نفت خام در بحبوحه افزایش نگرانی ها در مورد عرضه به روند صعودی خود ادامه می دهد

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام همچنان به صعود خود ادامه می دهد و در معاملات روز دوشنبه آسیا به حدود 85.67 دلار در هر بشکه رسیده است. این افزایش محدود قیمت نفت خام ناشی از نگرانی های فزاینده در مورد اختلالات احتمالی در عرضه به دلیل تشدید تنش های ژئوپلیتیکی است.

حملات اخیر اوکراین به پالایشگاه‌های روسیه که یکی از آنها در روز شنبه باعث آتش‌سوزی مختصر در پالایشگاه اسلاویانسک در کراسنودار شد، مورد نگرانی سرمایه گذاران است. بر اساس تحلیل رویترز، این حملات منجر به تعطیلی تقریباً 7 درصد از ظرفیت پالایشگاه روسیه در سه ماهه اول شده است.

علاوه بر این نگرانی‌ها، اوکراین روز یکشنبه تصمیم خود را مبنی بر عدم تمدید قرارداد پنج ساله با گازپروم روسیه در خصوص ترانزیت گاز روسیه به اروپا اعلام کرد و همچنین قصد ندارد برای توافق جدیدی مذاکره کند. قرارداد موجود که در سال 2019 بین مسکو و کیف ایجاد شد، قرار است در پایان دسامبر سال 2024 منقضی شود.

اعلامیه نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو مبنی بر برنامه ریزی برای گسترش جنگ به رفح غزه، چشم انداز صلح در منطقه را پیچیده تر می کند، همانطور که اولاف شولز، صدراعظم آلمان اشاره کرد، که مانع بالقوه تلاش های صلح منطقه ای را برجسته کرد.

هشدار چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، مبنی بر اینکه اسرائیل در معرض خطر تبدیل شدن به یک “منفور (رانده شده)” قرار دارد و درخواست او برای برگزاری انتخابات جدید، لحظه مهمی در روابط مدرن ایالات متحده و اسرائیل ایجاد کرد. همچنین بنیامین نتانیاهو سخنان چاک شومر را بی اساس و “کاملا نامناسب” خواند.

علاوه بر این، سرمایه گذاران در این هفته تصمیمات مربوط به نرخ بهره را از سوی بانک های مرکزی بزرگ، به ویژه فدرال رزرو (Fed) به دقت زیر نظر دارند، که انتظار می رود نرخ های بالای سیاست فعلی خود را حفظ کند. با توجه به CME FedWatch Tool، احتمال کاهش نرخ بهره در ژوئن 56.3 درصد و در جولای 75.2 درصد است. افزایش هزینه‌های استقراض منجر به کاهش تقاضای نفت و در نتیجه فشار نزولی بر قیمت نفت خام می‌شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید