ثبت بالاترین قیمت ماهانه نفت با تنش های جدید در خاورمیانه

اخبار نفت WTI - Brent

قیمت نفت خام برای چهارمین جلسه متوالی به روند صعودی خود ادامه داد و امروز نفت خام برنت به حدود 83.88 دلار در هر بشکه معامله شد. اگرچه Brent در ساعات اولیه آسیا به اوج ماهانه 84 دلار رسید، اما از برخی از رشدهای روزانه خود عقب نشینی کرده است. افزایش قیمت نفت خام به نگرانی در مورد اختلالات احتمالی در عرضه نفت پس از حمله موشکی به یک تانکر سوخت در دریای سرخ نسبت داده می شود.

علاوه بر این، روز یکشنبه، یک حمله پهپادی یک پایگاه نظامی ایالات متحده در اردن در نزدیکی مرز سوریه را هدف قرار داد که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی و زخمی شدن حداقل 24 نفر دیگر شد. گزارش ها حاکی از آن است که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و ارتش ایالات متحده به طور فعال در حال تدوین برنامه هایی برای مقابله با این حمله هستند. در میان اقدامات در نظر گرفته شده، احتمال جدی حمله به منافع ایران وجود دارد که می تواند نشان دهنده تشدید قابل توجهی باشد و به عنوان یک عامل مثبت برای قیمت نفت خام عمل کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (اوپک پلاس) قرار است یک کنفرانس آنلاین در اول فوریه برای تصمیم گیری در مورد سیاست های بیشتر تولید تشکیل دهند. در حال حاضر، اوپک پلاس مجموعا متعهد به کاهش داوطلبانه تولید حدود 2.2 میلیون بشکه در روز برای سه ماهه اول است و عربستان سعودی با کاهش داوطلبانه 1 میلیون بشکه در روز پیشتاز است. با این حال، گازپروم ، تولیدکننده بزرگ نفت روسیه، بر این عقیده است که کاهش بیشتر در عرضه نفت توسط اعضای اوپک پلاس غیرضروری است. در همین حال، پیش‌بینی صادرات محصولات پالایش شده روسیه به دلیل تعمیرات مداوم در چندین پالایشگاه پس از حملات هواپیماهای بدون سرنشین کاهش می‌یابد.

قیمت نفت خام ممکن است از گزارش های مثبت تولید ناخالص داخلی سالانه (سه‌ماهه چهارم) که هفته گذشته از ایالات متحده منتشر شد، حمایت پیدا کرده باشد. عامل دیگری که به تقویت قیمت نفت خام کمک می کند، گمانه زنی ها در مورد کاهش احتمالی نرخ تسهیلات وام میان مدت (MLF) توسط بانک خلق چین (PBoC) است. با توجه به اینکه چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت، تأثیر قابل توجهی بر بازارهای جهانی نفت دارد، چنین اقدامی می تواند بر قیمت نفت خام تأثیر مثبت بگذارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید