اخبار فارکس

قیمت نفت به دلیل تنش‌های خاورمیانه و تقاضای چین نزدیک به بالاترین حد سه هفته اخیر است

TJS BP oil and gas

در روز سه‌شنبه، به دلیل افزایش تنش‌ها در خاورمیانه و بازگشت تقاضای چین، قیمت نفت نسبتاً ثابت ماند و نزدیک به بالاترین حد سه هفته‌ای بود. بهای آتی برنت تا ساعت 10 صبح بوقت ایران با ۱۱ سنت کاهش به 83.45 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) برای تحویل در آوریل نیز با ۱۱ سنت کاهش به 78.35 دلار در هر بشکه رسید. با این حال، قرارداد مارس WTI با 36 سنت افزایش به 79.55 دلار در هر بشکه رسید، زیرا معامله گران پیش بینی کردند که در طول روز منقضی شود. قابل ذکر است، روز دوشنبه به دلیل تعطیلات عمومی ایالات متحده، تسویه حساب WTI وجود نداشت.

همانطور که تونی سایکامور، تحلیلگر بازار IG اشاره می کند، بازارهای نفت خام با کاهش اندکی در “معاملات آرام در تعطیلات روز رئیس جمهور در ایالات متحده” روبرو شدند. تنش های ژئوپلیتیکی جاری در خاورمیانه، به ویژه حملات حوثی های همسو با ایران به خطوط کشتیرانی در دریای سرخ و تنگه باب المندب، به احساسات محتاطانه بازار کمک کرد. حوثی‌ها مسئولیت حمله به حداقل چهار کشتی دیگر با حملات پهپادی و موشکی از روز جمعه را بر عهده گرفتند که یک کشتی به نام کشتی باری روبیمار در خطر غرق شدن در خلیج عدن قرار داشت.

علاوه بر نگرانی های ژئوپلیتیکی، تحلیلگران ANZ شاخص های مثبت تقاضای قوی تر در چین را برجسته کردند. درآمدهای گردشگری در چین 47.3 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و از سطح قبل از کووید در طول تعطیلات ملی سال نو قمری پیشی گرفت. علاوه بر این، چین در روز سه‌شنبه کاهشی بیش از حد انتظار را در نرخ مرجع برای وام‌های مسکن اعمال کرد که هدف آن حمایت از بازار و اقتصاد در حال مبارزه املاک است.

با وجود این عوامل حمایتی، نگرانی ها در مورد تقاضای نفت همچنان ادامه داشت. گزارش نزولی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) هفته گذشته پیش‌بینی رشد تقاضای نفت در سال 2024 را به سمت پایین بازبینی کرد و با استناد به انتظارات مبنی بر اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر به طور فزاینده‌ای جایگزین مصرف سوخت‌های فسیلی خواهد شد، اشاره کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس