گزارش امروز طلا – تنش های جدید در خاورمیانه قیمت طلا را حمایت می کند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) دومین روز متوالی حرکت مثبت را در روز جمعه تجربه کرد و از پایین‌ترین حد یک ماهه در منطقه 2013 دلار که همزمان با میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) در جلسه قبل بود، بازگشت. با وجود این افزایش روزانه، فقدان حرکت پایدار وجود دارد که نشان دهنده عدم اطمینان در مورد موضع فدرال رزرو (Fed) در مورد کاهش نرخ بهره است. تثبیت اخیر در یک محدوده آشنا نشان دهنده احتیاط برای معامله گران صعودی است که باعث می شود رویکردی دقیق در پیش بینی سودهای بیشتر اتخاذ کنند.

داده های روز پنجشنبه افزایش بیش از حد انتظار قیمت مصرف کننده در ایالات متحده (USA) در ماه دسامبر را نشان داد. همراه با اظهارات تندروانه مقامات فدرال رزرو، این گمانه زنی را برانگیخت که نرخ بهره ممکن است برای مدت طولانی تری بالا بماند. با این حال، بازارها در حال حاضر با احتمال بیشتری برای کاهش نرخ در ماه مارس قیمت گذاری می کنند، که یک باد مخالف بالقوه برای بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده ایجاد می کند. این پویایی همچنان به تضعیف دلار آمریکا (USD) ادامه می‌دهد و از قیمت بدون بازده طلا حمایت می‌کند.

علاوه بر این، تشدید تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، همراه با نگرانی های مداوم در مورد بهبود اقتصادی چین، به جذابیت این فلز گرانبها به عنوان یک دارایی امن کمک می کند. با وجود این عوامل بنیادی حمایتی، قیمت طلا در محدوده معاملاتی چند روزه محدود می‌شود. این وضعیت نشان می دهد که قبل از در نظر گرفتن موقعیت صعودی قابل توجه برای XAU/USD، عاقلانه است که منتظر خریدهای مستحکم بعدی باشیم.

سرخط خبرهای طلا

  • قیمت طلا روز پنجشنبه به دنبال گزارش های مختلف تورم مصرف‌کننده در ایالات متحده به پایین‌ترین حد یک ماه اخیر رسید و این گمانه‌زنی را افزایش داد که فدرال رزرو ممکن است کاهش نرخ بهره را در ماه مارس به تعویق بیندازد. سرفصل شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) از نرخ سالانه 3.1 درصدی به 3.4 درصد در دسامبر افزایش یافت، در حالی که شاخص اصلی، بدون احتساب قیمت های نوسان مواد غذایی و انرژی، کمترین رشد سالانه خود را از می 2021 مشاهده کرد.
  • لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، در مورد ارقام CPI اظهار نظر کرد و گفت که احتمالاً برای بانک مرکزی ایالات متحده برای کاهش نرخ بهره در نشست سیاست گذاری ماه مارس زودرس است. تام بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، خاطرنشان کرد که بانک مرکزی قبل از بررسی کاهش نرخ بهره، به شواهد قانع کننده ای نیاز دارد که نشان دهد تورم به سمت هدف حرکت می کند. آستن گولسبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، خاطرنشان کرد که بانک مرکزی با مسیر فعلی خود در مورد تورم راحت است و با ادامه روند کاهشی تورم، محدودیت سیاست ها را ارزیابی خواهد کرد.
  • علی‌رغم این اظهارنظرها، طبق ابزار FedWatch گروه CME، بازارها همچنان احتمال بیش از 65 درصدی کاهش نرخ را در ماه مارس نشان می‌دهند و از طلای بدون بازده حمایت می‌کنند.
  • بازدهی اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده زیر آستانه 4.0 درصد باقی می ماند و دلار آمریکا را در حالت تدافعی نگه می دارد و به نفع فلز بدون بازده است.
  • تنش‌های ژئوپلیتیکی با انجام حملات نیروهای ایالات متحده و بریتانیا علیه چندین هدف حوثی در پاسخ به حملات پهپادی و موشکی به کشتی‌ها در دریای سرخ افزایش یافت. رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن بر آمادگی برای اقدامات بیشتر پس از حملات هوایی تاکید کرد و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا بر تعهد بریتانیا به آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجارت تاکید کرد.
  • ارقام تورم چین که روز جمعه منتشر شد بر نگرانی‌های کاهش تورم افزوده شد و کاهش 0.3 درصدی واردات برای سال 2023 حاکی از کندی تقاضای داخلی بود و نگرانی‌ها را در مورد بهبود آهسته اقتصادی افزایش داد.
  • XAU/USD احتمالا برای دومین هفته متوالی با معطوف شدن به شاخص قیمت تولید کننده ایالات متحده و سخنرانی نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس برای جهت گیری احتمالی بازار، در قرمز بسته شود.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

از منظر فنی، بازگشت اخیر از میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) و حرکت صعودی متعاقب آن، همراه با شاخص های مثبت در نمودار روزانه، به نفع معامله گران صعودی است. با این حال، توصیه می شود قبل از در نظر گرفتن دستاوردهای اضافی، احتیاط کنید و منتظر قدرتی باشید که فراتر از منطقه عرضه 2040-2042 دلار است. در صورت شکست، قیمت طلا ممکن است به سمت نوسان روز جمعه گذشته در منطقه 2064 دلار حرکت کند و پتانسیل بیشتری برای رسیدن به منطقه 2077 دلار داشته باشد. ادامه فعالیت خرید هرگونه چشم انداز منفی کوتاه مدت را رد می کند و زمینه را برای فشار به سمت بازیابی سطح روانی 2100 دلار فراهم می کند.

از جنبه نزولی، منطقه 2022 دلاری در حال حاضر به عنوان پشتیبان فوری عمل می کند و در برابر کاهش احتمالی محافظت می کند. در زیر این سطح، پایین ترین قیمت چند هفته ای در منطقه 2013 دلار یا SMA 50 روزه که در روز پنجشنبه آزمایش شد، بسیار مهم می شود. شکست متقاعد کننده به زیر این سطوح می تواند به عنوان یک محرک جدید برای معامله گران نزولی عمل کند و قیمت طلا را به سمت مرز روانی 2000 دلار سوق دهد. حرکت نزولی بیشتر ممکن است به سمت پایین‌ترین نوسان دسامبر در نزدیکی منطقه 1973 دلار گسترش یابد و در نهایت به تلاقی 1965-1963 دلار برسد که با SMAهای 100 و 200 روزه مشخص شده است.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه 22 دی
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید