اخبار فارکس

تورم کمی بالاتر از حد انتظار در امریکا، شاخص داوجونز را سردرگم کرده است

داو جونز

میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) جلسه روز چهارشنبه را با تغییر جزئی 0.1 درصدی آغاز کرد که نشان دهنده عدم اطمینان در مورد جهت آن است. مشابه دو جلسه قبلی این هفته، تلاش اولیه برای بالا بردن بازار در نیم ساعت اول انجام شد، اما شاخص 30 سهام پس از ساعت 10:00 صبح به وقت شرقی مسیر خود را معکوس کرد.

قبل از باز شدن بازار، شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) برای ماه اوت سطوح تورم کمی بالاتر از حد انتظار را نشان داد. قرائت اصلی ماهانه 0.3 درصد نسبت به ژوئیه افزایش نشان داد و از رقم پیش بینی شده 0.2 درصد فراتر رفت. علاوه بر این، نرخ تورم کل سالانه 3.7 درصد کمی بالاتر از برآورد اجماع 3.6 درصد بود.

DJIA برای حفظ ثبات خود در این هفته تلاش کرده است، زیرا هم دوشنبه و هم سه شنبه شاهد دستاوردهای قابل توجهی در جلسات بعدازظهر بودند. در همین حال، قیمت نفت همچنان در حال افزایش است و نفت خام WTI تقریبا به 90 دلار رسیده است.

با توجه به اخبار داوجونز و داده‌های CPI، ابزار FedWatch گروه CME به احتمال 93 درصد نشان می‌دهد که فدرال رزرو در نشست 20 سپتامبر خود در چهارشنبه آینده، نرخ‌های بهره را بدون تغییر نگه دارد. تنها عاملی که می‌تواند این سناریو را تغییر دهد این است که داده‌های CPI اوت به طور قابل‌توجهی داغ‌تر شود و بانک مرکزی را وادار کند تا اقدامات سخت‌گیرانه‌تری را برای مهار تورم در نظر بگیرد.

باوجود اینکه داده‌های CPI اوت تورم بالاتری را نشان می‌دهد، اما نگران‌کننده نیست. نرخ تورم ماهانه ماهانه 0.3 درصدی از ژوئیه تا آگوست از 0.2 درصد پیش بینی شده بود، اما تورم اصلی سالانه 4.3 درصد گزارش شد که نسبت به ماه قبل 4.7 درصد کاهش داشت. علیرغم افزایش نرخ تورم کل سالانه از 3.2 درصد به 3.7 درصد، عمدتاً به دلیل افزایش اخیر قیمت جهانی نفت ناشی از اوپک پلاس، تغییر ماهانه با انتظارات 0.6 درصد مطابقت داشت.

در حالی که این گزارش CPI در ماه اوت ممکن است با امید به فرود نرم مطابقت نداشته باشد، اما بیش از حد نگران کننده نیست. افزایش قیمت سوخت احتمالاً بر طیف گسترده‌تری از کالاها و خدمات در ماه‌های آینده تأثیر می‌گذارد، به‌ویژه با توجه به افزایش اخیر قیمت‌های نفت که در دو هفته گذشته 10 درصد افزایش یافته و در حال حاضر حدود 89 دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

ثبت نام بیش از حد Arm Holdings در عرضه اولیه هیجان قابل توجهی را ایجاد کرده است. این شرکت مستقر در بریتانیا که به دلیل صدور مجوز طرح های نیمه هادی موجود در تقریباً همه گوشی های هوشمند شناخته شده است، قرار است در روز چهارشنبه قیمت گذاری شود و معاملات از روز پنجشنبه آغاز شود. Arm در حال حاضر به طور کامل متعلق به SoftBank ژاپن است که قصد دارد حدود 10 درصد از شرکت را بفروشد. در ابتدا، Arm محدوده قیمتی بین 47 تا 51 دلار برای هر سهم ارائه داد و ارزش شرکت را 50 تا 54 میلیارد دلار اعلام کرد. با این حال، تقاضای شدید باعث شد که این پیشنهاد به طور کامل توسط مشتریان بانک های وال استریت پذیرفته شود و شایعه شده است که قیمت آن در انتهای محدوده بالا خواهد بود.

علاوه بر این، کنسرسیومی از مشتریان اصلی Arm، از جمله تایوان Semiconductor، Apple، Alphabet، Advanced Micro Devices، Nvidia، Intel و Samsung، قرار است حدود 735 میلیون دلار از این سهام را خریداری کنند.

مدیر عامل شرکت رنه هاس ابراز خوش بینی کرده و اظهار داشته است که Arm انتظار رشد بالای درآمد را برای چندین سال آینده دارد. تقاضای شدید برای IPO می تواند به طور بالقوه به یک افزایش سرخوشانه تبدیل شود زیرا سرمایه گذاران خرد به دنبال مشارکت هستند.

پیش بینی تکنیکال

از نظر پیش‌بینی میانگین صنعتی داوجونز، نمودار کندل استیک روزانه نشان می‌دهد که هر دو دوشنبه و سه‌شنبه شاهد تجمع‌های قابل توجهی بوده‌اند که در نهایت محو شدند. فتیله های بلند بالایی در این جلسات شبیه به الگوی مشاهده شده بین 30 آگوست و 1 سپتامبر است که قبل از عقب نشینی ملایم شاخص داو بود.

اگر شاخص داو به معاملات زیر سطح 34600 ادامه دهد، ممکن است سیگنالی برای بررسی موقعیت های خروجی باشد. سطوح حمایتی برای تماشا در انتهای محدوده مقاومت تبدیل به حمایت در 34250 و پایین تر از آن در 34029 قرار دارند.

به نظر می رسد شاخص داو در جلسات اخیر نزدیک به میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) بسته می شود، بنابراین تأیید صعودی نیاز به بسته شدن بالاتر از این سطح دارد که احتمالاً راه را برای تلاش دیگری در منطقه بین 35200 و 35750 هموار می کند.

DJIA 13-9-23-638302031499952921
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس