گزارش طلا – قیمت طلا کمی از اوج تاریخی خود کاهش یافت و در زیر 2300 دلار ثتبیت شده است

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) پس از رسیدن به بالاترین رکورد جدید در روز پنجشنبه، کاهش یافت و با یک سوگیری منفی خفیف زیر سطح 2300 دلار با شروع معاملات اروپا معامله شد. احساسات صعودی به دلیل شرایط خرید افراطی در نمودار روزانه و احساسات مثبت در بازارهای سهام کاهش یافته است، که معمولا تقاضا برای دارایی های امن مانند طلا را کاهش می دهد. با این وجود، با توجه به خطرات ژئوپلیتیکی ادامه دار ناشی از درگیری طولانی روسیه و اوکراین و تنش ها در خاورمیانه، یک عقب نشینی اصلاحی قابل توجه برای این کالا بعید بنظر می رسد.

در همین حال، دلار آمریکا (USD) به کاهش شدید خود در این هفته نسبت به اوج خود از 14 فوریه ادامه می دهد و سومین روز متوالی روند نزولی خود را در میان عدم اطمینان پیرامون مسیر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو ثبت می کند. این روند نزولی دلار ممکن است از قیمت طلا حمایت کند و به مهار کاهش بیشتر کمک کند. معامله گران همچنین ممکن است پیش از انتشار داده های مهم اشتغال در ایالات متحده، به ویژه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) کنار بمانند، که به طور قابل توجهی بر تصمیمات سیاست آتی فدرال رزرو تأثیر می گذارد و می تواند حرکت تازه ای را برای فلز زرد غیر بازده ایجاد کند.

سرخط خبرهای طلا

تشدید تنش ها در خاورمیانه، به ویژه خطر گسترش درگیری اسرائیل و حماس به منظور دخالت ایران، قیمت طلا را به بالاترین حد خود رسانده است. پس از حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران در دمشق، که منجر به کشته شدن دو ژنرال ایرانی و پنج مستشار نظامی در روز دوشنبه شد، ایران متعهد شده است که تلافی‌جویی کند.

سیگنال های متفاوت در مورد نرخ های بهره از سوی مقامات فدرال رزرو بر دلار آمریکا تاثیر گذاشته و آن را به پایین ترین حد یک هفته اخیر رسانده و تقاضا برای طلا را تقویت کرده است. اعضای کلیدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)، از جمله جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، برنامه‌هایی را برای کاهش نرخ بهره در سال 2024 تکرار کرده‌اند، اما شفافیت کمی در مورد زمان‌بندی ارائه کرده‌اند.

پاول روز چهارشنبه بر اهمیت ارزیابی دقیق سطوح تورم و ضرورت بررسی بیشتر و داده‌های قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی در مورد نرخ بهره تاکید کرد. علاوه بر این، بازدهی اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا از بالاترین سطح چهار ماهه خود در روز چهارشنبه عقب نشینی کرد و از جفت XAU/USD حمایت کرد.

بررسی فنی طلا

از نقطه نظر فنی، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه، شرایط شدید خرید بیش از حد را نشان می‌دهد، که نشان می‌دهد ممکن است عاقلانه باشد که قبل از در نظر گرفتن حرکت صعودی بیشتر، منتظر تثبیت کوتاه‌مدت یا عقب‌نشینی جزئی باشیم. در صورت کاهش اصلاحی، حمایت بالقوه در حدود سطح 2280 دلار پیش بینی می شود و به دنبال آن نوسان پایین یک شبه نزدیک به 2265 دلار پیش بینی می شود. در صورت تداوم فشار فروش، احتمال کاهش قیمت طلا به زیر 2250 دلار به سمت پایین هفتگی در محدوده 2229-2228 دلار وجود دارد. این سطح به عنوان یک نقطه محوری کلیدی قابل توجه است. شکست قاطع در زیر آن می تواند نشان دهنده ضررهای عمیق تر باشد و سطح روانی 2200 دلار را آشکار کند.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا پنج شنبه 16 فروردین 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا پنج شنبه 16 فروردین 1403
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید