گزاش طلا – کاهش تنش بین ایران و اسرائیل تقاضای طلا را کاهش داد

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) هفته را با روند ضعیف‌تری آغاز می‌کند و یک رگه برد دو روزه را می‌شکند. علیرغم این افت، طلا همچنان در محدوده معاملاتی آشنا مشاهده شده در هفته گذشته باقی می ماند. اعتماد سرمایه‌گذاران به دلیل امید به کاهش تنش در مشکلات ایران و اسرائیل تقویت می‌شود و تقاضا را از فلز امن دور می‌کند. علاوه بر این، انتظارات فدرال رزرو (Fed) برای حفظ نرخ های بهره بالاتر به دلیل تورم مداوم در ایالات متحده، فشار بر طلا را افزایش می دهد.

با این وجود، روند نزولی طلا در میان گمانه زنی ها در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره توسط بانک های مرکزی بزرگ در اواخر سال جاری حمایت می شود. علاوه بر این، بدتر شدن شرایط اقتصادی جهانی برای جلوگیری از هر گونه کاهش قابل توجه ارزش XAU/USD پیش بینی می شود. معامله‌گران احتیاط نشان می‌دهند و ترجیح می‌دهند در انتظار انتشار شاخص‌های اقتصادی کلیدی در این هفته، از جمله PMI جهانی در روز سه‌شنبه، و داده‌های مهم ایالات متحده مانند گزارش پیش‌روی تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول و شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) در حاشیه بمانند.

سرخط خبرهای طلا

اشاره ضمنی ایران به عدم اقدام تلافی جویانه علیه حمله موشکی در مقیاس محدود اسرائیل در روز جمعه، نگرانی ها از تنش های ژئوپلیتیکی بیشتر در خاورمیانه را کاهش داده و جذابیت طلا را به عنوان پناهگاه امن کاهش داده است.

سرمایه گذاران انتظارات خود را تعدیل کرده اند و اکنون اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر را پیش بینی می کنند. علاوه بر این، آنها پیش بینی خود را برای کاهش نرخ بهره در سال 2024 به دو، تقریباً 40 واحد پایه کاهش داده اند.

آستن گولسبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، روز جمعه اعلام کرد که پیشرفت تورم آمریکا در سال جاری متوقف شده است. او احتیاط را در تصمیم‌گیری‌های سیاسی پیشنهاد کرد و از شفاف‌سازی بیشتر در مورد چشم‌انداز تورم قبل از هر اقدامی حمایت کرد.

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا نزدیک به بالاترین سطح چند ماهه بالا باقی مانده است. پیش‌بینی می‌شود که این پویایی دلار آمریکا را تقویت کند و بر طلا فشار بیاورد که سودی ندارد.

نگرانی‌ها در مورد کاهش رشد اقتصاد جهانی، احتمال کاهش هماهنگ نرخ‌های بهره توسط بانک‌های مرکزی بزرگ را در نیمه دوم سال تقویت می‌کند. چنین اقداماتی می تواند از XAU/USD پشتیبانی کند.

معامله گران ممکن است قبل از انجام معاملات جهت دار جدید منتظر انتشار داده های PMI جهانی فلش، گزارش GDP سه ماهه اول ایالات متحده و شاخص قیمت مصرف شخصی (PCE) این هفته باشند.

بررسی فنی XAU/USD

از نقطه نظر فنی، حرکت جانبی مشاهده شده در هفته گذشته یک الگوی مستطیلی را در نمودارهای کوتاه مدت تشکیل می دهد. با توجه به افزایش قوی اخیر، این هنوز می تواند به عنوان یک مرحله تثبیت مثبت تفسیر شود. علاوه بر این، شاخص‌های نمودار روزانه نسبت به سطوح اضافه خرید تعدیل شده‌اند که نشان‌دهنده روند صعودی بالقوه قیمت طلا است. با این حال، سرمایه گذاران ممکن است قبل از در نظر گرفتن افزایش بیشتر موقعیت های خرید خود، منتظر قدرت پایدار و تایید بالای آستانه 2400 دلار باشند – که مرز بالایی محدوده معاملات را مشخص می کند.

برعکس، انتظار می‌رود که مرز پایین‌تر محدوده فوق، تقریباً در محدوده 2364-2363 دلار، به عنوان سطح حمایت قابل توجهی عمل کند. شکست متقاعد کننده زیر این سطح ممکن است فشار فنی فروش را تحریک کند و منجر به کاهش قیمت طلا به سمت محدوده 2325-2322 دلار شود و حرکت نزولی بالقوه سطح روانی 2300 دلار را هدف قرار دهد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا  دوشنبه 03 اردیبهشت 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا دوشنبه 03 اردیبهشت 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید