گزارش هفتگی یورو به دلار – انعطاف پذیری بیشتر اقتصاد ایالات متحده نسبت به منطقه یورو

اقتصادی اروپا

هفته گذشته، جفت EUR/USD به دلیل بدتر شدن جو بازارها و تمایل معامله گران به دلار امن آمریکا به زیر آستانه 1.0900 سقوط کرد. تصمیمات مالی در بازارها به دو عامل اصلی بستگی دارد. در مرحله اول، سرمایه گذاران انتظارات کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) در ماه مارس را کاهش دادند، که توسط داده های اقتصادی انعطاف پذیر امریکا تقویت شده بود. ثانیاً، نگرانی‌ها ناشی از داده‌های ضعیف چین و بی‌ثباتی در بخش مسکن داخلی است که سرمایه‌گذاران را به عقب‌نشینی از سهام پربازده سوق داد.

رکود طولانی مدت در فروش و سرمایه گذاری املاک در چین به دومین سال خود نزدیک می شود. اداره ملی آمار چین (NBS) از کاهش 0.2 درصدی قیمت مسکن جدید در ماه نوامبر گزارش داد که پنجمین کاهش ماهانه متوالی را رقم زد. قیمت ها از ماه مه 2022 روند نزولی داشته اند و تنها یک عدد مثبت در این بین وجود دارد. این کاهش مداوم نگرانی ها را در مورد فرود سخت احتمالی در چین و اثرات نامطلوب احتمالی آن بر دیگر اقتصادهای بزرگ افزایش می دهد.

اقتصاد انعطاف پذیر امریکا

گزارش های اخیر اقتصاد کلان از ایالات متحده و منطقه یورو بر تفاوت انعطاف پذیری بین اقتصاد این دو منطقه تأکید کرد.

طبق گزارش آژانس آمار فدرال Destatis، در اروپا، تولید ناخالص داخلی واقعی (GDP) در طول سال 2023 کاهش 0.3 درصدی را تجربه کرد. نظرسنجی ZEW حاکی از وخامت بیشتر در ارزیابی وضعیت فعلی در ژانویه است که شاخص به 77.3- کاهش یافته است. با این حال، احساسات اقتصادی به 15.2 در کشور و 22.7 در اتحادیه اروپا بهبود یافته است. آلمان همچنین افزایش 3.8 درصدی سالانه در شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) در ماه دسامبر را تأیید کرد، در حالی که HICP اتحادیه اروپا در همان دوره 2.9 درصد افزایش یافت.

در سوی دیگر اقیانوس اطلس، ایالات متحده رشد ماهانه 0.6 درصدی را در خرده فروشی در ماه دسامبر نشان داد که با کاهش مطالبات بیکاری همراه بود که در هفته منتهی به 12 ژانویه به 187 هزار رسید. علاوه بر این، تولید صنعتی در دسامبر فراتر از انتظارات بود و 0.1% افزایش را ثبت کرد. با وجود این روند مثبت، ارقام مربوط به تولید کمتر از انتظارات بود که نشان دهنده ضعف شناخته شده در آن بخش است.

هفته پیشرو برای یورو به دلار

هفته آتی رشد و تورم را مورد توجه قرار خواهیم داد، به طوری که S&P Global تخمین های اولیه شاخص های مدیر خرید ژانویه (PMIs) را منتشر می کند، و ایالات متحده آماده انتشار اولین برآورد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه چهارم است. پیش بینی ها نشان می دهد که نرخ رشد سالانه 1.8٪، پس از افزایش 4.9٪ در سه ماهه قبل است. علاوه بر این، ایالات متحده از شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی (PCE) دسامبر، یک معیار تورم کلیدی مورد علاقه فدرال رزرو (Fed) رونمایی خواهد کرد.

رویداد کلیدی هفته تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) است. انتظارات به سمت حفظ سیاست فعلی متمایل است و سفته بازان تغییر محدودی را در مورد تصمیمات آینده پیش بینی می کنند. اگرچه ممکن است این یک رویداد بدون شگفتی باشد، اما امیدی وجود دارد که کریستین لاگارد اظهارنظرهای مهمی را ارائه دهد.

در ایالات متحده، مقامات فدرال رزرو قبل از نشست سیاستگذاری برنامه ریزی شده برای 30 ژانویه وارد دوره خاموشی می شوند. قابل توجه است که مقامات فدرال رزرو انتظارات کاهش احتمالی نرخ بهره در ماه مارس را در هفته های اخیر کاهش داده اند.

بررسی فنی EURUSD

جفت ارز یورو به دلار در حال حاضر نزدیک به پایین ترین حد چند هفته اخیر یعنی 1.0844 در نوسان است که نشان دهنده تداوم احتمالی کاهش آن است. در نمودار هفتگی، پس از آزمایش میانگین متحرک ساده 200 (SMA) در پایان دسامبر، بیشتر عقب نشینی کرد و اکنون به SMA خفیف صعودی 20 نزدیک شده است. SMA 20 پشتیبانی پویا را در حدود 1.0770 ارائه می دهد، در حالی که روند 100 SMA کمی پایین تر از آن است. اندیکاتور مومنتوم در سطوح مثبت صاف به نظر می رسد، و شاخص قدرت نسبی (RSI) حاکی از نزول مداوم آن در حوالی 52 به سمت جنوب است.

فروشنده ها کنترل خود را بر روی نمودار روزانه حفظ می‌کنند و این جفت پس از افت شدید در اوایل هفته، برای سومین جلسه متوالی حداقل تغییرات را تجربه می‌کند. درست بالای SMA تخت 200 تثبیت می شود و تقریباً در 1.0845 پشتیبانی می کند. SMA 20 در حال کاهش بیشتر از سطح فعلی است که نشان دهنده افزایش علاقه فروش است. نشانگرهای فنی در قلمرو منفی با قدرت متفاوت هستند و سیگنال واضحی برای تغییر جهت ندارند.

نمودار روزانه یورو به دلار - 21 ژانویه
نمودار روزانه یورو به دلار – 21 ژانویه

اگر این جفت از حمایت 1.0845 عبور کند، EUR/USD ممکن است آستانه 1.0700 را آزمایش کند، اگرچه افت قابل توجه اضافی بعید به نظر می رسد. یک پیشرفت به طور بالقوه می تواند منجر به نزدیک شدن به 1.0640 شود. برعکس، فروشندگان از روند صعودی در حدود 1.0900 دفاع می کنند، در حالی که حرکت صعودی فراتر از سطح 1.0960 مطلوب تر می شود. بهبود بیشتر ممکن است به سمت منطقه قیمت 1.1020/40 گسترش یابد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید