اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – اونس جهانی طلا مستعد نزول بیشتر است

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) برای دومین روز متوالی در روز دوشنبه با فشار فروش مواجه شد و همچنان مستعد گسترش نزول اصلاحی هفته گذشته از منطقه 2065 دلاری است که به اوج یک ماهه خود رسیده بود. گزارش قوی مشاغل ایالات متحده در روز جمعه این انتظار را تقویت کرد که فدرال رزرو (Fed) نرخ های بهره بالاتر را برای مدت طولانی تر حفظ کند. این امر از افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حمایت کرده و دلار آمریکا (USD) را به بالاترین سطح خود از 11 دسامبر افزایش داده است و به عنوان عامل مهمی بر فلز زرد تأثیر می گذارد.

علاوه بر این، احساسات مثبت غالب در بازارهای جهانی سهام به فشار نزولی بر قیمت طلا کمک می کند. با این حال، با وجود این عوامل، رویکرد محتاطانه ای در میان معامله گران نزولی وجود دارد که دلیل آن احتمال تشدید اقدام نظامی در خاورمیانه و نگرانی های مداوم در مورد کندی در چین است. این عدم قطعیت های ژئوپلیتیکی و اقتصادی از جذابیت پناهگاه امن XAU/USD حمایت می کند.

با نگاهی به تقویم اقتصادی، معامله گران توجه خود را به انتشار PMI خدمات ISM ایالات متحده معطوف کرده اند. انتظار می‌رود که این گزارش ها، همراه با تحولات در بازده اوراق قرضه ایالات متحده، نوسسانات قیمت دلار و جو گسترده‌تر بازار، جهت و نوسانات بیشتری را برای بازار طلا فراهم کند.

سرخط خبرهای طلا

داده‌های قوی اشتغال آمریکا که روز جمعه منتشر شد، سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا در انتظارات خود برای زمان‌بندی و سرعت کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تجدید نظر کنند و به قیمت طلا فشار نزولی وارد کرد. گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) حاکی از اضافه شدن 353 هزار شغل جدید در ماه ژانویه است که از 180 هزار شغل پیشی گرفته است، در حالی که آمار ماه قبل نیز از 216 هزار به 333 هزار شغل افزایش یافته است.

سایر جزئیات کلیدی نرخ بیکاری ثابت 3.7٪ را نشان می دهد و تورم دستمزد، که با تغییر در میانگین درآمد ساعتی اندازه گیری می شود، به 4.5٪ در سال افزایش یافت که از افزایش 4.1٪ پیش بینی شده فراتر رفت. احتمال کاهش نرخ در ماه مارس از بیش از 65 درصد در ماه گذشته به حدود 15 درصد کاهش یافت و احتمال کاهش 150 واحدی نرخ در سال 2024 از تقریباً قطعی به 25 درصد کاهش یافت.

پس از گزارش NFP بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده افزایش یافت و به فراتر از آستانه 4.0 درصدی رسید و این موضو دلار آمریکا را به بالاترین سطح خود از دسامبر رساند.

یک نظرسنجی مستقل نشان داد که بخش خدمات چین برای سیزدهمین ماه متوالی در قلمرو توسعه‌یافته باقی ماند اما در ژانویه کمتر از حد انتظار رشد کرد و نگرانی‌ها در مورد کاهش رشد را افزایش داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که این کشور جنگ را قبل از تکمیل تمام اهداف خود پایان نخواهد داد و گزارش ها حاکی از آن است که حماس در حال رد توافق آتش بس غزه در پاریس است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده از حمله ای برای دفاع از خود در برابر حمله حوثی ها خبر داد. این حمله با موفقیت چهار موشک کروز ضد کشتی را که در مرحله آماده سازی برای پرتاب علیه کشتی ها در دریای سرخ بودند، هدف قرار داد و خنثی کرد. این پیشرفت می‌تواند به عنوان یک باد موافق برای فلز گرانبهای امن عمل کند. معامله گران اکنون بر انتشار PMI خدمات ISM ایالات متحده برای فرصت های بالقوه کوتاه مدت در اوایل سشن آمریکای شمالی در روز دوشنبه تمرکز شده اند.

بررسی فنی XAUUSD

از نقطه نظر فنی، اگر قیمت طلا به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه برسد و متعاقباً به پایین‌تر از نوسان روز جمعه، در محدوده 2028-2027 دلار سقوط کند، می‌تواند منجر به کاهش به سمت محدوده 2012-2010 دلار شود. شکستن قاطعانه زیر مرز روانی 2000 دلار ممکن است به نفع معامله گران نزولی باشد و حمایت 100 روزه SMA را نزدیک به 1983-1982 دلار نشان دهد. نزولی بیشتر می تواند XAU/USD را به آزمایش SMA حیاتی 200 روزه در منطقه 1965 دلاری برساند.

در مقابل، افزایش شتاب فراتر از اوج سشن آسیایی در 2,042 دلار، احتمالاً با مقاومت در اطراف منطقه 2,054-2,055 دلار و به دنبال آن منطقه 2,065 دلار، بالاترین نوسان هفته گذشته مواجه خواهد شد. با قرار گرفتن نوسانگرهای نمودار روزانه در قلمرو مثبت، ادامه علاقه به خرید ممکن است قیمت طلا را به سمت منطقه 2078-2079 دلار سوق دهد که مربوط به اوج سال تا به امروز تعیین شده در ژانویه است. حرکت صعودی بعدی می‌تواند باعث شود که XAU/USD مجدداً نرخ 2100 دلار را به دست آورد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا دوشنبه 16 بهمن
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس