یورو به دلار پس از گزارش PMI تولیدی منطقه یورو در حدود 1.0700 حمایت شد

اقتصادی اروپا

یورو به دلار پس از انتشار داده‌های بهتر از حد انتظار PMI تولید منطقه یورو در روز سه‌شنبه، در کف قیمت 1.0700 پشتیبانی شد و شروع به بهبود کرد. علیرغم اینکه داده های تورم آلمان کمتر از حد پیش بینی شده بود، اما تأثیر بسیار کمی را بر این جفت ارز فارکس داشت.

شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده آلمان از 2.4 درصد در فوریه به 2.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت که کمتر از انتظار 2.3 درصد بود. در حالی که این داده ها انتظارات بانک مرکزی اروپا (ECB) را برای کاهش نرخ بهره پیش بینی شده در ماه ژوئن تقویت می کند، نتوانست به طور قابل توجهی بر EUR/USD تاثیر بگذارد.

بهبود این جفت ارز ناشی از بهبود تولیدات منطقه یورو بود، به طوری که داده های PMI نشان می دهد که در ماه مارس به 46.1 افزایش یافته است که از انتظارات اقتصاددانان مبنی بر عدم تغییر نسبت به 45.7 فوریه فراتر رفته است. با این حال، این رقم همچنان زیر سطح 50 باقی می‌ماند که نشان‌دهنده انقباض است، برخلاف شاخص‌های PMI تولیدی ایالات متحده که اخیراً از آستانه 50 عبور کردند که این رشد اولین بار از سال 2022 اتفاق افتاده است.

در روز عید پاک، یورو/دلار آمریکا به دلیل داده‌های قوی اقتصاد کلان ایالات متحده و اظهارات تندروانه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، تضعیف شد. این گزارش ها دلار آمریکا (USD) را تقویت کرد و احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را تا ژوئن به حدود 50 درصد کاهش داد. نرخ‌های بهره بالاتر در ایالات متحده باعث جذب سرمایه بیشتر می‌شود و از دلار آمریکا حمایت می‌کند.

در مقابل، رشد کندتر و کاهش تورم در اروپا باعث شده است که سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا تمایل کمتری به کاهش نرخ بهره برای تحریک رشد اقتصادی داشته باشند. این واگرایی در مسیرهای سیاست پولی بین دو بانک مرکزی تاثیر منفی بر یورو/دلار آمریکا دارد.

کاهش یورو به دلار در روز عید پاک

یورو/دلار آمریکا در تعطیلات آخر هفته عید پاک با فشار نزولی مواجه شد و از سطح مهم 1.0800 عبور کرد، زیرا داده های قوی ایالات متحده حاکی از تاخیر در کاهش نرخ بهره فدرال رزرو به دلیل نگرانی های مداوم تورم بود.

در جمعه خوب، شاخص اصلی قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای ماه فوریه، 2.8% گزارش شد و انتظارات را برآورده کرد اما کمی کمتر از 2.9% ژانویه بود. این نشان دهنده فشارهای مداوم قیمت بالاتر از هدف 2.0 درصدی فدرال رزرو است.

داده های تولیدی ایالات متحده منتشر شده در روز دوشنبه عید پاک نیز به این احساس نزولی کمک کرد، به طوری که PMI تولید ISM در ماه مارس از علامت محوری 50 فراتر رفت و برای اولین بار از نوامبر 2022 افزایش یافت.

یورو تحت فشار باقی ماند زیرا یکی دیگر از معیارهای بانک مرکزی اروپا از کاهش نرخ بهره در ژوئن حمایت کرد. رابرت هولزمن، عضو شورای حاکم ECB و رئیس بانک مرکزی اتریش، پیشنهاد کرد که بانک مرکزی اروپا می تواند به طور بالقوه نرخ بهره را قبل از فدرال رزرو، بسته به تحولات دستمزد و قیمت تا ژوئن کاهش دهد.

بررسی فنی EUR/USD

از نظر تحلیل تکنیکال، EUR/USD به روند نزولی خود که در 8 مارس آغاز شد ادامه می‌دهد و به سمت حمایت کلیدی در پایین‌ترین سطح سال 1.0694 حرکت می‌کند. اگرچه این جفت در حال حاضر بر اساس شاخص قدرت نسبی (RSI) بیش از حد فروخته شده است، که نشان دهنده احتیاط برای فروشندگان است، شکست زیر 1.0694 می تواند منجر به ضعف بیشتر شود و 1.0650s را هدف قرار دهد. شکست قاطع در زیر این سطح نشان دهنده ادامه فشار نزولی خواهد بود.

نمودار 638476410059927097
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید