گزارش طلا – قیمت طلا زیر 2400 دلار ثابت مانده است، پتانسیل صعودی دست نخورده به نظر می رسد

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در تلاش است تا از جهش قیمت دیروز از پایین ترین سطح چند روزه در حدود 2,324 دلار استفاده کند و در طول جلسه آسیایی روز سه شنبه در محدوده باریکی معامله می شود. علیرغم اینکه این فلز گرانبها همچنان در نزدیکی اوج بی سابقه خود که در جمعه گذشته بدست آمد حرکت می کند، اما در بحبوحه تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و کاهش اندک بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا با مقاومت مواجه شده است.

درگیری های مداوم در خاورمیانه همچنان از قیمت طلا حمایت می کند، زیرا سرمایه گذاران در میان عدم اطمینان به دنبال دارایی های امن هستند. علاوه بر این، کاهش اندک بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، مقداری از طلا را حمایت می کند.

با این حال، انتظارات کاهش تاخیری نرخ بهره توسط فدرال رزرو به دلیل انعطاف پذیری شاخص های اقتصادی ایالات متحده و فشارهای تورمی مداوم، پتانسیل صعودی طلا را محدود می کند. دورنمای تندروانه فدرال رزرو، دلار آمریکا را تقویت می کند که به نوبه خود به عنوان یک باد مخالف برای قیمت طلا عمل می کند.

معامله گران منتظر سخنرانی مقامات کلیدی فدرال رزرو، از جمله جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، برای فرصت های معاملاتی کوتاه مدت بالقوه در اوایل جلسه آمریکای شمالی هستند.

سرخط خبرهای طلا

با تشدید بحران خاورمیانه و افزایش گمانه زنی ها مبنی بر اینکه فدرال رزرو نرخ های بهره بالاتری را برای مدت طولانی حفظ خواهد کرد و قیمت طلا را تقویت می کند، احساس ریسک جهانی شکننده است. سرمایه گذاران در حال تعدیل انتظارات خود برای زمان اولین کاهش نرخ بهره فدرال رزرو هستند و اکنون به دلیل نگرانی از تورم پایدار و انعطاف پذیری اقتصاد ایالات متحده، پیش بینی می کنند که این کاهش در ماه سپتامبر به جای ژوئن اتفاق بیفتد.

این احساسات با داده های قوی تر از حد انتظار خرده فروشی ایالات متحده که در روز دوشنبه منتشر شد، تقویت شد که نشان دهنده هزینه های مصرف کننده قوی است که می تواند از تورم در ماه های آینده حمایت کند. طبق آمار اداره سرشماری ایالات متحده، خرده‌فروشی در ماه مارس 0.7 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که از برآورد اجماع 0.3 درصدی و رشد تجدیدنظر شده ماه قبل 0.9 درصد پیشی گرفت.

با وجود آمار مثبت خرده فروشی، بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده به بالاترین سطح خود از نوامبر رسیده است. با این حال، با انتشار ناامیدکننده شاخص تولید امپایر استیت، دستاوردها کاهش یافت.

در همین حال، دلار آمریکا به روند صعودی خود ادامه می دهد و به سطحی رسیده است که در پنج ماه گذشته مشاهده نشده است. این می‌تواند از فعالیت‌های صعودی در بازار طلا جلوگیری کند و افزایش بیشتر برای XAU/USD را محدود کند.

تقویم اقتصادی روز سه شنبه ایالات متحده شامل داده های بازار مسکن و ارقام تولید صنعتی، علاوه بر سخنرانی های مقامات فدرال رزرو است. این رویدادها می‌تواند برای طلا، یک دارایی بدون بازده، حرکتی ایجاد کند.

بررسی فنی XAU/USD

از نقطه نظر فنی، جهش اخیر از ناحیه پشتیبانی 2325-2324 دلار اهمیت آن را به عنوان یک سطح کلیدی برای طلا تأیید می کند. شکست قاطع در زیر این منطقه می تواند راه را برای کاهش به سمت سطح روانی 2300 دلار هموار کند. فشار فروش بیشتر ممکن است نشان دهنده یک اوج کوتاه مدت برای فلز گرانبها باشد که به طور بالقوه منجر به افت قابل توجهی به سمت منطقه حمایتی 2220 دلار، با حمایت موقت در حدود 2250 دلار می شود.

در مقابل، معامله گران صعودی ممکن است قبل از در نظر گرفتن موقعیت های جدید منتظر تایید شکست بالای سطح 2400 دلار باشند. شکست موفقیت‌آمیز این مقاومت می‌تواند نشان‌دهنده ادامه روند صعودی باشد، با هدف بعدی آزمایش مجدد بالاترین قیمت تاریخی نزدیک به 2431-2432 دلار که جمعه گذشته به دست آمد. با این حال، با توجه به شرایط خرید بیش از حد که توسط شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه نشان داده شده است، ممکن است قبل از از سرگیری حرکت صعودی، شاهد مقداری تثبیت یا توقف موقت در نزدیکی اوج رکورد باشیم.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا سه شنبه 28 فروردین 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا سه شنبه 28 فروردین 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید