرژی حیاتی تأثیر منفی گذاشته است. در نتیجه، مازاد تجاری در ماه جولای نسبت به سال قبل 77 درصد کاهش یافت.

با این وجود، تلاش هایی برای حمایت از روبل، به ویژه از سوی بانک مرکزی روسیه (CBR) صورت گرفته است. CBR اقداماتی مانند فروش 150 میلیارد روبل ارز خارجی، بازتاب معاملات انجام شده توسط وزارت دارایی را انجام داده است. علاوه بر این، CBR نرخ بهره را به 13 درصد افزایش داده است.

علاوه بر این، فعالان بازار به دقت سیاست‌های نرخ بهره فدرال رزرو را زیر نظر دارند، زیرا یک موضع سازگارتر می‌تواند به طور بالقوه دلار آمریکا را تضعیف کند و مقداری تسکین برای روبل فراهم کند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس