گزارش امروز طلا – قدرت دلار امریکا مانعی برای رشد بیشتر طلا

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) با چالش‌هایی در ایجاد حرکتی مثبت نسبت به روز گذشته مواجه است. اونس جهانی با ورود به سشن اروپا در روز چهارشنبه، روند نزولی کمی را نشان می‌دهد. ظهور داده‌های قوی اقتصاد کلان ایالات متحده و اظهارات اخیر تندروانه از سوی اعضای مختلف کمیته بازار باز فدرال (FOMC) از جمله جروم پاول، رئیس فدرال رزرو (Fed)، سرمایه‌گذاران را بر آن داشته است تا انتظارات خود را برای کاهش زودهنگام و قابل توجه نرخ در سال 2024 کاهش دهند. احساسات حاکم بر بازار از دلار آمریکا (USD) حمایت می کند و مانع از بهبود کامل طلا پس از افت اخیرش می شود.

با وجود این بادهای مخالف، قیمت طلا به دلیل خطر ادامه دار تشدید اقدامات نظامی در خاورمیانه و نگرانی های مداوم در مورد کند شدن رشد اقتصادی در چین حمایت می شود. به نظر می رسد معامله گران در مورد شرط بندی های جهت دار تهاجمی محتاط هستند و ترجیح می دهند منتظر شفافیت بیشتر در مورد زمان بندی احتمالی اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو باشند، که تاثیر قابل توجهی بر فلز گرانبها خواهد داشت.

در نتیجه، توجه ها بر انتشار آخرین ارقام تورم مصرف کننده ایالات متحده که برای هفته آینده برنامه ریزی شده است، متمرکز است. در این میان، معامله گران در روز چهارشنبه ممکن است به سخنرانی های مقامات فدرال رزرو برای بینش و راهنمایی بیشتر نگاه کنند. تقویم اقتصادی فارکس را برای بروز بودن دنبال کنید.

سرخط خبرهای طلا

سرمایه گذاران همچنان به کاهش انتظارات خود برای کاهش زودهنگام و قابل توجه نرخ بهره توسط فدرال رزرو ادامه می دهند و مانع از افزایش قیمت طلا می شوند. داده‌های کلان قوی ایالات متحده، همانطور که در گزارش چشمگیر حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در روز جمعه نشان داده شد، نشان‌دهنده یک اقتصاد قوی است که فضایی را برای فدرال رزرو برای حفظ نرخ‌های بالاتر برای مدت طولانی فراهم می‌کند.

علاوه بر این، اظهارنظرهای تندروانه اخیر اعضای بانفوذ کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) از جمله جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، امیدها را برای کاهش سیاست های تهاجمی تر در سال 2024 از بین برده است. پاول، در مصاحبه یکشنبه در برنامه تلویزیونی 60 دقیقه ایالات متحده، تاکید کرد که نشست ماه مارس احتمالاً خیلی زود است که بتوانیم با اطمینان شروع به کاهش نرخ بهره را بررسی کنیم.

پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، روز سه شنبه این نظر را تکرار کرد و تاکید کرد که تورم باید قبل از بررسی کاهش نرخ ها به طور پایدار کاهش یابد و نسبت به کاهش زودهنگام نرخ بهره هشدار داد. علیرغم اخبار دلگرم کننده در مورد تورم، هارکر خاطرنشان کرد که افزایش دستمزدها برای رسیدن به هدف 2 درصد بسیار بالا باقی می‌ماند و نشان می‌دهد که تورم ممکن است بیش از حد انتظار باقی بماند.

به طور جداگانه، نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس، نگرانی های جاری در مورد تورم را تایید کرد و بیشتر دستاوردهای کاهش تورم را به سمت عرضه نسبت داد. با این حال، او روند مثبت در داده ها را تایید کرد.

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده نزدیک به 4.0% کاهش می یابد، که فشار نزولی بر دلار آمریکا وارد می کند و در بحبوحه خطرات ژئوپلیتیکی مداوم، از XAU/USD حمایت می کند. عملیات نظامی مستمر آمریکا علیه حوثی های یمنی، همراه با برنامه‌هایی برای حملات بیشتر به گروه‌های مورد حمایت ایران، خطر تشدید تنش‌ها در خاورمیانه را افزایش می‌دهد.

معامله گران در حال حاضر به داده های تراز تجاری ایالات متحده و سخنرانی های فدرال رزرو برای فرصت های کوتاه مدت چشم دوخته اند، اما تمرکز اصلی بر انتشار آخرین ارقام تورم مصرف کننده ایالات متحده در هفته آینده است.

بررسی فنی XAUUSD

با نگاهی به جنبه‌های فنی، نوسان اخیر دیروز، تقریباً در سطح 2,023 دلار، به عنوان یک سطح حمایتی حیاتی برای محافظت در برابر خطرات نزولی فوری عمل می‌کند، با کاهش هفتگی در منطقه 2015 دلار. اگر فشار فروش زیر محدوده 2012 تا 2010 دلار ادامه داشته باشد، به طور بالقوه می تواند حمایت روانی را در 2000 دلار نشان دهد. شکست قاطع زیر این سطح ممکن است قیمت طلا را به سمت میانگین متحرک 100 روزه (SMA) در حدود 1985 دلار سوق دهد، با امکان گسترش به SMA 200 روزه در محدوده 1966-1965 دلار.

برعکس، یک حرکت صعودی قابل توجه احتمالاً با مقاومت قوی در اطراف منطقه 2054-2055 دلار مواجه خواهد شد و به دنبال آن با مانع 2065 دلار مواجه خواهد شد که نشان دهنده نوسان اوج هفته گذشته است. با توجه به قلمرو مثبت نوسانگرها در نمودار روزانه، یک حرکت صعودی پایدار می تواند قیمت طلا را به سمت محدوده 2,078-2,079 دلار یا قله سال تا تاریخ تعیین شده در ژانویه سوق دهد. پیشرفت بعدی راه را برای XAU/USD هموار می‌کند تا مارک 2100 دلار را با افزایش بالقوه به سمت مقاومت قابل توجه بعدی در نزدیکی منطقه 2020 دلار به دست آورد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 18 بهمن
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید