افزایش قیمت نفت خام پس از حمله مستقیم ایران به اسرائیل

نفت خام برنت Brent

قیمت نفت خام برنت در جریان معاملات روز سه شنبه آسیا به نزدیک به 90.80 دلار در هر بشکه افزایش یافت که به دلیل نگرانی ها از تشدید تنش ها بین اسرائیل و ایران تقویت شد. حملات موشکی و پهپادی اخیر ایران در روز شنبه خطرات ژئوپلیتیکی را در منطقه تشدید کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، جلسات متعددی را با کابینه جنگی خود برای ارزیابی پاسخ های احتمالی به حمله مستقیم ایران به اسرائیل برگزار کرده است. فرمانده ارتش اسرائیل به اقدامات تلافی جویانه علیه اهداف استراتژیک در ایران اشاره کرده است که ترس از درگیری بیشتر را تشدید کرده است.

به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، تولید بیش از 3 میلیون بشکه نفت خام ایران در روز بر نگرانی های بازار می افزاید. هر گونه تشدید تنش بین اسرائیل و ایران به طور بالقوه می تواند عرضه نفت را مختل کند و درگیری های گسترده تری را در خاورمیانه ایجاد کند.

در سمت تقاضا، قیمت نفت با وجود داده‌های اقتصادی متفاوت از چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، انعطاف‌پذیر است. تولید ناخالص داخلی (GDP) در سه ماهه اول چین 1.6 درصد در سه ماهه سه ماهه و 5.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که فراتر از انتظارات بود. با این حال، تولید صنعتی ماه مارس (سالانه) کمتر از پیش‌بینی‌های بازار بود که نشان‌دهنده نرمی در فعالیت‌های اقتصادی است.

در اخبار دیگر، نامیبیا برای عضویت بالقوه در سازمان کشورهای صادرکننده نفت و روسیه (اوپک پلاس) در نظر گرفته شده است. به عنوان چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت آفریقا تا دهه آینده، گنجاندن نامیبیا می تواند بحث اوپک پلاس در مورد پویایی بازار انرژی را از طریق منشور همکاری افزایش دهد.

بررسی فتی نفت خام برنت

روز گذشته نفت برنت در جهات مختلف در محدوده 88.95 تا 90.85 معامله شد و بدون تغییر محسوس روز را به پایان رساند. امروز نفت با اندکی افزایش به 91.00 دلار رسید.

سطوح کلیدی برای تماشا:

سطوح مقاومت

92.40-55
93.95
95.00

سطح پشتیبانی

88.95
88.35
87.80

در نمودار ساعتی، برنت در حال حاضر بالاتر از خط میانگین متحرک MA (200) H1، واقع در 90.30 معامله می شود. در نمودار چهار ساعته نیز وضعیت مشابه است.

نمودار ساعتی نفت خام برنت - سه شنبه 28 فروردین 1403
نمودار ساعتی نفت خام برنت – سه شنبه 28 فروردین 1403

سناریوی اولیه حاکی از از سرگیری حرکت صعودی به سمت 92.40 است که در 12 آوریل 2024 به عنوان بالاترین میزان مشاهده شد.

از طرف دیگر، معامله گران باید احتمال تثبیت را در زیر MA 200 H1، و به دنبال آن کاهش به 86.85، که مربوط به پایین ترین سطح در 1 آوریل 2024 است، در نظر بگیرند.

با توجه به این شاخص های فنی، معامله گران ممکن است به دنبال نقاط ورودی برای خرید در پایان اصلاح باشند، به خصوص تا زمانی که برنت بالاتر از MA 200 H1 باقی بماند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید