گزارش طلا – قیمت طلا علیرغم کاهش ریسک های ژئوپلیتیکی، رکورد خود را افزایش داد

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در جریان نشست آسیایی در روز دوشنبه، شاهد افزایش علاقه خرید در حدود 2300 دلار بود که در نهایت در آخرین ساعات معاملاتی آسیا به بالاترین حد خود رسید. این افزایش در درجه اول ناشی از انتظارات است که فدرال رزرو (Fed) کاهش نرخ بهره را در سال 2024 آغاز کند، همراه با فعالیت خرید قابل توجه از بانک مرکزی چین. این عوامل محرک های کلیدی رالی قابل توجه اخیر در فلز گرانبها در چند هفته گذشته بوده اند.

مرتبط : شورش آرام طلا – رونمایی از داستانی ناگفته در پشت رکوردهای اخیر قیمت طلا

با این حال، علیرغم حرکت صعودی قوی، معامله گران ممکن است در ورود به موقعیت های جدید صعودی به دلیل شرایط خرید افراطی مشاهده شده در نمودار روزانه تردید کنند. این تردید در بحبوحه کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی و به طور کلی یک احساس ریسک مثبت، عواملی هستند که معمولا تقاضا برای دارایی‌های امن مانند طلا را کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، داده های خوش بینانه اشتغال منتشر شده توسط ایالات متحده در روز جمعه نشان می دهد که فدرال رزرو ممکن است کاهش نرخ بهره را به تعویق بیندازد و سرمایه گذاران را وادار می کند تا انتظارات خود را از سه کاهش نرخ در سال 2024 به دو کاهش دهند. این چشم انداز منجر به افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و حمایت از دلار آمریکا (USD) شده است که می تواند مانع از روند صعودی قیمت طلا شود. علاوه بر این، سرمایه گذاران ممکن است ترجیح دهند قبل از انتشار ارقام تورم مصرف کننده ایالات متحده در ماه مارس و صورتجلسه آتی FOMC که برای چهارشنبه برنامه ریزی شده است، در حاشیه بمانند.

سرخط خبرهای طلا

در اولین روز از هفته جدید، قیمت طلا به دلیل افزایش خرید از سوی بانک مرکزی چین و انتظارات کاهش قریب الوقوع نرخ بهره در ایالات متحده، به رکورد جدیدی رسید.

اطلاعات رسمی منتشر شده در روز یکشنبه حاکی از افزایش 0.2 درصدی شمش در اختیار بانک خلق چین است که به 72.74 میلیون اونس تروی رسیده است که هفدهمین ماه متوالی رشد را نشان می دهد.

احساسات بازار تحت تأثیر این گمانه زنی قرار گرفته است که فدرال رزرو (Fed) ممکن است چرخه کاهش نرخ را در نشست سیاستی خود در ژوئن آغاز کند و جذابیت فلز گرانبهای بدون بازده را بیشتر تقویت کند.

به دنبال عقب نشینی سربازان اسرائیل از جنوب غزه و تعهد به مذاکرات جدید در مورد آتش بس احتمالی، کاهش تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، احساسات ریسک جهانی تقویت شد.

اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) روز جمعه گزارش داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در ماه مارس 303 هزار افزایش یافته است که از 200 هزار مورد انتظار و رقم اصلاح شده ماه قبل به طور نزولی پیشی گرفته است. علاوه بر این، نرخ بیکاری از 3.9 درصد در فوریه به 3.8 درصد کاهش یافت، همراه با افزایش نرخ مشارکت نیروی کار به 62.7 درصد از 62.5 درصد قبلی.

در نتیجه این داده ها، سرمایه گذاران انتظارات خود را برای تعداد کل کاهش نرخ ها در سال 2024 تعدیل کردند و آن را از سه مورد پیش بینی شده قبلی توسط فدرال رزرو به دو مورد کاهش دادند. این امر منجر به افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا شد.

اوراق قرضه دو ساله دولت آمریکا حساس به نرخ و اسکناس 10 ساله خزانه داری آمریکا روز جمعه به بالاترین حد خود در چهار ماه گذشته افزایش یافت و از دلار آمریکا (USD) حمایت کرد و رشد طلا را محدود کرد.

معامله گران اکنون منتظر انتشار ارقام تورم مصرف کننده ایالات متحده برای ماه مارس و صورتجلسه FOMC در روز چهارشنبه هستند تا از مسیر کاهش نرخ فدرال رزرو و تعیین جهت بعدی قیمت طلا مطلع شوند.

برررسی فنی XAU/USD

از نقطه نظر فنی، حرکت صعودی قابل توجه در روز جمعه، همراه با نقض و پذیرش بالای سطح روانی 2300 دلار، می تواند به عنوان یک کاتالیزور جدید برای معامله گران صعودی عمل کند که نشان دهنده پتانسیل افزایش بیشتر قیمت است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه نشان دهنده شرایط بسیار زیاد خرید است. این نشان می دهد که ممکن است عاقلانه باشد که قبل از پیش بینی حرکت صعودی بعدی منتظر مقداری تثبیت یا عقب نشینی متوسط باشیم. با این وجود، تنظیم کلی نشان می‌دهد که مسیر کمترین مقاومت برای قیمت طلا همچنان رو به افزایش است و هرگونه کاهش اصلاحی ممکن است فرصت‌های خرید را ایجاد کند.

با توجه به سطوح حمایتی، به نظر می رسد که پایین ترین سطح مشاهده شده در جلسه آسیایی، تقریباً در محدوده 2305-2300 دلار، به عنوان مانعی فوری برای نزول عمل می کند و به دنبال آن نوسان پایین روز جمعه در محدوده 2267-2265 دلار قرار دارد. یک شکست قاطع در زیر سطح اخیر می تواند فشار فنی فروش را تحریک کند و به طور بالقوه قیمت طلا را قبل از رسیدن به مرز 2200 دلار به سمت منطقه 2223-2222 دلاری سوق دهد. پیش بینی می شود این سطح به عنوان یک پشتیبانی قوی برای XAU/USD عمل کند. با این حال، شکست قطعی زیر 2200 دلار می تواند سوگیری کوتاه مدت را به نفع معامله گران نزولی تغییر دهد و منجر به حرکت نزولی بیشتر شود.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا دوشنبه 20 فروردین 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا دوشنبه 20 فروردین 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید