گزارش امروز طلا – قیمت طلا در آستانه انتشار داده های مهم تورم در ایالات متحده، در پایین سطح هفتگی ثابت می ماند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) با شروع نشست اروپا در روز جمعه، موضع مثبت خفیفی را حفظ می‌کند، اما در نزدیکی پایین‌ترین سطح هفتگی که روز قبل ایجاد شد، باقی مانده است. معامله گران احتیاط می کنند و پیش از انتشار شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) در اواخر روز در حاشیه بمانند. این داده‌های تورمی محوری ممکن است بینش‌هایی را در مورد تصمیمات سیاست‌گذاری آتی فدرال رزرو (Fed)، تأثیرگذاری بر تقاضا برای دلار آمریکا (USD) و ایجاد حرکت قابل توجهی برای فلز گرانبهای بدون بازده ارائه دهد.

با انتشار قریب‌الوقوع داده‌ها، کاهش مداوم بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده، دلار را پایین نگه می‌دارد و پایین‌تر از سطح اوج خود در 13 دسامبر که در روز چهارشنبه مشاهده شد، باقی می‌ماند. این روند به عنوان یک عامل حمایتی برای قیمت طلا عمل می کند. علاوه بر این، خطر طولانی مدت تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و چشم‌انداز نامطمئن اقتصاد جهانی به جذابیت این فلز گرانبهای امن کمک می‌کند. با وجود این عوامل، نظر سرمایه گذاران در مورد کاهش سیاست تندروانه فدرال رزرو در سال 2024، آنها را از ایجاد موقعیت‌های جدید خرید در اطراف XAU/USD بازمی‌دارد و سودهای بالقوه را محدود می‌کند.

سرخط خبرهای اونس جهانی طلا

بازدهی 10 ساله خزانه داری آمریکا از بالاترین سطح یک ماهه خود در هفته گذشته عقب نشینی کرد و برای دومین روز متوالی در روز جمعه از قیمت طلا حمایت کرد. داده های منتشر شده در روز پنجشنبه نشان داد که اقتصاد ایالات متحده از انتظارات فراتر رفت و با نرخ سالانه 3.3 درصد در سه ماهه چهارم سال 2023 در مقایسه با برآورد اجماع 2.0 درصد رشد کرد.

این گزارش همچنین تاکید کرد که شاخص اصلی قیمت PCE از سپتامبر تا دسامبر بدون تغییر باقی مانده است که نشان دهنده کاهش فشارهای تورمی است. این امر این باور را تقویت می‌کند که بزرگترین اقتصاد جهانی کمتر با رکود مواجه می‌شود، که بر افزایش ادعای بیکاری اولیه هفتگی ایالات متحده به 214 هزار در هفته گذشته سایه افکنده است.

علاوه بر این، اداره آمار ایالات متحده گزارش داد که سفارشات کالاهای بادوام ایالات متحده در ماه دسامبر ثابت بوده و سفارشات جدید به استثنای حمل و نقل و دفاع 0.3 درصد افزایش یافته است. با این حال، نگرانی‌ها در میان سرمایه‌گذاران در مورد احتمال تبدیل درگیری اسرائیل و حماس به یک درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر وجود دارد، زیرا کشورهای مختلف و گروه‌های مسلح به هدف قرار دادن سرزمین‌های یکدیگر ادامه می‌دهند.

علاوه بر این، اقتصاددانان کاهش رشد اقتصاد جهانی را در سال 2024 پیش‌بینی می‌کنند که عامل دیگری برای حمایت از فلز گرانبهای امن محسوب می‌شود. در میان این عدم قطعیت ها، فعالان بازار با زمان بندی کاهش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو، با توجه به اقتصاد داخلی که هنوز انعطاف پذیر است، دست و پنجه نرم می کنند.

معامله گران از نزدیک شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی ایالات متحده را برای بینش در مورد تصمیمات سیاست آتی فدرال رزرو و تعیین مسیر کوتاه مدت XAU/USD زیر نظر دارند.

بررسی فنی XAUUSD

با تحلیل وضعیت از نقطه نظر فنی، هرگونه حرکت صعودی در قیمت طلا ممکن است با مقاومت قابل توجهی در اطراف منطقه عرضه 2040-2042 دلار مواجه شود. اگر شتاب خرید پایدار وجود داشته باشد، به طور بالقوه می تواند منجر به افزایش کوتاه مدت شود و قیمت طلا را به مانع متوسط در 2077 دلار و به بعد به رقم قابل توجه 2100 دلار برساند.

برعکس، اگر کاهشی وجود داشته باشد، پایین‌ترین قیمت هفتگی تقریباً 2011 دلار ممکن است قبل از رسیدن به سطح روانی 2000 دلار، حمایتی را فراهم کند. شکست قاطع به زیر علامت 2000 دلار می تواند به عنوان یک محرک جدید برای معامله گران نزولی عمل کند و در را برای نزول به سمت میانگین متحرک ساده 100 روزه (SMA) که در محدوده 1975-1976 دلار قرار دارد باز کند. حرکت نزولی بیشتر می تواند SMA حیاتی 200 روزه را که در نزدیکی منطقه 1964-1963 دلار قرار دارد آزمایش کند.

سیگنال های روزانه تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های روزانه تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا
سیگنال های روزانه تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا جمعه 6 بهمن
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید