اخبار فارکس

گزارش هفتگی طلا – اونس جهانی طلا بدون جهت روشنی معامله می شود

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا در هفته گذشته برای ایجاد یک حرکت جهت دار روشن با چالش هایی مواجه شد و هفته را با کمی ضرر به پایان رساند. این هفته سرمایه گذاران به دقت انتشار داده های تورم ژانویه از ایالات متحده را زیر نظر دارند. علاوه بر این، فعالان بازار به شدت نوسانات فنی را برای هر نشانه‌ای که ممکن است حس جهت‌گیری برای قیمت طلا ایجاد کند، دنبال می‌کنند.

طلا در هفته ای که گذشت

در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی و محرک‌های اساسی، شاخص دلار آمریکا در کنار بازدهی ایالات متحده کاهش اصلاحی را تجربه کرد. این اصلاح به XAU/USD اجازه داد تا یک بازگشت متوسط داشته باشد.

در این میان، قطر به عنوان میانجی گزارش داد که حماس به توافق آتش بس پیشنهادی با اسرائیل در روز سه شنبه «به طور کلی مثبت» پاسخ داده است. با این حال، نگرانی‌ها در مورد عمیق‌تر شدن بحران در خاورمیانه همچنان ادامه داشت، زیرا یک مقام اسرائیلی اعلام کرد که برخی از خواسته‌های حماس در پیشنهاد متقابل کاملا غیرقابل قبول تلقی می‌شود.

در روز چهارشنبه، احساسات ریسک در بازارهای مالی کنترل شد و شاخص S&P 500 پس از زنگ افتتاح به رکورد جدیدی رسید. اگرچه بهبود وضعیت ریسک، یافتن تقاضا را برای USD چالش برانگیز کرد، XAU/USD برای جمع آوری حرکت صعودی ناموفق بود. در سشن آمریکا در همان روز، بازده اوراق قرضه T 10 ساله ایالات متحده به بالای 4.1 درصد رسید، پس از آن که بازدهی بالا در آخرین حراج اوراق خزانه 10 ساله به 4.09 درصد رسید که منجر به کاهش سودهای قبلی طلا شد.

روز پنجشنبه، وزارت کار ایالات متحده 218,000 مورد اولیه بیکاری را برای هفته منتهی به 3 فوریه گزارش کرد که از 227,000 تجدید نظر شده هفته قبل کمتر است. علی‌رغم عملکرد انعطاف‌پذیر دلار آمریکا در برابر همتایان خود، طلا برای بازیابی شتاب با مشکلاتی مواجه شد. در همان دوره، توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، در مصاحبه با بلومبرگ، با تاکید بر اهمیت پایدار و گسترش اعداد تورم خوب، نیاز به صبر در مورد تغییرات نرخ را بیان کرد.

روز جمعه اعلامیه ای از سوی اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) ارائه شد که در آن افزایش ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای دسامبر از 0.3 درصد به 0.2 درصد کاهش یافت. CPI اصلی بدون تغییر در 0.3٪ برای مدت مشابه باقی ماند. با ادامه افزایش بازدهی 10 ساله آمریکا در آستانه آخر هفته، طلا در معاملات آمریکا با کاهش اندکی روبرو شد.

طلا در هفته پیشرو

هفته پیش رو با انتشار داده های تورم ژانویه توسط اداره آمار کار (BLS) در روز سه شنبه برجسته خواهد شد. پیش بینی ها حاکی از افزایش 0.2 درصدی در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و CPI اصلی (به استثنای قیمت های بی ثبات مواد غذایی و انرژی)، با افزایش 0.3 درصدی است. برای تغییر قابل توجه بازار در انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، CPI ماهانه باید یک شگفتی نزولی قابل توجه را نشان دهد که به 0 درصد رسیده یا به زیر 0 برسد. در چنین سناریویی، بازده اوراق قرضه T 10 ساله ایالات متحده می تواند به زیر 4٪ کاهش یابد، به طور بالقوه باعث افزایش XAU/USD می شود.

طبق ابزار CME FedWatch، به احتمال 82.5 درصد بانک مرکزی ایالات متحده نرخ سیاستی را در جلسه سیاست بعدی بدون تغییر حفظ کند. موقعیت بازار نشان می دهد که اگر چاپ CPI از پیش بینی های بازار فراتر رود، فضای محدودی برای افزایش بیشتر دلار آمریکا وجود دارد. با این حال، گزارش تورم بالاتر از حد انتظار می‌تواند از بازدهی ایالات متحده حمایت کند و چالش‌هایی را برای طلا ایجاد کند.

انتظار نمی رود انتشار گزارش خرده فروشی در ماه ژانویه در روز پنجشنبه، که برای تغییرات قیمت تعدیل نشده است، واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند.

در آستانه آخر هفته، فعالان بازار از نزدیک داده های شاخص قیمت تولید کننده (PPI) برای ژانویه و شاخص اولیه احساسات مصرف کننده از دانشگاه میشیگان را برای ماه فوریه زیر نظر خواهند داشت.

به طور خلاصه، اگر گزارش تورم ایالات متحده به طور قابل توجهی انتظارات بازار از چشم انداز نرخ فدرال رزرو را تغییر ندهد، سرمایه گذاران بعید به نظر می رسد که بر اساس اطلاعات منتشر شده در هفته آینده موضع قابل توجهی اتخاذ کنند. در عوض، ممکن است توجه به تحولات فنی برای فرصت‌های تجاری کوتاه‌مدت بالقوه معطوف شود.

بررسی فنی XAUUSD

شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه به صورت جانبی نزدیک به سطح 50 حرکت می کند که نشان دهنده عدم وجود جهت روشن در بازار است. XAU/USD در تلاش است تا از میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA) فاصله بگیرد و این امر بر عدم وجود حرکت قابل توجه تأکید دارد.

در جهت نزولی، اولین حمایت 2020 دلار است که مطابق با سطح اصلاحی فیبوناچی 23.6% روند صعودی اخیر است. متعاقباً، سطوح حمایتی کلیدی شامل 2000 دلار، سطح روانشناختی و سطح ایستا و به دنبال آن 1990 دلار است که توسط SMA 100 روزه نشان داده می شود.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا
نمودار روزانه اونس جهانی طلا 11 فوریه

در مقابل، مقاومت موقت در 2045 دلار، یک سطح ایستا، با مقاومت بیشتر در 2060 دلار، یک سطح ایستا دیگر قرار دارد. اولین مقاومت قابل توجه در 2080 دلار ظاهر شد که نقطه پایانی روند صعودی اخیر را نشان می دهد. به طور کلی، سطوح قیمت ذکر شده مناطق حمایت و مقاومت بالقوه را برای معامله گران فراهم می کند تا در ارزیابی حرکات بازار نظارت کنند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس