اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – گزارش رشد محدود اقتصاد چین بر قیمت طلا تاثیر گذاشت

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی کاهش یافت و با نزدیک شدن به ساعت معاملات اروپا، به پایین ترین حد هفتگی جدید در محدوده 2020-2019 دلار رسید. اظهارات کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو (Fed) در روز سه شنبه باعث شد سرمایه گذاران انتظارات خود را برای کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده کاهش دهند. این امر به افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده کمک کرده است و دلار آمریکا (USD) را به سطحی فراتر از اوج یک ماهه سوق داده و باعث جابجایی سرمایه از فلز گرانبهای بدون بازده به دلار شده است.

به طور همزمان، کاهش انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، همراه با تنش های ژئوپلیتیکی و ارقام رشد اقتصادی ناامید کننده در چین، علاقه سرمایه گذاران به دارایی های پرریسک را کاهش داده است. در حالی که این امر منجر به لحن ملایم‌تر در بازارهای سهام شده است، اما جرقه‌ای برای تجدید تقاضا برای جذابیت پناهگاه امن طلا ایجاد نکرده است. در نتیجه، به نظر می رسد روند غالب XAU/USD در جهت نزولی باشد. معامله گران از نزدیک داده های اقتصاد کلان ایالات متحده و سخنرانی های اعضای با نفوذ کمیته بازار باز فدرال (FOMC) را برای فرصت های بالقوه کوتاه مدت زیر نظر دارند.

سرخط خبرهای طلا

  • اظهارات کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو (Fed) در روز سه‌شنبه، انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه مارس را کاهش داد و قیمت طلا را با چالش مواجه کرد. والر بر احتیاط تاکید کرد و اظهار داشت که فدرال رزرو نمی تواند به سرعت کاهش نرخ بهره را اجرا کند زیرا اقتصاد قوی است و باعث افزایش شدید بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده می شود. بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده بالای 4.0 درصد باقی می ماند که از دلار آمریکا حمایت می کند و فلز گرانبهای بدون بازده را مهار می کند.
  • علیرغم خطر مداوم تشدید تنش ها در خاورمیانه، کمترین تسکین برای پناهگاه امن XAU/USD وجود دارد که نتوانست معامله گران صعودی را تحت تاثیر قرار دهد. ایالات متحده با اشاره به تهدیدی برای کشتی های تجاری و کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده، یک حمله هوایی دیگر را با هدف قرار دادن تأسیسات موشکی حوثی ها در یمن انجام داد.
  • اقتصاد چین در سه ماهه چهارم سال 2023 نرخ رشد سالانه 5.2 درصدی را ثبت کرد. به صورت سه ماهه، مطابق با انتظارات، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم 1.0 درصد افزایش یافت. علاوه بر این، خرده‌فروشی در دسامبر و تولید صنعتی به ترتیب 7.4 درصد و 6.8 درصد سالانه افزایش یافت. پس از انتشار این داده های مهم، اداره ملی آمار (NBS) چالش های پیش روی اقتصاد چین در یک محیط پیچیده خارجی را برجسته کرد. NBS همچنین اشاره کرد که قیمت های پایین مصرف کننده نشان دهنده تقاضای ناکافی داخلی است.
  • ترکیبی از ریسک های ژئوپلیتیکی و چالش های اقتصادی چین ممکن است معامله گران را از اتخاذ مواضع نزولی تهاجمی در مورد فلز منصرف کند و به طور بالقوه ضررهای بیشتر را محدود کند. فعالان بازار اکنون منتظر داده های اقتصاد کلان ایالات متحده هستند و انتظار می رود فروش خرده فروشی ماهانه در دسامبر 0.4 درصد رشد کند و تولید صنعتی ثابت بماند. به‌علاوه، سخنرانی‌های برنامه‌ریزی‌شده توسط مایکل بار و میشل بومن، روسای فدرال رزرو، می‌تواند بر دلار آمریکا تأثیر بگذارد و شتابی به کالا بدهد.

بررسی فنی XAUUSD

از منظر فنی، قیمت طلا با سطوح حمایتی کلیدی روبرو است، به طوری که میانگین متحرک 50 روزه (SMA) در حدود 2017 دلار و پایین ترین قیمت ماهانه 2013 دلار به عنوان سپر اولیه عمل می کند. شکست موفقیت‌آمیز زیر این سطوح، به‌ویژه علامت روانی 2000 دلار، می‌تواند حرکت نزولی جدیدی ایجاد کند و XAU/USD را به سمت پایین‌ترین نوسان دسامبر نزدیک به 1973 دلار سوق دهد. فشار نزولی بیشتر ممکن است به محل تلاقی 1969-1963 دلار گسترش یابد که با SMA های 100 و 200 روزه مشخص شده است.

در مقابل، محدوده 2,040-2,045 دلار به عنوان مقاومت فوری عمل می کند و منطقه عرضه 2,061-2,062 دلار مانع قوی تری است. شتاب خرید پایدار ممکن است طلا را به سمت منطقه 2077 دلاری افزایش دهد. پاکسازی قاطعانه این سطح می‌تواند سوگیری نزولی کوتاه‌مدت را نفی کند و معامله‌گران صعودی را تشویق کند تا سد روانی را روی ۲۱۰۰ دلار هدف قرار دهند.

سیگنال های تجارت آفرین از اونس جهانی طلا

سیگنال های تجارت آفرین از اونس جهانی طلا 27 دی ماه
سیگنال های تجارت آفرین از اونس جهانی طلا 27 دی ماه
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس