قیمت طلا به رشد خود بالای 2350 دلار ادامه می‌دهد، سرمایه‌گذاران منتظر داده‌های CPI ایالات متحده هستند

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا (XAU/USD) در ساعات اولیه معاملات اروپا در روز چهارشنبه، همچنان به صعود خود ادامه می‌دهد و نزدیک به 2355 دلار است. حرکت صعودی این فلز گرانبها توسط عوامل متعددی از جمله انتظارات کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو (Fed) در سال جاری، خریدهای بانک های مرکزی و تشدید تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه حمایت می شود.

تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه تشدید شده است و اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل، نسبت به تلافی در صورت حمله ایران از خاک خود هشدار داد. این در پی بیانیه رهبر معظم ایران مبنی بر درخواست مجازات برای حمله آشکار به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه در هفته گذشته است که منجر به کشته شدن دو فرمانده ارشد نظامی شد. چنین تنش های تشدید شده در منطقه ممکن است سرمایه گذاران را به سمت دارایی های امن مانند طلا سوق دهد.

علاوه بر نگرانی های ژئوپلیتیکی، قیمت طلا نیز با خریدهای قابل توجه از بانک های مرکزی بزرگ افزایش می یابد. به عنوان مثال، چین در ماه مارس 160000 تروی اونس طلا به ذخایر خود اضافه کرد که هفدهمین ماه متوالی از این خریدها بود. کشورهای دیگری مانند ترکیه، هند، قزاقستان و کشورهای مختلف اروپای شرقی نیز در سال جاری اقدام به خرید طلا کرده‌اند که به روند صعودی فلز زرد کمک کرده است.

معامله گران طلا از نزدیک بر انتشار داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده برای ماه مارس و صورتجلسه FOMC که برای چهارشنبه برنامه ریزی شده است، نظارت می کنند. انتظار می‌رود این رویدادها بینش‌هایی در مورد مسیر تورم و جهت‌گیری سیاست پولی فدرال رزرو ارائه دهد. یک گزارش قوی تر از حد انتظار تورم ممکن است انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن را کاهش دهد و صعود طلا را محدود کند. برعکس، داده‌های تورم ملایم‌تر می‌تواند به گمانه‌زنی‌ها برای کاهش نرخ دامن بزند و از XAU/USD پشتیبانی کند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید