اخبار فارکس

گزارش امروز دلار – عقب نشینی دلار پس از گزارش PPI امروز

اسکناس 1 دلاری

دلار آمریکا (USD) به دنبال انتشار گزارش شاخص قیمت تولید کننده (PPI) با فشار قابل توجهی مواجه است. این در تضاد با ارقام شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در روز گذشته است، جایی که افزایش مشاهده شده در تورم کل مشاهده شد. آخرین داده‌های PPI ایالات متحده تقریباً کمتر از همه تخمین‌ها است، که نشان دهنده اختلاف بین آنچه مصرف‌کننده نهایی می‌پردازد و آنچه تولیدکننده واقعی برای کالا می‌پردازد، نشان می‌دهد.

در صحنه جهانی، پس از پرتاب حدود 60 موشک توسط گروه ضربت بریتانیا و آمریکا به تاسیسات تحت کنترل حوثی ها در یمن، توجه به خاورمیانه متمرکز شد. در پاسخ، شورشیان حوثی نسبت به تلافی قریب الوقوع علیه هر کشتی یا نهاد بریتانیایی یا آمریکایی هشدار داده اند. تنش‌ها در منطقه که از دسامبر تشدید شده است، بر مجموعه انرژی تأثیر می‌گذارد و قیمت نفت خام و گاز طبیعی هر دو با حرکت‌های صعودی روبه‌رو می‌شوند.

سرخط خبرهای دلار

  • لورتا مستر، عضو فدرال رزرو کلیولند، دیشب سخنرانی انجام داد و انتظارات برای کاهش سریع نرخ بهره را با بیان اینکه ماه مارس از روی میز خارج شده است، کاهش داده است.
  • حملات هوایی مشترک بریتانیا و آمریکا به مواضع حوثی‌ها در یمن تنش‌ها را افزایش داده است و شورشیان حوثی قول داده‌اند به زودی تلافی کنند.
  • اعداد شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در ماه دسامبر همچنان روند کاهش تورم را دنبال می کنند:
  • PPI سرفصل ماهانه از 0.0% به -0.1% کاهش یافت، برخلاف پیش بینی 0.1%.
  • PPI سرفصل سالانه از 0.9% به 1.0% افزایش یافت که کمتر از 1.3% مورد انتظار بود.
  • PPI ماهانه هسته ثابت در 0.0% باقی ماند که از افزایش 0.2% پیش بینی شده فاصله داشت.
  • PPI اصلی سالانه از 2.0% به 1.8% کاهش یافت به جای اینکه بدون تغییر باقی بماند.

  • دلار آمریکا در واکنش به این گزارش کاهش تورم در حال تضعیف است و تمام دستاوردهای خود را در شاخص دلار آمریکا (DXY) پاک می کند. نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس قرار است حوالی ساعت 18:30 بوقت ایران سخنرانی کند.
  • بازارهای سهام رشد ملایمی را برای شاخص‌های اروپایی نشان می‌دهند، در حالی که معاملات آتی ایالات متحده در آستانه زنگ افتتاحیه ایالات متحده اندکی در قرمز هستند. ابزار FedWatch گروه CME نشان می دهد که احتمال 95.3 درصد وجود دارد که فدرال رزرو در نشست 31 ژانویه خود نرخ بهره را حفظ کند و 4.7 درصد انتظار کاهش اولیه را دارند.
  • اوراق بهادار 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در نزدیکی پایین ترین سطح هفته گذشته در حدود 3.96 درصد معامله می شود که ناظران را با توجه به افزایش تورم شگفت زده کرده است.

بررسی فنی شاخص دلار امریکا

شاخص دلار آمریکا (DXY) خود را در مرحله تثبیت می بیند و نشانه هایی از تشکیل مثلث نزولی را نشان می دهد. ارقام تورم اخیر نتوانستند انگیزه ای برای افزایش DXY به بالای 103 فراهم کنند. اگر کف اطراف 102 شکسته شود، احتمال اینکه DXY افت قابل توجهی به سمت 101 داشته باشد وجود دارد.

از طرف دیگر، سطح اولیه برای نظارت 102.70 است که با خط روند از 3 اکتبر و 8 دسامبر مطابقت دارد. پیشرفت و نزدیک شدن به بالاتر از این سطح می تواند میانگین متحرک ساده 200 روزه (SMA) را در 103.43 وارد بازی کند. سطح 103.63 (SMA 55 روزه) به عنوان مقاومت بعدی دنبال می شود و سطح 104.00 دورتر ظاهر می شود.

برعکس، یک شکست در خط روند نزولی ممکن است برای خرس‌های گرین‌بک حرکتی ایجاد کند که منجر به نزول بیشتر شود. سطح بحرانی برای تماشا 101.74 است که نشان دهنده سطحی است که در اواسط دسامبر قبل از شکست در هفته های بعدی حفظ شد. شکستن این سطح می‌تواند نشانگر تست پایین‌ترین سطح نزدیک به 100.80 باشد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس