گزارش امروز طلا – قبل از گزارش تورم ایالات متحده، قیمت طلا به سرعت افزایش یافت

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) با تقویت تقاضا برای دارایی های امن در بحبوحه تشدید تنش ها در خاورمیانه، بهبود سریعی را تجربه می کند. با انتشار داده های شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) برای ژانویه در ساعت 17:00 به وقت ایران، مسیر بهبود قیمت طلا با آزمونی حیاتی روبرو خواهد شد. انتظارات نشان می دهد که با توجه به حفظ طولانی مدت نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) در محدوده 5.25٪ -5.50٪ پیش بینی می شود که فشار قیمت ها و تورم کاهش یابد.

داده های تورم پیامدهای قابل توجهی برای انتظارات نرخ بهره دارد. گزارش ملایم‌تر تورم برای طلا مطلوب خواهد بود، زیرا احتمال کاهش نرخ بهره را افزایش می‌دهد و متعاقباً هزینه فرصت نگهداری طلا که سودی به همراه ندارد را کاهش می‌دهد.

فدرال رزرو به طور مداوم انتظارات کاهش نرخ بهره در سال 2024 را به عقب انداخته است و تأکید می کند که دستیابی به هدف دوگانه یعنی 2 درصد تورم اصلی و اشتغال، کامل محقق نشده است. با وجود نرخ بهره بالاتر، بازار کار ایالات متحده همچنان قدرت خود را نشان می دهد و فعالیت های اقتصادی در حال بهبود هستند. سیاستگذاران فدرال رزرو به دنبال شواهد بیشتری برای اطمینان از ثبات قیمت هستند، که پیش شرط مهمی قبل از بررسی کمپین کاهش نرخ است. داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار تورم می‌تواند امیدها را برای کاهش نرخ‌ها تجدید کند.

اگر فشارهای تورمی کاهش یابد، ممکن است فشار قابل توجهی بر دلار آمریکا و بازده اوراق قرضه وارد شود و حمایت بیشتری برای طلا که به دلار آمریکا قیمت گذاری می شود، فراهم کند. در صورت کاهش تورم، سرمایه‌گذاران ممکن است نقدینگی خود را از دلار آمریکا خارج کنند.

سرخط خبرهای طلا

با تشدید تنش ها در خاورمیانه، قیمت طلا به روند بهبود خود ادامه داد و به 2025 دلار رسید. حوثی های یمن تحت حمایت ایران همچنان به هدف قرار دادن کشتی های تجاری در دریای سرخ که با ایالات متحده و بریتانیا ارتباط دارند، ادامه می دهند. در زمان عدم قطعیت ژئوپلیتیک، جریان های خارجی به دارایی های غیر بازده مانند طلا افزایش می یابد.

امروز نقطه کانونی بازار فارکس، انتشار آمار تورم ایالات متحده در ماه ژانویه خواهد بود. پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش نرخ تورم کل سالانه 2.9 درصدی است که نسبت به 3.4 درصد در دسامبر کاهش یافته است. انتظار می‌رود در همین دوره، تورم اصلی، بدون احتساب قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و نفت، از 3.9 درصد به 3.7 درصد کاهش یابد. به صورت ماهانه، سرمایه گذاران افزایش ثابت 0.2% برای عنوان و 0.3% برای شاخص اصلی قیمت مصرف کننده (CPI) را پیش بینی می کنند.

کاهش نرخ تورم می تواند انتظارات کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) را تقویت کند. بر اساس ابزار CME FedWatch، معامله گران شانس 48 درصدی را برای کاهش 25 واحدی نرخ پایه تعیین می کنند که نرخ بهره را در محدوده 5.00٪ -5.25٪ در جلسه سیاست پولی ماه می قرار می دهد. با این حال، کاهش نرخ بهره در ماه مارس انتظار نمی رود، زیرا جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در آخرین بیانیه سیاست پولی چنین اقدامی را کامل رد کرد. سیاستگذاران فدرال رزرو بر حفظ یک مسیر محدودکننده برای نرخ بهره تاکید کرده اند و اعتقاد کمتری نسبت به رسیدن تورم به هدف 2 درصد دارند.

شاخص دلار آمریکا (DXY) پس از رسیدن به بالاترین سطح سه روزه عقب نشینی کرد که نشان دهنده بهبود وضعیت بازار قبل از داده های تورم بود. پیش‌بینی می‌شود که این هفته بی‌ثبات باشد، زیرا اداره سرشماری ایالات متحده قرار است داده‌های خرده‌فروشی را برای ژانویه گزارش کند و مقیاس هزینه‌های مصرف‌کننده را روشن کند.

بررسی فنی XAUUSD

قیمت طلا از پایین ترین حد دو هفته اخیر در حدود 2012 دلار بازگشته است زیرا عدم اطمینان ژئوپلیتیکی جذابیت دارایی های امن را افزایش می دهد. این فلز گرانبها تقاضای قوی را در طول جلسه لندن تجربه کرد، اما انتظار می رود با انتشار آتی داده های شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) با نوسانات مواجه شود.

در حال حاضر، قیمت طلا XAUUSD در نزدیکی مرز بالایی یک الگوی نمودار مثلث متقارن است که از پایین ترین سطح 13 دسامبر در 1973 دلار ردیابی شده است. به طور همزمان، خط روند با شیب نزولی که همان الگو را از اوج 28 دسامبر تشکیل می دهد، در 2088 دلار قرار می گیرد. شکل گیری مثلث متقارن نشان دهنده انقباض قابل توجهی در نوسانات است که نشان دهنده عدم تصمیم گیری در میان فعالان بازار است. به طور معمول، شکست در یک جهت یا جهت دیگر دنبال می شود، و سوگیری تمایل دارد با روند قبلی همسو شود، که در این مورد، نشان دهنده یک شکست صعودی است.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 24 بهمن
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید