اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – با قدرت گرفتن دلار، اونس جهانی طلا از بالاترین سطح دو هفته اخیر فاصله گرفت

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در معاملات روز چهارشنبه آسیا با کاهش روبرو شد و از بالاترین سطح دو هفته اخیر در محدوده 2,048-2,049 دلار که در روز گذشته ثبت شده بود فاصله گرفت. این عقب نشینی به دلیل تجدید نظر سرمایه گذاران در انتظارات خود در مورد سرعت و میزان کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) به دنبال داده های اقتصادی قوی ایالات متحده است. قدرت دلار آمریکا (USD) که نزدیک به بالاترین سطح خود از 13 دسامبر رسیده است، به عنوان عامل مهمی برای فشار نزولی بر فلز گرانبها شناخته می شود.

با وجود این، کاهش اخیر در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده ممکن است حرکات تهاجمی گاوهای دلار را مهار کند. علاوه بر این، نگرانی‌ها در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی ناشی از مناقشه خاورمیانه ممکن است به عنوان یک عامل حمایتی برای قیمت طلا بعنوان یک دارایی امن عمل کند. سرمایه گذاران ممکن است رویکرد محتاطانه ای اتخاذ کنند و پیش از متعهد شدن به حرکت جهت دار بعدی برای فلز زرد بدون بازده، در حاشیه بمانند و منتظر نتیجه نشست سیاست پولی مورد انتظار FOMC باشند. در نتیجه، به معامله گران نزولی توصیه می شود با توجه به پویایی نامشخص بازار، احتیاط کنند.

سرخط خبرهای طلا

دلار آمریکا شتاب مثبت خود را دوباره به دست آورده است و با کاهش احتمال تغییر سیاست تهاجمی فدرال رزرو ، دلار رشده کرده و قیمت طلا از بالاترین سطح دو هفته اخیر خود پایین آمده است.

گزارش بررسی فرصت‌های شغلی و گردش کار (JOLTS) از سوی اداره آمار کار، افزایش غیرمنتظره‌ای در فرصت‌های شغلی ایالات متحده را به 9.02 میلیون نفر در دسامبر نشان داد. علاوه بر این، طبق گزارش هیئت کنفرانس، شاخص اعتماد مصرف کننده ایالات متحده برای سومین ماه متوالی بهبود یافته است و از 108.0 قبلی در دسامبر به 114.8 در ژانویه رسیده است.

صندوق بین‌المللی پول با کمک بیشتر به چشم‌انداز اقتصادی مثبت، پیش‌بینی خود را برای رشد اقتصادی ایالات متحده به 2.1 درصد برای سال 2024 ارتقا داد که از رشد 1.5 درصدی پیش‌بینی‌شده در اکتبر فراتر رفت و پس از آن در سال 2025 به 1.7 درصد کاهش یافت. این نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی قوی امریکا است که به عنوان تقویت کننده برای دلار آمریکا عمل می کند و فشار نزولی بر طلا اعمال می کند.

بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا نزدیک به آستانه 4.0 درصد است. در کنار خطرات ژئوپلیتیکی و نگرانی‌ها در مورد چالش‌های اقتصادی چین، این امر از XAU/USD پشتیبانی می‌کند. اگرچه PMI تولیدی چین در ژانویه کمی بهبود یافت و به 49.2 رسید که نشان دهنده انقباض مداوم است، PMI غیر تولیدی نسبت به 50.4 قبلی به 50.7 رسید که تا حدی تاثیر منفی را جبران کرد.

از آنجایی که سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر تصمیم سیاست FOMC برای بینش در مورد اولین کاهش بالقوه نرخ بهره هستند، بازار طلای بدون بازده برای یک حرکت جهت دار جدید آماده است. پیش از این رویداد کلیدی بانک مرکزی، معامله گران با انتشار گزارش ADP در مورد اشتغال بخش خصوصی و PMI شیکاگو در جلسه آمریکای شمالی دست و پنجه نرم خواهند کرد.

بررسی فنی XAUUSD

ناتوانی در حفظ معاملات بالای منطقه عرضه 2040-2042 دلار در روز گذشته، همراه با ادامه فشار فروش زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) در حدود 2030-2029 دلار، طلا را وارد منطق حمایتی 2012-2010 دلار می کند. اگر این سطح نتواند حفظ شود، سطح روانی قابل توجه بعدی در 2000 دلار بسیار مهم می شود. شکست قاطع زیر 2000 دلار می تواند به عنوان یک محرک جدید برای معامله گران نزولی عمل کند و به طور بالقوه منجر به زیان های قابل توجهی شود. پس از آن قیمت طلا ممکن است کاهش شتابان به سمت SMA 100 روزه را تجربه کند، که در حال حاضر در محدوده 1979-1978 دلار قرار دارد، با کاهش احتمالی بیشتر به SMA 200 روزه نزدیک به 1964 دلار.

برعکس، شتاب صعودی نیاز به پیشرفتی بالاتر از مقاومت ایستا در 2040-2042 دلار و حرکتی فراتر از نوسان یک شبه در محدوده 2048-2049 دلار قبل از شروع موقعیت های جدید دارد. از آنجایی که اندیکاتورهای نمودار روزانه اخیرا وارد محدوده مثبت شده اند، این سناریو می تواند قیمت طلا را به سمت مقاومت قابل توجه بعدی در نزدیکی منطقه 2077 دلار سوق دهد. اگر حرکت مثبت ادامه پیدا کند، ممکن است معامله گران صعودی را قادر سازد تا بازپس گیری 2100 دلار را هدف قرار دهند.

سیگنال های روزانه تجارت آفرین – اونس جهانی طلا

سیگنال های روزانه تجارت آفرین - اونس جهانی طلا
سیگنال های روزانه تجارت آفرین – اونس جهانی طلا چهارشنبه 11 بهمن ماه
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس