گزارش امروز نفت خام – ثبات قیمت نفت با وجود چندین دلیل صعودی

اخبار نفت WTI - Brent

قیمت نفت خام در روز چهارشنبه با وجود چندین عامل افزایشی، حرکت محدودی را نشان می دهد. گزارش موسسه نفت آمریکا (API) یک شبه کاهش قابل توجه 5.2 میلیون بشکه ای را نسبت به هفته گذشته نشان داد. علاوه بر این، اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) پیش‌بینی کرد که تقاضا در سال 2024 به طور متوسط ​​حدود 120000 بشکه در روز از عرضه فعلی نفت فراتر خواهد رفت و در صورت اجرای کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس، پتانسیل رشد بیشتر خواهد داشت.

شاخص دلار DXY، عاملی حیاتی بر ارزش‌گذاری نفت، در 102.00 ثابت می‌ماند و معامله‌گران ثبات گرین‌بک را در آستانه انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا (CPI) که مشتاقانه در انتظار انتشار آن در روز پنجشنبه بود، حفظ کردند. داده‌های CPI می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر چشم‌انداز سال 2024 داشته باشد. کاهش CPI ممکن است منجر به کاهش سریع‌تر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا شود و در نتیجه دلار آمریکا ضعیف‌تر شود که معمولاً برای قیمت نفت صعودی است.

علاوه بر این، با توجه به اینکه نفت جزء مهمی در تورم است و قیمت نفت در نیمه دوم سال قبل به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، این امر می تواند به کاهش فشارهای تورمی در ایالات متحده کمک کند.

بر اساس آخرین اطلاعات، هر بشکه نفت خام (WTI) 71.90 دلار و نفت برنت 77.97 دلار در هر بشکه معامله می شود.

سرخط خبرهای نفت خام

  • اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) پیش بینی خود را برای سال 2024 منتشر کرده است و پیش بینی کمبود 120000 بشکه در روز را دارد، مشروط بر اینکه اوپک پلاس کاهش بیشتری تولید را اجرا نکند.
  • گزارش اخیر موسسه نفت آمریکا (API) حاکی از کاهش قابل توجه 5.2 میلیون بشکه ای نسبت به هفته گذشته است که ناظران را شگفت زده کرد، به ویژه در مقایسه با ساخت قابل توجه در تقطیر (6.9 میلیون بشکه) و بنزین (4.9 میلیون بشکه).
  • گزارشی از استاندارد چارترد در روز سه شنبه حاکی از آن است که قیمت نفت در حال حاضر 10 دلار کمتر از ارزش منصفانه خود معامله می شود.
  • گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی (EIA) حدود ساعت 19:00 به وقت ایران انتظار می رود. پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش 675 هزار بشکه‌ای دیگر در مقایسه با 5.5 میلیون بشکه کاهش در هفته گذشته است. انتظارات برای ارقام این هفته از کاهش 2.6 میلیون بشکه ای تا افزایش 2.1 میلیون بشکه ای متغیر است.

بررسی فنی قیمت نفت خام

قیمت نفت علیرغم کاهش قابل توجهی که توسط موسسه آمریکایی نفت (API) در یک شب گذشته گزارش شده، حرکت محدودی را نشان می دهد. دلیل این فقدان تاثیر به کاهش قابل توجه بشکه‌های خام نسبت داده می‌شود که با تولیدات بالا هم در بنزین و هم در عرقیات جبران می‌شود. اگر داده‌های بعدی اداره اطلاعات انرژی (EIA) کاهش قیمت را در همه دسته‌ها تأیید کند، می‌تواند باعث حرکت صعودی در قیمت نفت شود.

در روند صعودی، سطح 74 دلار همچنان قابل توجه است، اگرچه نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده است. بازگشت به بالای 74 دلار می‌تواند 80 دلار و بیشتر را در کانون توجه قرار دهد. اگر نفت چند روزی بالاتر از سطح 80 دلار بسته شود، 84 دلار مهم می‌شود.

برعکس، اگر قیمت ها به زیر 74 دلار کاهش یابد، سطح 67 دلار می تواند به عنوان حمایت بعدی عمل کند و از ژوئن با کف سه گانه همسو شود. اگر این کف سه گانه شکسته شود، پتانسیل یک پایین ترین قیمت جدید در سال 2023 ممکن است در حدود 64.35 دلار ظاهر شود که نشان دهنده پایین ترین سطح ماه های می و مارس است. در حالی که این رقم دور است، اما قابل توجه است که در صورت کاهش شدید قیمت ها، 57.45 دلار می تواند سطح مناسبی برای نظارت باشد.

نمودار روزانه نفت خام برنت - 20 دی ماه
نمودار روزانه نفت خام برنت – 20 دی ماه
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید