اخبار فارکس

لیر ترکیه ضعف دلار آمریکا را نادیده گرفت و به سمت 27.00 سقوط کرد

لیر ترکیه TRY - lira

جفت USD/TRY در حدود نرخ 26.81 در ساعات اولیه صبح در اروپا معامله می شود. با وجود عقب نشینی اخیر دلار آمریکا، لیر ترکیه (TRY) در مقابل دلار همچنان در حال کاهش است. این در حالی رخ می دهد که نگرانی ها در مورد چالش های بالقوه برای اقتصاد ترکیه وجود دارد، که در تضاد با چشم انداز اقتصادی خوش بینانه برای ایالات متحده است.

ترکیه در حال حاضر با طوفان های شدید باران و سیل دست و پنجه نرم می کند و به مجموعه ای از چالش های پیش روی این کشور از جمله تورم بالا، افزایش نرخ بهره و مسائل ژئوپلیتیکی می افزاید.

طوفان باران و سیل نه تنها ترکیه بلکه کشورهای همسایه یونان و بلغارستان را نیز تحت تاثیر قرار داده است که منجر به تلفات و خسارات جانی شده است.

در اوایل هفته، ترکیه با افزایش ماهانه 9.09 درصدی و افزایش سالانه 58.94 درصدی برای ماه جولای، افزایش قابل توجهی در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) خود گزارش کرد. شاخص بهای تولیدکننده نیز افزایش نشان داد و به 49.1 درصد به صورت سالانه در همان ماه افزایش یافت. این ارقام بالای تورم بر بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) فشار آورده است تا علیرغم برخی مقاومت ها در برابر افزایش نرخ های قبلی، افزایش بیشتر نرخ بهره را در نظر بگیرد.

در مقابل، شاخص دلار آمریکا (DXY) با کاهش اندکی بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده نسبت به بالاترین سطح اخیر خود عقب نشینی کرده است. با این حال، دلار آمریکا اخیراً به دلیل داده‌های مثبت اقتصادی ایالات متحده و اظهارات مقامات فدرال رزرو شاهد افزایش قابل توجهی بود.

سفارشات کارخانه ای ایالات متحده در ماه جولای کمتر از حد انتظار بود و 2.1 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت، اما سفارشات بدون حمل و نقل 0.8 درصد افزایش یافت. دفاع کریستوفر والر، فرماندار فدرال رزرو از سیاست پولی جنگ طلبانه و رد کاهش نرخ بهره توسط لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، از دلار آمریکا حمایت کرده است.

در حالی که گزارش هایی از محرک های بالقوه برای بخش املاک و مستغلات چین وجود دارد، نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی بالقوه در چین همچنان ادامه دارد. این نگرانی ها قدرت دلار آمریکا را کاهش نداده است.

با نگاهی به آینده، فعالان بازار داده‌های PMI خدمات ISM ایالات متحده و سایر شاخص‌های اقتصادی را برای سرنخ‌هایی در مورد جهت جفت USD/TRY زیر نظر خواهند داشت. واگرایی بین مسیرهای رشد ایالات متحده و ترکیه همچنان بر رفتار این جفت ارز تأثیر می گذارد.

تحلیل فنی

از دیدگاه تحلیل تکنیکال، بسته شدن روزانه بالاتر از میانگین متحرک 21 روزه (DMA) در حدود 26.80 برای گاوهای USD/TRY ضروری در نظر گرفته می شود تا بالاترین سطح سالانه را که در اواخر آگوست به دست آورده بودند، که حدود 27.23 است، به چالش بکشند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس