گزارش امروز طلا – قیمت طلا از تنش‌های ژئوپلیتیکی سود می‌برد، اما رشد همچنان محدود است

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) برای ششمین روز متوالی، در روز پنج‌شنبه با استقبال خریداران مواجه شده است. با این حال، شتاب ادامه ندارد و قیمت ها همچنان زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) با نزدیک شدن به سشن اروپا هستند. صورتجلسه FOMC دیروز انتظارات بازار مبنی بر اینکه فدرال رزرو (Fed) نرخ های بهره بالاتر را برای مدت طولانی حفظ خواهد کرد را تقویت کرد. این موضع فدرال رزرو از افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حمایت می کند و به عنوان یک باد مخالف قابل توجه برای طلا، دارایی بدون بازده، عمل می کند.

علاوه بر این، یک روحیه کلی مثبت حاکم در بازارهای سهام به محدود کردن پتانسیل صعودی طلا، یک دارایی سنتی امن، کمک می‌کند. با این وجود، تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، بالشتکی را برای نزولی فراهم می‌کند، زیرا چنین عدم قطعیت‌هایی تمایل به جذب پناهگاه امن فلزات گرانبها دارند. به‌علاوه، علی‌رغم چشم‌انداز تندروانه فدرال‌رزرو، دلار آمریکا (USD) برای به دست آوردن شتاب قابل توجهی تلاش کرده است و این موضوع تا حدودی از اونس جهانی طلا حمایت می‌کند. با توجه به زمینه های بنیادی مختلط، قبل از در نظر گرفتن موقعیت های صعودی در XAU/USD، احتیاط توصیه می شود.

سرخط خبرهای طلا

حملات اخیر حوثی ها از یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و تنگه باب المندب، نگرانی‌ها را در مورد تشدید احتمالی اقدامات نظامی در خاورمیانه افزایش داده است و از قیمت طلا حمایت می‌کند. فرماندهی مرکزی آمریکا گزارش داد که دو موشک بالستیک ضد کشتی توسط گروه حوثی مورد حمایت ایران که مدعی حمایت از غیرنظامیان فلسطینی در جریان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه است، پرتاب شد.

درگیری بین اسرائیل و حماس همچنان ادامه دارد و علیرغم تلاش‌های دیپلماتیک هیچ نشانه‌ای از کاهش تنش وجود ندارد. اسرائیل درباره حمله زمینی احتمالی به رفح، جایی که بیش از 1.5 میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته اند، هشدار داده است. دلار آمریکا نزدیک به پایین ترین سطح خود در بیش از دو هفته گذشته است و حمایت بیشتری از این فلز گرانبها را فراهم می کند. با این حال، لحن تندروانه در صورتجلسه FOMC به عنوان یک محدودیت برای قدردانی قابل توجه عمل می کند.

صورتجلسه FOMC در ژانویه توافق سیاستگذاران را در مورد نیاز به اطمینان بیشتر در کاهش تورم قبل از بررسی کاهش نرخ نشان داد، و این انتظارات را تقویت کرد که فدرال رزرو برای یک دوره طولانی نرخ های بالاتر را حفظ کند. فعالان بازار انتظارات کاهش نرخ بهره را تا ژوئن به عقب انداخته اند، همراه با حراج اوراق قرضه 20 ساله ضعیف تر، که باعث افزایش بازده اوراق قرضه بلندمدت خزانه داری ایالات متحده در کل شده است.

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا به بالاترین سطح خود از 30 نوامبر رسیده است که به کاهش نزولی دلار کمک کرده و به عنوان سقفی برای طلای بدون بازده عمل می کند. پیش از سخنرانی فیلیپ جفرسون، رئیس فدرال رزرو، اکنون توجه معامله گران به مدارک اقتصادی ایالات متحده، از جمله ادعاهای اولیه هفتگی بیکاری، گزارش های فلش PMI و داده های فروش خانه موجود است.

بررسی فنی XAUUSD

از نقطه نظر فنی، معامله گران صعودی XAUUSD باید صبر و حوصله داشته باشند و منتظر قدرت پایدار و پذیرش بالاتر از میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) باشند. از آنجایی که نوسانگرها در نمودار روزانه شروع به نشان دادن کشش مثبت کرده‌اند، این احتمال وجود دارد که قیمت طلا به سمت یک سد میانی در محدوده 2044-2045 دلار حرکت کند و در نهایت منطقه عرضه 2065 دلار را هدف قرار دهد.

برعکس، یک سطح حفاظتی نزولی در اطراف منطقه 2020 دلار شناسایی شده است که به عنوان یک مانع فوری قبل از رسیدن به SMA 100 روزه عمل می کند که درست زیر علامت روانی 2000 دلار قرار دارد. افزایش فشار فروش ممکن است پایین ترین سطح ماهانه را، تقریباً در مرز 1984 دلار، قبل از اینکه به طور بالقوه قیمت طلا را بیشتر پایین بیاورد تا حمایت حیاتی 200 روزه SMA در محدوده 1966-1965 دلار را آزمایش کند، نشان دهد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 3 اسفند
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید