اخبار فارکس

قیمت طلا نزدیک به بالاترین رکورد جدید معامله می شود – تقاضای زیاد برای دارایی امن

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا (XAU/USD) در اواخر سشن روز سه‌شنبه اروپا، نزدیک به بالاترین حد تاریخ در حدود 2260 دلار است که دلیل آن افزایش تقاضا برای دارایی های امن در محیط پرتنش بازار است. این انعطاف‌پذیری به طلا اجازه داد تا افزایش قابل توجه دلار آمریکا را که به دلیل بهبود قوی PMI تولید ایالات متحده در ماه مارس به وجود آمد، متعادل کند. به نظر می رسد طلا تمایلی به کنار گذاشتن دستاوردهای خود ندارد در حالی که انتظار می رود شاخص اصلی قیمت هزینه مصرف شخصی (PCE) که پایین ترین سطح خود را در دو سال گذشته نشان می دهد، باعث شود فدرال رزرو (Fed) روند خود را برای کاهش سه نرخ بهره در سال جاری حفظ کند.

با نگاهی به آینده، قیمت طلا ممکن است برای حفظ سطوح بالا تحت فشار قرار گیرد زیرا بازده اوراق قرضه ایالات متحده همچنان در حال افزایش است و بازدهی خزانه داری 10 ساله ایالات متحده به 4.34 درصد می رسد. این افزایش بازدهی همزمان با کاهش انتظارات بازار برای چرخش ماه ژوئن برای کاهش نرخ توسط فدرال رزرو است. افزایش بازدهی دارایی‌های بهره‌دار، هزینه فرصت نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را افزایش می‌دهد.

این هفته، توجه سرمایه گذاران بر گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) برای ماه مارس متمرکز شده است که قرار است روز جمعه منتشر شود. این داده‌های بازار کار می‌تواند بینش‌هایی درباره زمان‌بندی بالقوه فدرال رزرو برای تعدیل نرخ بهره ارائه دهد. امروز تمرکز بر روی فرصت های شغلی JOLTS ایالات متحده برای ماه فوریه است که انتظار می رود از 8.863 میلیون شغل در ژانویه به 8.74 میلیون فرصت شغلی کاهش یابد.

سرخط خبرهای طلا

قیمت طلا علیرغم مواجهه با چندین باد مخالف، نزدیک به بالاترین حد تاریخ در حدود 2260 دلار باقی مانده است. حتی با وجود بهبود چشم انداز دلار آمریکا که به دلیل داده های قوی PMI تولیدی ایالات متحده و کاهش انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن تقویت شده است، طلا توانسته جایگاه خود را حفظ کند.

نابرابری در چشم انداز اقتصادی بین ایالات متحده و سایر اقتصادهای توسعه یافته اعتماد به دلار آمریکا را تقویت کرده است. در حالی که اقتصادهای بزرگ توسعه یافته برای دستیابی به رشد متوسط در سال 2023 تلاش می کردند، اقتصاد ایالات متحده به شدت با نرخ 2.5 درصد رشد کرد. علاوه بر این، احیای مجدد PMI تولیدی ایالات متحده در قلمرو توسعه، چشم انداز اقتصادی را بیشتر تقویت می کند.

روز دوشنبه، مؤسسه مدیریت عرضه ایالات متحده (ISM) گزارش داد که PMI تولیدی آن از آستانه 50.0 فراتر رفته و در 50.3 ثبت شده است، فراتر از انتظارات 48.4 و نشان دهنده یک چرخش از 16 ماه انقباض متوالی است.

چشم انداز خوش بینانه اقتصادی در ایالات متحده، انتظارات بازار را برای آغاز کاهش نرخ بهره فدرال رزرو از ماه ژوئن کاهش داده است. بر اساس ابزار CME FedWatch، معامله گران اکنون 63 درصد احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را در ماه ژوئن تعیین می کنند که نسبت به 70 درصد یک هفته قبل کاهش یافته است.

با این وجود، سرمایه گذاران همچنان به پیش بینی فدرال رزرو مبنی بر کاهش سه نرخی در سال جاری، همانطور که در آخرین نمودار نقطه ای آن نشان داده شده است، اطمینان دارند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پس از انتشار داده های شاخص قیمت اصلی PCE ایالات متحده برای ماه فوریه، خاطرنشان کرد که ارقام تورم با اهداف فدرال رزرو مطابقت دارد. با این حال، پاول همچنین بر عدم وجود فوریت فدرال رزرو برای تسریع کاهش نرخ بهره تاکید کرد.

بررسی فنی XAU/USD

قیمت طلا همچنان در حال افزایش است و به بالاترین حد خود در حدود 2260 دلار نزدیک می شود. این افزایش به دنبال پیشرفت خود به بالاتر از بالاترین سطح عمر قبلی یعنی 2223 دلار در 21 مارس است. همه میانگین‌های متحرک نمایی کوتاه‌مدت یا بلندمدت (EMA) روند صعودی دارند که نشان‌دهنده تقاضای قوی در کوتاه‌مدت است.

شاخص قدرت نسبی 14 دوره ای (RSI) در حدود 78.00 قرار دارد که نشان دهنده حرکت صعودی قوی است. با این حال، احتیاط لازم است زیرا نشانه هایی از واگرایی بین قیمت ها و RSI، همراه با سطوح خرید بیش از حد، می تواند باعث اصلاح در آینده نزدیک شود.

چارت طلا سه شنبه 14 فروردین
چارت طلا – سه شنبه 14 فروردین
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس