گزارش امروز طلا – افزایش قیمت طلا برای سومین روز متوالی

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) برای سومین روز متوالی در روز دوشنبه در یک خط پیروزی قرار دارد. این فلز گرانبها قدرت خود را حتی در مواجهه با داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در ژانویه حفظ کرد، که نگرانی هایی را در مورد داده های شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی (PCE) ایجاد کرد.

سرمایه‌گذاران افزایش قیمت طلا را به داده‌های بالاتر از سطح انتظار PPI در ژانویه نسبت می‌دهند، جایی که قیمت‌ها به دلیل مسائل تعدیل فصلی افزایش یافت. با این وجود، سیاستگذاران فدرال رزرو افزایش اخیر در تورم قیمت مصرف‌کننده را یک اتفاق می‌دانند و بر روند بلندمدت تأکید دارند که نشان‌دهنده حرکت نزولی تورم است.

رافائل بوستیک، رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا، می گوید که پیشرفت در اقدامات اساسی تورم می تواند منجر به کاهش نرخ بهره از تابستان شود.

سرخط خبرهای طلا

با وجود افزایش بیش از حد انتظار شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در ماه ژانویه که انتظارات کاهش نرخ بهره در نشست سیاست پولی آتی ماه می توسط فدرال رزرو را کاهش داد، دلار آمریکا همچنان با فشار مواجه بود و قیمت طلا به 2020 دلار افزایش یافت.

بر اساس ابزار CME FedWatch، معامله گران پیش بینی می کنند که در نشست های سیاست پولی مارس و مه، با انتظار کاهش 25 واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست سیاست های ژوئن، یک تصمیم ثابت برای نرخ بهره اتخاذ شود.

تورم قوی قیمت مصرف کننده و داده های PPI در ژانویه، جدول زمانی کاهش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو را به عقب تر انداخت. فشارهای مداوم قیمت‌ها به فدرال رزرو فرصت بیشتری برای ارزیابی مجدد ضرورت کاهش نرخ‌ها داده است، زیرا اقدامات زودهنگام می‌تواند باعث شعله‌ور شدن مجدد تورم شود و تلاش‌ها برای پایین آوردن آن از بالاترین سطح تاریخی را خنثی کند.

داده‌های CPI و PPI بالاتر از حد انتظار، نگرانی‌ها را در مورد شاخص قیمت اصلی هزینه مصرف شخصی در ماه ژانویه، معیار ترجیحی برای سیاست‌گذاران فدرال رزرو هنگام تنظیم بیانیه‌های سیاست پولی، افزایش داده است.

رافائل بوستیچ، رئیس بانک فدرال آتلانتا، کمی از آمارهای تورم اخیر ابراز شگفتی کرد، اما تاکید کرد که پیشرفت در مبارزه با تورم، راه را برای کاهش احتمالی نرخ بهره در تابستان هموار کرده است. با این حال، Bostic بر اهمیت مشاهده داده های تورم مطلوب در ماه های آینده برای تایید کاهش واقعی تورم تاکید کرد و دو کاهش نرخ را در سال 2024 پیش بینی کرد.

در همین حال، شاخص دلار آمریکا (DXY) که ارزش دلار را در برابر شش ارز اصلی اندازه‌گیری می‌کند، پیش از شروع یک هفته کوتاه (به دلیل تعطیلات روز رئیس‌جمهور) به 104.20 کاهش یافت.

سرمایه گذاران از نزدیک گزارش کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) را برای جلسه سیاست ژانویه که قرار است در روز چهارشنبه منتشر شود، بررسی خواهند کرد. انتظار می‌رود این جلسه بینشی در مورد تصمیم برای ثابت نگه داشتن نرخ‌های کلیدی بین 5.25 تا 5.50 درصد در ژانویه، همراه با چشم‌انداز تازه‌ای درباره نرخ‌های بهره ارائه کند. علاوه بر این، تمرکز بر انتشار PMI اولیه S&P Global Manufacturing برای ماه فوریه در روز پنجشنبه خواهد بود.

بررسی فنی XAUUSD

علیرغم اینکه فدرال رزرو موضع تندورانه خود را حفظ کرده و بر فشارهای قیمتی مداوم تاکید کرده است، قیمت طلا برای سومین جلسه معاملاتی متوالی روند بهبود خود را تمدید کرد. نرخ XAUUSD به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) برگشته است که در حال حاضر حدود 2022 دلار معامله می شود. اگر طلا بتواند موقعیت خود را بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه حفظ کند، چشم انداز طلا می تواند به یک مسیر صعودی تغییر کند.

بررسی فنی نمودار روزانه طلا
بررسی فنی نمودار روزانه طلا – 30 بهمن

شایان ذکر است که خط روند نزولی که از اوج 28 دسامبر 2088 دلار سرچشمه می گیرد، احتمالاً به عنوان سطح مقاومتی برای قیمت طلا ادامه خواهد داد. شاخص قدرت نسبی 14 دوره ای (RSI) در محدوده 40.00-60.00 در نوسان است که نشان دهنده دورنمای خنثی برای قیمت طلا است. این نشان دهنده دوره تثبیت یا عدم تصمیم گیری در بازار است.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به دقت نظارت خواهند کرد که آیا طلا می‌تواند موقعیت خود را بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه حفظ کند، زیرا سطح پایدار بالاتر از این میانگین می‌تواند نشانه‌ای از تغییر روند صعودی بالقوه باشد. برعکس، مقاومت خط روند و سطوح RSI نشان می‌دهد که احتیاط لازم است، و ممکن است برای تعیین حرکت مهم بعدی فلز گرانبها تأیید بیشتری لازم باشد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 30 بهمن
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید