لحن ملایم فدرال رزرو لطمه ای به دلار وارد نمی کند – شاخص دلار در بالاترین سطح ماهانه

اسکناس 1 دلاری

شاخص دلار آمریکا (DXY) در هفته گذشته زورآزمایی بین نیروهای صعودی و نزولی بود. اخیراً، داده‌های تورم ایالات متحده واکنش شدیدی را برانگیخت و باعث افت موقت DXY قبل از بهبود آن شد که بخشی از آن به بازده بالاتر خزانه‌داری نسبت داده شد. این شاخص هفته گذشته بین 103.18 و 104.55 واحد در نوسان بود و هفته را با افزایش حدود 1% به پایان رساند.

فدرال رزرو نرخ بهره کلیدی خود را حفظ کرد و پیش بینی خود را برای کاهش نرخ در سال بدون تغییر گذاشت و اعتماد را به بازارهای جهانی القا کرد. پس از اعلام این خبر، دلار آمریکا کاهش سریعی را تجربه کرد و تقریباً 1 درصد از اوج خود کاهش یافت. همزمان، هر سه شاخص اصلی سهام ایالات متحده به بالاترین حد خود رسیدند، در حالی که طلا به اوج های جدید رسید.

احساسات سرمایه‌گذاران با اطمینان پاول مبنی بر اینکه موضع وی در قبال تورم بدون تغییر باقی مانده است، علیرغم اینکه آمارهای اخیر فراتر از انتظارات بود، تقویت شد و روند کاهشی پیش‌بینی‌شده را مورد تردید قرار داد.

علاوه بر این، نگرانی‌ها در مورد کاهش کاهش نرخ بهره توسط کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) کاهش یافت.

علاوه بر این، تأیید برنامه‌هایی برای کاهش سرعت فروش اوراق بهادار از ترازنامه، حمایت بیشتری از ریسک‌پذیری فراهم کرد، اگرچه تأثیر کلی آن کم تلقی می‌شود.

واکنش دلار با پیش‌بینی‌های قبلی مطابقت داشت، لحن ملایم فدرال رزرو باعث کاهش سریع دلار شد و سطوح فنی کلیدی مانند میانگین‌های متحرک 200 و 50 روزه را زیر پا گذاشت. با این وجود در اواخر هفته DXY زیان ها را جبران کرد.

از نقطه نظر بنیادی، فشار فروش بر دلار با احتمال اینکه سایر بانک های مرکزی سیاست های مشابهی را دنبال کنند، کاهش می یابد. علی‌رغم گمانه‌زنی‌های قبلی مبنی بر اینکه فدرال رزرو آغاز کننده سیاست تسهیل مالی و کاهش نرخ بهره در بین بانک های مرکزی خواهد بود، اقتصاد منعطف امریکا و بازار کار قوی چنین انتظاراتی را خنثی کرده است. علاوه بر این، کاهش غیرمنتظره نرخ بهره بانک ملی سوئیس بر تمایل اروپا به سمت اقدامات تسهیل مالی تاکید دارد.

پیش‌بینی تسهیل هماهنگ شده میان بانک‌های مرکزی بزرگ، علاقه سرمایه‌گذاران به بازارهای سهام را تقویت خواهد کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید