گزارش امروز طلا – قیمت طلا قبل از داده های کلان ایالات متحده، قدرت خود را حفظ می کند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) پس از اندکی کاهش در روز گذشته، خریداران جدیدی را به خود جلب کرده و موقعیت خود را به راحتی نزدیک به بالاترین حد دو هفته‌ای که پنجشنبه گذشته رسیده بود، حفظ کرده است. دلار آمریکا (USD) به دلیل کاهش اخیر در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، که عامل مهمی برای حمایت از کالا است، در موقعیت تدافعی قرار گرفته است. علاوه بر این، نگرانی‌ها در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به جایگاه امن این فلز گرانبها کمک می‌کند.

علی‌رغم این عوامل مثبت، انتظار می‌رود هر گونه حرکت صعودی قابل توجهی در قیمت طلا به دلیل چشم‌انداز تندروانه فدرال رزرو (Fed) محدود شود. صورتجلسه اخیر FOMC و همچنین اظهارات مقامات مختلف فدرال رزرو نشان می دهد که بانک مرکزی آمریکا به دلیل تورم مداوم و اقتصاد مقاومتی، نرخ بهره را برای مدت طولانی بالاتر نگه دارد. پیش‌بینی می‌شود این موضع بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده و قدرت گرین‌بک را تقویت کند و به‌طور بالقوه معامله‌گران را از انجام شرط‌بندی‌های صعودی تهاجمی بر روی فلز زرد بدون بازده باز دارد.

در حال حاضر، فعالان بازار در جستجوی فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت هستند و توجه خود را به داده‌های اقتصاد کلان ایالات متحده، به ویژه سفارشات کالاهای بادوام، شاخص اعتماد مصرف‌کننده هیئت کنفرانس، و شاخص تولید ریچموند معطوف کرده‌اند. با این حال، تمرکز اصلی بر روی شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) که قرار است در روز پنجشنبه منتشر شود، است. پیش‌بینی می‌شود که این داده‌ها بینش‌های جدیدی را در مورد رویکرد بالقوه فدرال رزرو برای تعدیل نرخ بهره ارائه دهد که به طور بالقوه بر جهت قیمت طلا با انگیزه‌ای تازه تأثیر می‌گذارد.

سرخط خبرهای طلا

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده در حدود 4.275 درصد پایین باقی می ماند که فشار نزولی بر دلار آمریکا وارد می کند و مقداری حمایت از قیمت طلا ارائه می دهد. چالش‌های اقتصادی جاری، مانند رکود اقتصادی در ژاپن و بریتانیا، همراه با تنش‌های ژئوپلیتیکی مداوم در خاورمیانه، همچنان به جذابیت طلا به عنوان یک دارایی امن کمک می‌کند.

رئیس جمهور جو بایدن تمایل خود را برای آتش بس در مناقشه اسرائیل و حماس و توقف معامله گروگان ها تا 10 مارس، مصادف با آغاز ماه رمضان، ابراز کرد. موضع فدرال رزرو، همانطور که در صورتجلسه FOMC و اظهارات مقاماتی مانند جفری اشمید، رئیس فدرال رزرو کانزاس سیتی نشان می دهد، رویکردی محتاطانه و بدون عجله فوری برای کاهش نرخ بهره را نشان می دهد.

انتظارات بازار در حال حاضر احتمال کاهش نرخ بهره را در ماه مارس کاهش می‌دهد، با احتمال حدود 60 درصدی برای کاهش 25 واحدی نرخ در نشست ژوئن FOMC.

معامله گران از نزدیک داده های اقتصاد کلان ایالات متحده از جمله سفارشات کالاهای بادوام، شاخص اعتماد مصرف کننده هیئت کنفرانس و شاخص تولید ریچموند در روز سه شنبه را زیر نظر دارند.

علاوه بر این، سرمایه گذاران منتظر انتشار چاپ اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم ایالات متحده در روز چهارشنبه و شاخص قیمت پرنفوذ مصرف شخصی (PCE) در روز پنجشنبه هستند. انتظار می‌رود که شاخص PCE ، که معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو است، انتظارات مربوط به کاهش نرخ آتی را شکل دهد و به طور بالقوه انگیزه جدیدی برای XAU/USD ایجاد کند.

بررسی فنی XAU/USD

از نقطه نظر فنی، هر حرکت صعودی بعدی در قیمت طلا احتمالاً با مقاومت در محدوده 2041-2042 دلار مواجه خواهد شد که بالاترین سطح دو هفته ای را نشان می دهد که پنج شنبه گذشته به ثبت رسیده است. تأیید پیشرفت در سد میانگین متحرک 50 روزه (SMA) با خرید متوالی می تواند راه را برای سودهای بیشتر باز کند. با نشان دادن حرکت مثبت نوسانگرهای نمودار روزانه، قیمت طلا ممکن است مانع مهم بعدی را در اطراف منطقه عرضه 2065 دلار هدف قرار دهد. این حرکت به طور بالقوه می تواند به سمت بازپس گیری رقم گرد 2100 دلاری گسترش یابد، سطحی که از اوایل دسامبر 2023 مشاهده نشده است.

از جنبه نزولی، انتظار می رود که نوسان پایین روزانه، تقریباً در منطقه 2025 دلار، به عنوان حمایت فوری عمل کند. این سطح احتمالاً قبل از SMA 100 روزه که در حال حاضر در نزدیکی منطقه 2009 دلار قرار دارد و از نظر روانی قابل توجه 2000 دلار است، ثابت خواهد ماند. شکست متقاعد کننده به زیر مرز 2000 دلار، سوگیری کوتاه مدت را به نفع معامله گران نزولی تغییر می دهد و قیمت طلا را به سمت منطقه 1984 دلاری سوق می دهد و به طور بالقوه به حمایت حیاتی 200 روزه SMA در اطراف منطقه 1967-1966 دلار می رسد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 08 اسفند 1402
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید