قیمت نفت خام در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی خاورمیانه و کاهش ارزش دلار آمریکا به بالای 90 دلار رسید

نفت خام برنت Brent

قیمت نفت خام برنت، روز سه‌شنبه در حدود 90.55 دلار در نوسان است. کاهش ارزش دلار آمریکا (USD) و تنش‌های مداوم در خاورمیانه نگرانی‌هایی را در مورد اختلالات احتمالی در عرضه نفت خام ایجاد کرده و قیمت‌های نفت خام را به بالاترین حد خود در شش ماه اخیر رسانده است.

در آخر هفته، اسرائیل نیروهای خود را از خان یونس در جنوب غزه خارج کرد که یکی از پایین ترین سطح حضور نظامی از زمان آغاز درگیری با حماس در ماه اکتبر بود. این تحول منجر به کاهش جزئی قیمت نفت خام شد. با این حال، عدم اطمینان در مورد واکنش ایران پس از حمله اخیر به کنسولگری این کشور در سوریه همچنان ادامه دارد. یک مشاور ارشد نظامی ایران به اسرائیل هشدار داد که سفارتخانه‌های این کشور ممکن است به هدف تبدیل شوند و نگرانی از گسترش درگیری در خاورمیانه تشدید شود. علاوه بر این، حملات به پالایشگاه‌های روسیه توسط اوکراین، حق بیمه ریسک ژئوپلیتیکی را افزایش داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی خود را برای تقاضای نفت در سال 2024 به‌دلیل گذار معامله‌گران از موضع نزولی به خوش‌بینانه اصلاح کرده است. این تغییر با پیشرفت های اخیر در نظرسنجی های تولیدی از اقتصادهای کلیدی مانند چین، ایالات متحده و هند پشتیبانی شده است.

از سوی دیگر، گزارش بازار کار ایالات متحده که جمعه گذشته منتشر شد، از انتظارات بازار فراتر رفت و نشان دهنده پایان محکم سه ماهه اول برای اقتصاد ایالات متحده بود. این امر به طور بالقوه می تواند فدرال رزرو (Fed) را به تعویق کاهش نرخ بهره در سال جاری سوق دهد که ممکن است فشار نزولی بر قیمت نفت خام وارد کند. نکته قابل توجه این است که از نظر تاریخی، نرخ های بهره بالا با کاهش قیمت نفت همراه بوده است، زیرا می تواند رشد اقتصادی را کاهش داده و تقاضای نفت را کاهش دهد.

معامله گران نفت از نزدیک گزارش API Weekly Crude Oil Stock را که در تقویم اقتصادی برای روز سه شنبه برنامه ریزی شده است، رصد خواهند کرد. علاوه بر این، گزارش‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده و چین در اواخر هفته معطوف خواهد شد که می‌تواند بینشی از سلامت اقتصادی دو کشور بزرگ مصرف‌کننده نفت ارائه دهد.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید