اخبار فارکس

بازگشت قیمت نفت خام پس از یک زنجیره زیان سه ماهه

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام برنت، در حال حاضر نزدیک به 81.88 دلار معامله می شود که از پایین ترین سطح هفتگی 75.43 دلاری که در روز پنجشنبه ثبت شده بود، بازگشت کرده است. این حرکت صعودی پس از آن صورت می‌گیرد که قیمت‌نفت خام به یک زنجیره زیان سه ماهه پایان داد که ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه است که نگرانی‌ها در مورد خطرات عرضه جهانی نفت خام را افزایش می‌دهد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اشاره کرده است که انتظار می‌رود تقاضای جهانی نفت در سال 2024 حدود 2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که منعکس کننده رشد سال 2023 است. پیش‌بینی می‌شود که این روند تقاضا حداقل تا سال 2030 ادامه داشته باشد. تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه خطرات بالقوه عرضه نفت خام در منطقه را بیشتر تشدید می‌کند و از قیمت‌نفت برنت حمایت می‌کند.

با این حال، افزایش قیمت‌نفت خام ممکن است به دلیل داده‌های ناامیدکننده شاخص مدیران خرید چینی (PMI) با محدودیت‌هایی مواجه شود. شاخص PMI تولید NBS چین در ماه ژانویه به 49.2 رسید که کمی بالاتر از 49.0 قبلی بود اما کمتر از اجماع بازار 49.2 بود. با کاهش فعالیت تولیدی در چین برای چهارمین ماه متوالی، با توجه به نقش چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان، این فشار نزولی بر قیمت نفت وارد می‌کند.

علاوه بر عوامل موثر بر قیمت Brent و WTI، افزایش غیرمنتظره موجودی نفت خام آمریکا در روز چهارشنبه به فشار نزولی کمک کرد. ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 29 ژانویه به طور غیرمنتظره ای 1.23 میلیون بشکه افزایش یافت، برخلاف انتظارات بازار برای 217000 بشکه کاهش.

معامله گران نفت اکنون در انتظار PMI تولیدی Caixin چینی در ژانویه و در اواخر روز، هفته نامه Initial Jobless Claims و ISM Manufacturing PMI هستند. انتظار می‌رود این رویدادها تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت نفت خام بر اساس دلار داشته باشد. معامله گران از نزدیک داده ها را برای فرصت های معاملاتی بالقوه حول قیمت نفت تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس