کاهش قیمت نفت به دلیل نگرانی‌ها برای تقاضای چین و پیش‌بینی مازاد عرضه

TJS BP oil and gas

قیمت نفت در روز جمعه پس از افزایش روز گذشته کاهش یافت. تنش های ژئوپلیتیکی و اختلال در تولید نفت ایالات متحده به دلیل هوای سرد با نگرانی از رشد کند تقاضا در چین و پیش بینی عرضه فراوان متعادل شد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 23 سنت یا 0.3 درصد کاهش به 78.87 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 7 سنت کاهش به 74.01 دلار رسید. در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) و اوپک رشد قوی در تقاضای جهانی نفت را پیش‌بینی کردند، هر دو شاخص در روز پنج‌شنبه حدود 2 درصد افزایش داشتند. علیرغم کاهش، آنها در مسیر پایان دادن به هفته حدود 1 تا 2 درصد بالاتر بودند.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2024 را افزایش داد، اما همچنان پایین‌تر از انتظارات اوپک است. این آژانس به رشد قوی خارج از گروه تولیدکننده اشاره کرد و پیش بینی کرد عرضه جهانی نفت به بالاترین حد خود یعنی 103.5 میلیون بشکه در روز در سال 2024 برسد.

تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به ویژه بین ایران و پاکستان، به احتیاط بازار کمک کرد. همچنین نگرانی هایی در مورد درگیری بین ایالات متحده و چین وجود دارد که احتمالاً با نزدیک شدن به انتخابات ایالات متحده دوباره ظاهر می شود که می تواند بر تقاضای انرژی تأثیر بگذارد.

اطلاعات ردیابی کشتی ها نشان داد که دو نفتکش که ابتدا به دلیل تنش از دریای سرخ دور شده بودند، به عقب برگشته و از تنگه باب المندب عبور کرده اند. با این حال، تردد نفتکش ها از طریق این تنگه به ​​میزان قابل توجهی کاهش یافته است که نشان دهنده اختلالات مداوم است.

در ایالات متحده، اداره اطلاعات انرژی (EIA) کاهش بیش از حد انتظار در ذخایر نفت خام را گزارش کرد، اما ذخایر بنزین و تقطیر به بالاترین حد در چند سال اخیر رسید. علاوه بر این، هوای سرد شدید در داکوتای شمالی باعث شده است که حدود 40 درصد از تولید نفت متوقف شود.

به طور کلی، قیمت نفت خام همچنان تحت تأثیر ترکیب پیچیده ای از تحولات ژئوپلیتیکی، پویایی عرضه و عوامل اقتصادی است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید