اخبار فارکس

دلار کمی آرام گرفت، مسیر سیاست فدرال رزرو برای نرخ بهره در کانون توجه معامله گران فارکس

اقتصاد جهانی

روز سه شنبه، دلار آمریکا در برابر ارزهای اصلی اندکی کاهش یافت، اما نزدیک به بالاترین حد خود در سه ماه گذشته باقی مانده است. این انعطاف‌پذیری به داده‌های قوی اقتصادی و موضع تندروانه مقامات فدرال رزرو در مورد نرخ‌های بهره نسبت داده می‌شود که قدرت پول ایالات متحده را تقویت می‌کند.

مجموعه ای از شاخص های قوی اقتصادی ایالات متحده، از جمله گزارش بیکاری قوی در جمعه گذشته و اظهارات اخیر جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، گمانه زنی های قبلی بازار در مورد کاهش قریب الوقوع نرخ بهره را از بین برد.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، معامله گران در حال حاضر تنها 16.5 درصد احتمال کاهش نرخ در ماه مارس را در مقایسه با احتمال 68.1 درصدی در ابتدای سال برآورد می کنند. پیش‌بینی‌ها برای کاهش تا پایان سال 2024 نیز به حدود 117 واحد پایه تعدیل شده است که از 150 واحد پایه پیش‌بینی شده در اوایل ژانویه کمتر است.

شاخص دلار (DXY)، که واحد پول ایالات متحده را در برابر شش واحد پول دیگر می سنجد، پس از اوج خود در 104.60 در روز دوشنبه، 0.06 درصد کاهش یافت و به 104.39 رسید.

معامله گران فارکس در حال حاضر بر گزارش های قوی اقتصادی ایالات متحده متمرکز شده اند. متیو ولر، رئیس تحقیقات جهانی در FOREX.com، خاطرنشان می کند که معامله گران اکنون به احتمال عدم فرود یا شتاب مجدد اقتصاد در سال جاری فکر می کنند و از نگرانی در مورد فرود نرم یا رکود خارج شده اند.

جورج ساراولوس، رئیس جهانی تحقیقات فارکس در دویچه بانک، تأکید می‌کند که بحث مهم فقط در مورد زمان کاهش فدرال رزرو نیست، بلکه در مورد این است که آیا در دو سال آینده نرخ در ایالات متحده نسبت به سایر کشورها تهاجمی‌تر است یا کمتر خواهد بود. او پیشنهاد می کند که احتمالات به نفع کاهش کمتر فدرال رزرو است و در نتیجه از دلار آمریکا حمایت می کند.

یورو (EURUSD) در 1.0742 دلار ثابت ماند. تحولات مثبت در سفارشات صنعتی آلمان در ماه دسامبر و کاهش انتظارات تورمی مصرف کنندگان منطقه یورو برای 12 ماه آینده بر عملکرد این ارز تأثیر گذاشت.

دلار استرالیا (AUDUSD) با 0.31 درصد افزایش به 0.6503 دلار رسید و از پایین ترین سطح 2-1/2 ماهه خود در روز دوشنبه بازگشت. بانک مرکزی استرالیا (RBA) نرخ های بهره را بدون تغییر باقی گذاشت اما به انقباض احتمالی پولی در آینده اشاره کرد.

استرلینگ (GBPUSD) با حدود 0.37 درصد افزایش به 1.2582 دلار رسید و از پایین ترین سطح هفت هفته اخیر روز دوشنبه کمی بهبود یافت، علیرغم اینکه داده های اقتصادی خوش بینانه حاکی از کاهش بیکاری در بریتانیا در اواخر سال گذشته است.

ین ژاپن (USDJPY) امروز به 148.250 در هر دلار تقویت شد که فاصله چندانی با 148.90 به پایین ترین حد دو ماه اخیر ندارد. دستمزدهای واقعی ژاپن برای بیست و یکمین ماه متوالی کاهش یافت، البته با سرعت کمتر، و مخارج خانوارها برای دهمین ماه متوالی کاهش یافت، که نشان می دهد تورم همچنان از بهبود دستمزدها پیشی می گیرد و بر هزینه های مصرف کننده تأثیر می گذارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس