اخبار فارکس

گزارش امروز نفت خام – قیمت نفت بین درگیری های خاورمیانه و کاهش رشد اقتصادی گیر افتاده است

TJS BP oil and gas

قیمت نفت علیرغم افزایش جزئی و رسیدن به نزدیک 75 دلار، حرکت محدودی دارد که نشان می‌دهد کاهش تولید فعلی اوپک پلاس ناکافی است. این وضعیت با عدم پایبندی روسیه به کاهش های توافق شده و ادامه افزایش تولید نفت خام که ظاهراً برای تأمین مالی فعالیت های خود در اوکراین است، تشدید می شود.

همزمان، شاخص دلار آمریکا (DXY) در آستانه نشست بانک مرکزی اروپا (ECB) که قرار است در روز پنجشنبه برگزار شود، یک روز دیگر افت را تجربه می کند. بازارها به فشار نزولی بر دلار آمریکا کمک می‌کنند و تمایل به ریسک‌پذیری دارند. در بحبوحه معاملات اروپا، همه شاخص های اصلی اروپا بیش از 1 درصد رشد کردند.

در حال حاضر هر بشکه نفت خام (WTI) 74.48 دلار و نفت برنت 79.22 دلار در هر بشکه معامله می شود.

سرخط خبرهای نفت خام

از زمان تصمیم اوپک در نوامبر برای اجرای کاهش تولید طولانی‌تر و بیشتر، قیمت‌های نفت خام برای حفظ حرکت صعودی تلاش های ناموفقی کرده‌ است.

گزارش موسسه نفت آمریکا (API) که سه شنبه شب منتشر شد، کاهش قابل توجه 6.674 میلیون بشکه ای را نشان داد که تفاوت قابل توجهی با میزان قبلی 0.483 میلیون بشکه ای دارد. انتظارات برای کاهش تولید کمتر از 3 میلیون بشکه بود.

با نگاهی به آینده، اداره اطلاعات انرژی (EIA) قرار است داده های ذخیره هفتگی را اواخر روز چهارشنبه، حدود ساعت 19:00 به وقت گرینویچ منتشر کند. در گزارش قبلی، کاهش 2.492 میلیون بشکه ای وجود داشت و کاهش 2.15 میلیون بشکه ای دیگر در عرضه آتی پیش بینی شده است. این ارقام موجودی انبارها، نقش مهمی در تأثیرگذاری بر قیمت نفت و احساسات بازار دارند.

بررسی فنی نفت خام WTI

قیمت نفت خام به سطح مورد انتظار اوپک، به ویژه عربستان سعودی، نرسیده است. علیرغم اینکه قیمت نفت WTI نزدیک به 75 دلار است، حرکت صعودی قابل توجهی را شاهد نیست. دلایل را می توان به نشست چالش برانگیز اوپک در نوامبر جستجو کرد که با خروج دو کشور آفریقایی از اوپک پیچیده تر شد. خروج این دو کشور سازمان را در تلاش برای تأثیرگذاری بر بازار و حفظ قیمت‌های بالا به‌ویژه در مواجهه با کندی اقتصاد جهانی قرار داده است.

نمودار تحلیل تکنیکال نفت خام
نمودار تحلیل تکنیکال نفت خام WTI – تاریخ 4 بهمن

از جنبه مثبت، نرخ 74 دلار پس از تلاش ناموفق برای شکستن بالاتر در روز جمعه، همچنان به عنوان یک سطح حمایت قابل توجه عمل می کند. اگرچه این یک هدف دور است، اما در صورت تشدید تنش ها 80 دلار می تواند وارد عمل شود. بالاتر از 80 دلار، سطح مقاومت بعدی 84 دلار است.

برعکس، اگر قیمت ها به زیر 74 دلار کاهش یابد، سطح 67 دلار ممکن است به حمایت بعدی تبدیل شود که با الگوی کف سه گانه از ژوئن مطابقت دارد. شکستن این کف سه گانه می تواند منجر به پایین ترین قیمت جدید نزدیک به 64.35 دلار شود، که در ماه مه و مارس 2023 ثبت شده است و به عنوان آخرین خط دفاعی عمل می کند. با نگاهی بیشتر به آینده، 57.45 دلار به عنوان سطح بعدی ذکر شده است که اگر قیمت ها کاهش شدیدی را تجربه کنند، باید مراقب آن بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس