گزارش امروز طلا – قیمت طلا تحت تأثیر ترکیبی از عوامل قرار گرفته و همچنان به صعود ضعیف خود پایبند است

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در طول سشن آسیایی روز جمعه، تمایل مثبت ضعیفی نشان می‌دهد، اما حرکت قابل‌توجهی ندارد و کمتر از بالاترین حد دو هفته‌ای است که در روز گذشته به دست آمده است. صورتجلسه اواخر ژانویه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) همراه با اظهارات اخیر مقامات با نفوذ فدرال رزرو (Fed) نشان می دهد که بانک مرکزی برای اجرای کاهش نرخ بهره عجله ندارد. این موضع از بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حمایت می کند و، همراه با تمایلات مستمر ریسک در بازارهای جهانی سهام، به عنوان یک عامل بازدارنده برای فلز گرانبهای بدون بازده عمل می کند.

با وجود این عوامل، فشار نزولی طلا به دلیل خطر مداوم تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه کاهش می‌یابد. به‌علاوه، دلار آمریکا (USD) با وجود چشم‌انداز تندروانه فدرال رزرو برای به دست آوردن کشش همچنان تلاش می کند. این سناریو می تواند بیشتر از طلا حمایت کند، به ویژه در غیاب داده های اقتصادی قابل توجه در بازار. با این حال، برای گمانه زنی های صعودی تهاجمی روی XAU/USD احتیاط توصیه می‌شود، زیرا پس‌زمینه بنیادی کنونی پتانسیل متوسطی را برای سود نشان می‌دهد. به نظر می رسد طلا برای اولین بار در سه هفته اخیر برای افزایش های نهایی آماده است، اما با توجه به شرایط موجود بازار، احتیاط توصیه می شود.

سرخط خبرهای طلا

اسرائیل بمباران رفح غزه را تشدید کرده است و حوثی های وابسته به ایران در یمن حملات خود را به کشتی‌ها در دریای سرخ افزایش داده‌اند و خطر درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه را افزایش داده‌اند که این تنش ها از قیمت طلا حمایت می‌کنند.

علیرغم تلاش دلار آمریکا برای استفاده از بازگشت روز قبل از پایین ترین سطح خود در نزدیک به سه هفته گذشته، حمایت بیشتری از XAU/USD ارائه می کند. با این حال، چشم انداز تندروانه فدرال رزرو ممکن است دستاوردهای بالقوه را محدود کند.

صورتجلسه آخرین جلسه سیاست‌گذاری کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) که روز چهارشنبه منتشر شد، ابهامات گسترده‌ای را درباره مدت زمانی که هزینه‌های استقراض باید در سطح فعلی باقی بماند تا تورم به هدف 2 درصدی بانک مرکزی بازگردد، نشان داد. فیلیپ جفرسون، نایب رئیس فدرال رزرو، احتمال کاهش نرخ بهره را در اواخر امسال، مشروط به ارزیابی جامع شاخص‌های اقتصادی، پیشنهاد می‌کند.

پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، خاطرنشان می کند که بانک مرکزی به نقطه ای نزدیک می شود که ممکن است کاهش نرخ بهره را در نظر بگیرد، اما بر بعید بودن چنین حرکتی در کوتاه مدت تأکید می کند. او می گوید که فدرال رزرو محتاط است که خیلی زود نرخ ها کاهش پیدا نکند، زیرا از افزایش مجدد تورم هراس دارد.

لیزا کوک، از اعضای فدرال رزرو، با اشاره به چالش های بالقوه در دستیابی به هدف تورم 2 درصدی، معتقد است که کاهش نرخ بهره زودهنگام است. در همین حال، کریستوفر والر، از به تعویق انداختن کاهش نرخ بهره حداقل برای چند ماه دیگر حمایت می کند تا ارزیابی کند که آیا افزایش در ارقام تورم ژانویه یک انحراف موقت است یا خیر.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، بازارها با احتمال 30 درصدی کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه مه قیمت گذاری می کنند، با احتمال حرکت در نشست سیاست گذاری FOMC ژوئن در حدود 66 درصد است.

داده های روز پنجشنبه نشان داد که متقاضیان دریافت مزایای بیمه بیکاری در آمریکا از 213 هزار به 201 هزار نفر برای هفته منتهی به 17 فوریه کاهش یافته است که نشان دهنده قدرت در بازار کار است.

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده نزدیک به بالاترین حد خود از اواخر نوامبر باقی مانده است، که از گرینبک حمایت می کند و طلای بدون بازده را کاهش می دهد.

علاوه بر این، گزارش های فلش PMI منطقه یورو در ماه فوریه، بهتر از حد انتظار، کاهش رکود در فعالیت‌های تجاری، تقویت احساسات سرمایه‌گذاران و محدود کردن بالقوه حرکت صعودی XAU/USD را نشان می‌دهد.

بررسی فنی XAUUSD

با بررسی جنبه های فنی، قیمت طلا با یک مانع فوری در اطراف میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) واقع در نزدیکی منطقه 2032 دلاری و به دنبال آن منطقه 2035 دلاری روبرو می شود – بالاترین قیمت در دو هفته اخیر که در روز پنجشنبه به دست آمد. حرکت مثبت در نوسانگرهای نمودار روزانه مشاهده می شود، و پیشرفت پایدار فراتر از این مانع، پتانسیل را برای پیشبرد قیمت طلا به سمت سطوح مقاومت متوسط 2044-2045 دلار نگه می دارد و در نهایت منطقه عرضه 2065 دلار را هدف قرار می دهد.

برعکس، سناریوی جایگزین، تثبیت قیمت زیر MA 200 H1 را در نظر می‌گیرد، که منجر به کاهش نسبت به 1984 می‌شود که منعکس‌کننده پایین‌ترین سطح مشاهده شده در 14 فوریه است.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 4 اسفند
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید