حملات اوکراین به پالایشگاه های نفت روسیه، باعث افزایش قیمت نفت خام شد

TJS BP oil and gas

در ساعات معاملات روز پنجشنبه آسیا، قیمت نفت خام برنت برای دومین جلسه متوالی به سیر صعودی خود ادامه داد و به نزدیک به 84.11 دلار در هر بشکه رسید که افزایش ملایمی نسبت به قیمت دیروز به همراه داشت.

افزایش قیمت نفت به کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا نسبت داده می شود که نشان دهنده تقویت تقاضا است. علاوه بر این، نگرانی ها در مورد اختلالات احتمالی عرضه به دنبال حملات اوکراین به پالایشگاه های روسیه به افزایش قیمت نفت کمک کرده است.

بر اساس داده های اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 8 مارس 1.536 میلیون بشکه کاهش یافت، برخلاف انتظار افزایش 1.338 میلیون بشکه ای. این اولین کاهش در هفت هفته گذشته بود.

موسسه نفت آمریکا (API) همچنین از کاهش غیرمنتظره 5.521 میلیون بشکه ای ذخایر نفت خام هفته گذشته در مقایسه با افزایش 0.400 میلیون بشکه ای پیش بینی شده خبر داد.

حملات پهپادهای اوکراینی به تاسیسات پالایشگاهی روسیه منجر به آتش سوزی در بزرگترین پالایشگاه روس نفت شد. دو واحد اولیه پالایش نفت در این پالایشگاه مجبور به تعطیلی شدند. پس از حمله روز سه شنبه به پالایشگاه لوک اویل در نیژنی نووگورود، اوکراین نیز پالایشگاه های مناطق روستوف و ریازان را هدف قرار داد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از اظهارات آژانس بین المللی انرژی (IEA) با تاکید بر اهمیت امنیت نفت قدردانی کرد. آژانس بین‌المللی انرژی به کشورهای صنعتی توصیه کرد و بر تنش‌های اخیر بین آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک در مورد تقاضای بلندمدت و لزوم سرمایه‌گذاری در عرضه‌های جدید تاکید کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید