اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – توقف رشد طلا با افزایش تقاضای برای دلار امریکا

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) شاهد افت قیمت است و نتوانسته بالاترین سطح هفتگی بالای 2060 دلار را به دست آورد. این کاهش زمانی در حال رخ دادن است که سرمایه گذاران جدول زمانی کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) را مجددا ارزیابی می کنند. این تجدید نظر در پی انتشار گزارش انعطاف‌پذیر شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای ماه دسامبر و اظهارنظرهای تندروانه مقامات بانک مرکزی اروپا (ECB) است که انتظارات بازار را مجدداً تنظیم کرده است.

در حالی که احساسات بازار همچنان به سمت تصمیم احتمالی کاهش نرخ در ماه مارس متمایل است، سیاستگذاران برای تأیید موضعی غیرقانونی در مورد نرخ بهره عجله ندارند. تورم قیمت مصرف کننده در ایالات متحده تقریباً دو برابر نرخ هدف 2 درصد است، تقاضای نیروی کار ثابت مانده و احتمال رکود اقتصادی پایین است، علیرغم اینکه نرخ بهره در محدوده 5.25-5.50 درصد است. این به سیاست گذاران فدرال رزرو اجازه می دهد تا در حال حاضر یک سیاست پولی نسبتا محدود کننده را حفظ کنند.

با نگاهی به آینده، انتظار می‌رود که نشانه‌های تازه‌ای درباره چشم‌انداز نرخ بهره از خرده‌فروشی ماهانه ایالات متحده، داده‌های تولید صنعتی و انتشار کتاب بژ فدرال رزرو به دست آید.

سرخط های اخبار طلا

  • قیمت طلا نزدیک به حمایت حیاتی 2040 دلار در حال تصحیح است که ناشی از بهبود شدید شاخص دلار آمریکا (DXY) در آستانه انتشار آمارهای اقتصادی قابل توجه در ماه دسامبر است. حرکت صعودی قوی این فلز گرانبها که ناشی از انتظارات کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو و تشدید تنش ها در خاورمیانه است، به طور موقت متوقف شده است.
  • بر اساس ابزار CME Fedwatch، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس کمی کاهش یافته و به 66 درصد در مقایسه با 70 درصد قبلی رسیده است. این کاهش تدریجی به دنبال ارزیابی مجدد موضع خوش بینانه سرمایه گذاران در مورد آغاز چرخه کاهش نرخ توسط فدرال رزرو در ماه مارس است که تحت تأثیر سیگنال های ترکیبی از تورم بالای قیمت مصرف کننده مداوم و داده های نرم تر قیمت درب کارخانه است.
  • سرمایه گذاران منتظر انتشار داده های ماهانه خرده فروشی ایالات متحده و تولیدکنندگان صنعتی در روز چهارشنبه برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های کاهش نرخ بهره فدرال رزرو بالقوه هستند. انتظار می‌رود خرده‌فروشی نرخ رشد بالاتری 0.4% را نشان دهد، در حالی که هزینه‌های مصرف‌کننده به استثنای خودرو تخمین زده می‌شود که 0.2% رشد داشته باشد. پیش بینی می شود که داده های تولید صنعتی در مقایسه با رشد 0.2 درصدی در ماه نوامبر، راکد بماند.
  • داده‌های مثبت اقتصادی از سیاست‌گذاران فدرال رزرو در حفظ موضع سیاست پولی محدودکننده حمایت می‌کند، در حالی که یک گزارش ملایم‌تر می‌تواند موارد کاهش نرخ بهره را در ماه مارس تقویت کند. فعالان بازار همچنین نظرات کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو را از نزدیک تماشا می کنند تا دیدگاه فدرال رزرو در مورد زمان بندی چرخه کاهش نرخ پس از انتشار داده های تورم قیمت مصرف کننده را درک کنند.
  • تقاضا برای طلا به طور گسترده تحت تاثیر قرار نگرفته است، زیرا بحران در خاورمیانه پس از حملات هوایی ایالات متحده و بریتانیا عمیق تر شده است. تهدیدات حوثی های مورد حمایت ایران در یمن، منطقه را در معرض خطر قرار داده است.
  • شاخص دلار آمریکا به بالاترین حد خود کمی بالای 103.00 رسیده است و سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که سایر بانک های مرکزی به طور بالقوه شروع به کاهش نرخ بهره زودتر از پیش بینی قبلی کنند. در همین حال، بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به سرعت به بالای 4.0 درصد بازگشته است.

بررسی فنی XAUUSD

XAUUSD فروش قابل توجهی را تجربه کرد و نتوانست به بالاترین سطح هفتگی 2062 دلار دست یابد. این فلز گرانبها تقریبا به 2040 دلار کاهش یافته است و انتظار می رود تا زمانی که اطلاعات جدیدی در مورد زمان کاهش نرخ از سوی فدرال رزرو دریافت نشود، روند نامشخص باقی بماند. طلا تمام سودهای روز دوشنبه را پس داد و به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) نزدیک شد و حدود 2039 دلار معامله شد.

اگر طلا نتواند از پایین ترین سطح 2030 دلار در 3 ژانویه دفاع کند، ممکن است فشار نزولی بیشتری در قیمت طلا ایجاد شود و به طور بالقوه آن را در معرض سطح حمایت روانی 2000 دلار قرار دهد.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه 26 دی ماه
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه 26 دی ماه
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس