نفت خام به دلیل کاهش نگرانی ها در مورد اختلالات عرضه نفت در دریای سرخ به نزدیک 81.96 دلار کاهش یافت

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام که در هفته گذشته یک رگبار پیروزی پنج روزه را تجربه کرده بود، اندکی کاهش یافت و در معاملات روز دوشنبه آسیا در حدود 81.96 دلار در هر بشکه معامله شد. کاهش قیمت نفت خام را می توان به نتیجه گیری رژیم صهیونیستی از یک سری حملات در شهر رفح در جنوب غزه نسبت داد. این تحول نگرانی ها در مورد اختلالات احتمالی در عرضه نفت در منطقه دریای سرخ را کاهش داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه اعلام کرده بود که قصد دارد عملیات نظامی در رفح را تشدید کند. با این حال، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، توصیه به احتیاط کرد و از نتانیاهو خواست که عملیات زمینی در رفح را بدون طرحی «معتبر و قابل اجرا» برای تضمین امنیت مردم منطقه ادامه ندهد. حماس همچنین نسبت به عواقب احتمالی آزادی گروگان‌ها در آینده در صورت حمله زمینی اسرائیل به رفح هشدار داد.

علیرغم کاهش اخیر قیمت نفت، هفته قبل به دلیل تشدید نگرانی ها در مورد تشدید تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به دنبال رد پیشنهاد برای توقف درگیری در منطقه تحت محاصره فلسطین توسط نتانیاهو ، شاهد افزایش بود.

کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) در مجمع مالی عرب در دبی در روز یکشنبه تاکید کرد که اقتصادهای خاورمیانه در مقایسه با پیش‌بینی‌های رشد عملکرد ضعیفی دارند. عواملی مانند کاهش تولید نفت و درگیری اسرائیل و غزه در این عملکرد ضعیف نقش داشتند. با این حال، جورجیوا تأکید کرد که چشم انداز اقتصاد جهانی انعطاف پذیر است. صندوق بین‌المللی پول در گزارش اقتصادی منطقه‌ای ماه گذشته خود، پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی خاورمیانه و شمال آفریقا را به 2.9 درصد در سال کاهش داد که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی از اکتبر بود.

روز جمعه، بیکر هیوز داده‌های شمارش دکل‌های نفتی ایالات متحده را منتشر کرد که نشان می‌دهد هیچ تغییری در تعداد دکل‌های حفاری فعال که در 499 ثابت باقی مانده است، وجود ندارد. علاوه بر این، گزارش ماهانه بازار نفت اوپک (MOMR) قرار است روز سه‌شنبه منتشر شود. این گزارش مسائل مهمی را که بر بازار جهانی نفت تأثیر می‌گذارد، پوشش می‌دهد و بینش‌هایی را درباره تحولات بازار نفت خام ارائه می‌کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس