اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – قیمت طلا از افزایش درگیری ها در خاورمیانه سود برد

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) با نزدیک شدن به جلسه کاری اروپا در روز پنج‌شنبه، روند بهبودی متوسط ​​خود را حفظ می‌کند که نشان‌دهنده توقف کاهش دو روزه آن نسبت به پایین‌ترین سطح یک ماهه روز گذشته است. تنش‌های ژئوپلیتیکی ادامه‌دار ناشی از حملات حوثی های یمن در دریای سرخ و نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز ضعیف اقتصادی چین، سرمایه‌گذاران را محتاط نگه می‌دارد و از این فلز گرانبهای امن حمایت می‌کند. علاوه بر این، کاهش اندک دلار آمریکا (USD) به حرکت مثبت طلا کمک می کند.

کاهش ارزش دلار احتمالاً در نتیجه افزایش سود پس از صعود اخیر آن به بالاترین سطح خود از 13 دسامبر است. کاهش انتظارات برای کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) نقشی در عملکرد نرمتر دلار دارد. گزارش خوش‌بینانه خرده‌فروشی ایالات متحده که روز چهارشنبه منتشر شد، حاکی از یک اقتصاد مقاومتی است که به فدرال رزرو فرصت می‌دهد تا نرخ‌های بالاتر را برای مدت طولانی حفظ کند. این موضع از افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حمایت می کند و به عنوان باد مخالفی برای طلا عمل می کند که بازدهی ندارد.

با این حال، تأیید اصلاح کوتاه مدت برای XAU/USD و افزایش بالقوه بیشتر نیاز به یک پشتوانه خرید قوی دارد. اکنون تمرکز روی تقویم اقتصادی ایالات متحده است که شامل انتشار مطالبات اولیه بیکاری، شاخص تولید فیلی فدرال رزرو و داده های بازار مسکن است. علاوه بر این، سخنرانی رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا و تغییرات در بازده اوراق قرضه ایالات متحده ممکن است بر دلار آمریکا تأثیر بگذارد. تغییر ریسک پذیری بازار نیز در تأثیرگذاری بر قیمت طلا نقش خواهد داشت. سرمایه گذاران این عوامل را زیر نظر خواهند داشت تا نشانه های روشن تری از جهت گیری بازار داشته باشند.

سرخط خبرهای طلا

  • روز پنجشنبه، قیمت طلا در حدود 2000 دلار حمایت شد که با کاهش اندک دلار آمریکا، تنش‌های ژئوپلیتیکی و نگرانی‌ها در مورد چالش‌های اقتصادی چین کمک کرد.
  • نگرانی‌های ژئوپلیتیکی تشدید شد زیرا حوثی های یمن مدعی حمله دوم به یک کشتی تحت اداره ایالات متحده در دریای سرخ شدند و تهدید به حملات بیشتر در پاسخ به اقدامات آمریکا و انگلیس شدند. علاوه بر این، پاکستان حملات نظامی علیه مخفیگاه های تروریست ها در استان سیستان و بلوچستان ایران انجام داد و متعهد شد اقدامات لازم را برای حفاظت از مردم این کشور انجام دهد.
  • رشد اقتصادی چین که با نرخ سالانه 5.2 درصد در سه ماهه پایانی سال 2023 گزارش شد، از هدف رسمی 5 درصد فراتر رفت. با این حال، نگرانی سرمایه‌گذاران به دلیل افزایش ریسک‌های کاهش تورم و کاهش تقاضا ادامه دارد.
  • داده‌های چهارشنبه نشان داد که خرده‌فروشی ایالات متحده فراتر از انتظارات بوده و در ماه دسامبر 0.6 درصد افزایش یافته است و فروش اصلی (به استثنای خودروها) نیز از تخمین‌های بازار فراتر رفته است. مخارج مصرف کننده قوی و قدرت اساسی در اقتصاد ایالات متحده، فضایی را برای فدرال رزرو (Fed) برای حفظ نرخ های بالاتر فراهم می کند. کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو، بر لزوم عجله نکردن در کاهش نرخ بهره تاکید کرد، مگر اینکه تورم کاهش پایدار مشهود باشد.
  • بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا بالای 4 درصد باقی می ماند که از گرینبک حمایت می کند. معامله گران اکنون توجه خود را به داده های اقتصادی روز پنجشنبه ایالات متحده معطوف کرده اند، از جمله ادعاهای اولیه هفتگی بیکاری، شاخص تولید فیلی فدرال رزرو، و داده های بازار مسکن، برای جهت گیری احتمالی بازار.

بررسی فنی XAUUSD

از دیدگاه فنی، شکست اخیر زیر سطح حمایت مهم 50 روزه میانگین متحرک ساده (SMA) به عنوان یک محرک جدید برای معامله گران نزولی در بازار طلا تلقی می شود. علاوه بر این، نوسانگرها در نمودار روزانه حرکت منفی نشان می‌دهند و هنوز به شرایط فروش بیش از حد نرسیده‌اند، که نشان می‌دهد روند غالب طلا همچنان نزولی است. این نشان می دهد که هر حرکت صعودی ممکن است به عنوان یک فرصت فروش در نظر گرفته شود، با سقف بالقوه نزدیک به منطقه 2017-2018 دلار، جایی که SMA 50 روزه قرار دارد. با این حال، یک قدرت پایدار فراتر از این سطح می‌تواند باعث پوشش کوتاه شود و به طور بالقوه طلا را بیشتر به سمت مقاومت افقی 2042-2045 دلار سوق دهد.

از سوی دیگر، معامله‌گران نزولی ممکن است قبل از ورود به موقعیت‌های جدید، منتظر تایید فروش بعدی زیر مرز 2000 دلار باشند. در چنین سناریویی، طلا می تواند کاهش بیشتری را به سمت پایین ترین نرخ ماهانه ماه دسامبر، در حدود منطقه 1,974-1,973 دلار تجربه کند. تلاقی SMAهای 100 روزه و 200 روزه در اطراف منطقه 1970-1964 دلاری به عنوان پشتیبانی اضافی عمل می کند. شکست قاطع به زیر این سطح ممکن است مسیر را برای ضررهای عمیق‌تر باز کند، به طوری که طلا به طور بالقوه به سمت حمایت متوسط ​​1955 دلار قبل از رسیدن به پایین‌ترین نرخ نوسان نوامبر در اطراف منطقه 1932-1931 دلار تضعیف می‌شود.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه 28 دی
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا 28 دی
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس