گزارش طلا – قیمت طلا به رشد متوسط روزانه خود ادامه می‌دهد

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در روز پنج‌شنبه افزایش یافت و بخشی از زیان‌های متحمل شده در پی نزول روز قبل را که بر مبنای داده‌های شاخص CPI آمریکا افزایش یافته بود، جبران کرد. با این حال، با توجه به اینکه دلار آمریکا (USD) همچنان قوی است و نزدیک به اوج خود از سال تا امروز که در روز چهارشنبه به دست آمد، در نوسان است، این مومنتوم دنباله‌روی ندارد. انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو (Fed) کاهش نرخ بهره را در بحبوحه فشارهای تورمی طولانی مدت به تاخیر می اندازد، همچنان به تقویت دلار ادامه می دهد و چالشی را برای فلز زرد غیر بازده ایجاد می کند.

علاوه بر این، صورتجلسه FOMC در ماه مارس نشان می‌دهد که فدرال رزرو ممکن است نرخ‌های بهره بالاتری را برای یک دوره طولانی حفظ کند و از دلار آمریکا حمایت کند و پتانسیل صعودی طلا را محدود کند. علیرغم این بادهای مخالف، تنش های ژئوپلیتیکی ادامه دار، به ویژه در خاورمیانه، جایی که خطر تشدید درگیری ها همچنان ادامه دارد، کاهش یافته است. این پس‌زمینه احتیاطی، فعالان بازار را بر آن می‌دارد تا قبل از تأیید هر گونه شکل‌گیری کوتاه‌مدت بالا در XAU/USD و موقعیت‌یابی برای حرکت‌های اصلاحی مهم، محتاطانه عمل کنند.

سرمایه گذاران اکنون توجه خود را به انتشار داده های کلیدی اقتصاد کلان ایالات متحده، از جمله ادعاهای اولیه بیکاری هفتگی و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) معطوف کرده اند. علاوه بر این، انتظار می‌رود که سخنرانی‌های اعضای بانفوذ FOMC باعث افزایش تقاضای دلار و ارائه فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت در جفت XAU/USD شود.

سرخط خبرهای طلا

قیمت طلا (XAU/USD) با فشار نزولی در روز چهارشنبه با افزایش ارزش دلار آمریکا در سراسر جهان به دلیل افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در پی گزارش تورم بالا مواجه شد. اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) گزارش داد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از انتظارات فراتر رفته و نسبت به ماه قبل 3.5 درصد و نسبت به ماه قبل 0.4 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، CPI اصلی، که اجزای غذایی و انرژی فرار را حذف می‌کند، به نرخ سالانه 3.8 درصد افزایش یافت و این نگرانی را افزایش داد که فدرال رزرو ممکن است نرخ‌های بهره بالاتر را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.

انتشار صورتجلسات جلسه مارس FOMC انتظارات در مورد یک دوره طولانی مدت نرخ های بهره بالاتر را بیشتر تقویت کرد. بر اساس این صورتجلسه، سیاستگذاران اعلام کردند تا زمانی که نسبت به بازگشت تورم به هدف 2 درصدی سالانه اطمینان بیشتری نداشته باشند، از کاهش نرخ ها خودداری خواهند کرد. در نتیجه، فعالان بازار انتظارات خود را تعدیل کردند و زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تا سپتامبر از ژوئن به عقب انداختند و تعداد مورد انتظار کاهش 25 واحدی در سال جاری را به کمتر از دو کاهش دادند.

بازده اوراق قرضه دو ساله دولت آمریکا و اوراق 10 ساله خزانه داری آمریکا به بالاترین سطح خود از نوامبر سال گذشته رسید و دلار آمریکا را به بالاترین حد خود از سال تا به امروز رساند. علاوه بر این، مذاکرات آتش‌بس جاری بین اسرائیل و حماس، همراه با احتمال واکنش تلافی جویانه ایران پس از حمله مشکوک اسرائیل به سفارت این کشور در سوریه، بر نگرانی‌های سرمایه‌گذاران افزود.

بررسی فنی XAU/USD

از نقطه نظر فنی، در شرایط فعلی قیمت طلا احتیاط می شود، زیرا شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه نشان دهنده شرایط خرید بسیار زیاد است. این نشان می دهد که معامله گران صعودی باید قبل از شروع موقعیت های جدید محتاطانه عمل کنند. هر حرکت صعودی بیشتر احتمالاً با مقاومت قوی در منطقه 2,365-2,366 دلار مواجه خواهد شد که نشان دهنده بالاترین رکورد در اوایل این هفته است. با این حال، فشار خرید پایدار می تواند طلا را در کوتاه مدت به سمت سطح روانی 2400 دلار سوق دهد.

برعکس، حمایت فوری در حول و حوش نوسان یک شبه در نزدیکی سطح 2319 دلار دیده می شود. پایین تر از این، قیمت هفتگی حدود 2302 دلار یک منطقه حیاتی برای تماشا است. نقض قاطع این سطح ممکن است باعث فروش فنی شود و طلا را به سمت منطقه حمایت افقی 2267-2265 دلار سوق دهد. انتظار می رود این سطح به عنوان یک نقطه محوری برای معامله گران کوتاه مدت عمل کند و بر احساسات بازار و حرکت های جهت دار تأثیر بگذارد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا پنج شنبه 23 فروردین 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا پنج شنبه 23 فروردین 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید