گزارش هفتگی طلا – طلا در 2000 دلار حمایت پیدا کرد

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت اونس طلا (XAU/USD) با موفقیت از شروع چالش برانگیز هفته بهبود یافت و از پایین‌ترین سطح پنج هفته‌ای در منطقه حمایت بحرانی نزدیک به 2000 دلار بازگشت. طلا تا پایان هفته معاملاتی گذشته، موفق شد حدود سطح 2040 دلار را پس بگیرد. با این حال، علیرغم این بازگشت، این فلز گرانبها در طول هفته تعدیلی را در قیمت خود تجربه کرد. این تغییر زمانی رخ داد که سرمایه گذاران انتظارات خود را برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو (Fed) تحت تاثیر مجموعه ای از انتشار داده های اقتصادی مثبت کاهش دادند.

طلا در 2000 دلار حمایت پیدا کرد

طلا در اوایل هفته گذشته، تحت تاثیر افزایش مجدد تقاضا برای دلار آمریکا و افزایش همزمان بازدهی آمریکا در بازه های زمانی مختلف، با فشار نزولی قابل توجهی مواجه شد. انتشار داده های ناامید کننده چین در نیمه اول هفته به این احساسات منفی کمک کرد و تردیدها در مورد بهبود قریب الوقوع اقتصادی در چین را تقویت کرد.

اثر ترکیبی این عوامل باعث شد که طلا و دارایی های مرتبط با ریسک کاهش هفتگی خود را افزایش دهند. دلار آمریکا حرکت صعودی قوی نشان داد و در 17 ژانویه به بالاترین حد سالانه حدود 103.70 رسید.

یکی دیگر از عوامل موثر بر فلز گرانبها تداوم انعطاف پذیری اقتصاد ایالات متحده بود. گزارش قوی داده ها، به ویژه در خرده فروشی، تولید صنعتی، و سنج تولید فیلی فدرال رزرو، انتظارات از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست 20 مارس خود را کاهش داد. احتمال چنین کاهش نرخی، همانطور که توسط FedWatch Tool از گروه CME پیگیری شده بود، از بیش از 80 درصد در ابتدای هفته به کمی بیش از 50 درصد تا جمعه کاهش یافت.

علاوه بر این، کاهش حدس و گمان کاهش نرخ در سه ماهه دوم به افزایش بازدهی ایالات متحده در سراسر منحنی کمک کرد. برخی از مقامات فدرال رزرو، از جمله رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، آمادگی خود را برای اجرای کاهش نرخ بهره قبل از ژوئیه ابراز کردند، در صورتی که شواهد قانع کننده ای از کاهش سریعتر از حد انتظار تورم وجود داشته باشد. بوستیک بر اهمیت احتیاط برای جلوگیری از کاهش های زودهنگام که می تواند منجر به افزایش مجدد تقاضا و فشار قیمت ها شود، تاکید کرد.

افزایش غیرمنتظره در ارقام تورم در بریتانیا بیشتر از این تصور که سیاست سخت بانک مرکزی حمایت کرد. چشم انداز کاهش نرخ بهره توسط بانک انگلستان در نیمه اول سال جاری در بحبوحه افزایش فشارهای تورمی از بین رفت.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) با پیشنهاد این که بانک مرکزی ممکن است در تابستان شروع به کاهش نرخ های سیاستی خود کند، به این روایت افزود. این دیدگاه در طول هفته توسط سایر سیاستگذاران نیز تکرار شد.

هفته پیشرو در بازار طلا

با نگاهی به هفته آینده، انتظار می‌رود قیمت طلا به ویژه با توجه به تصمیمات آتی نرخ بهره توسط بانک ژاپن (BoJ)، بانک کانادا (BoC) و بانک مرکزی اروپا (ECB) موضع محتاطانه خود را حفظ کند. پیش بینی می شود که همه آنها نرخ بهره خود را بدون تغییر نگه دارند.

یکی دیگر از عواملی که می تواند بر قیمت فلز بدون بازده تأثیر بگذارد، انتشار داده های شاخص مدیران خرید پیشرفته تولید و خدمات (PMI) در دو سوی اقیانوس اطلس است. علاوه بر این، توجه بازار به برآورد دیگری از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه چهارم و انتشار ارقام تورم ایالات متحده در ماه دسامبر، که توسط هزینه های مصرف شخصی (PCE) اندازه گیری می شود، خواهد بود.

از نظر عوامل ژئوپلیتیکی، تحولاتی مانند تشدید درگیری اسرائیل و حماس، بحران دریای سرخ و دخالت بازیگران اصلی در این سناریوی در حال تحول به عنوان حمایت کننده از تقاضای اضافی برای طلا تلقی می شود. به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود برای درک دقیق‌تر تأثیرات احتمالی بر قیمت طلا از آخرین اخبار، تقویم اقتصادی و تحولات بازار مطلع باشند.

بررسی فنی XAUUSD

پایین ترین سطح اخیر 2001 دلار در سال 2024، منطقه حمایتی حیاتی را در حدود 2000 دلار در قیمت طلا تقویت کرده است. تجزیه این منطقه به طور بالقوه می تواند منجر به کاهش بیشتر به سمت پایین ترین سطح دسامبر 2023 یعنی 1973 دلار شود و به دنبال آن میانگین متحرک ساده 200 روزه (SMA) در 1963 دلار و پایین ترین سطح نوامبر 2023 با 1931 دلار قرار گیرد. در مورد ضررهای پایدار، ممکن است یک آزمایش مجدد برای پایین ترین سطح اکتبر 2023 در 1810 دلار و به دنبال آن پایین ترین سطح 1804 دلار در سال 2023 با احتمال رسیدن به منطقه 1800 دلار انجام شود.

نمودار روزانه طلا - 21 ژانویه
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – 21 ژانویه

شاخص قدرت نسبی روزانه (RSI) از آستانه 50 فراتر رفته است که حاکی از حمایت بالقوه برای بازیابی بیشتر در کوتاه مدت است.

در جهت صعودی، هدف اولیه در بالاترین قیمت هفتگی 2088 دلار تعیین شده است که در 28 دسامبر مشاهده شد. فراتر از آن، هدف بعدی بالاترین رکورد تاریخ 2150 دلار است که در 4 دسامبر 2023 ثبت شده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید