تانکرهای نفتی علیرغم حملات حوثی ها به حرکت خود در دریای سرخ ادامه می دهند

TJS BP oil and gas

امروز قیمت نفت خام تا ساعت 10:30 به وقت ایران با 0.20 درصد افزایش به نرخ 76.27 رسیده است. این افزایش جزئی در قیمت نفت برنت پس از کاهش بیش از 3 درصدی روز گذشته اتفاق می افتد.

بر اساس تحلیل رویترز از داده‌های ردیابی کشتی‌ها، در ماه دسامبر، علی‌رغم حملات شبه‌نظامیان حوثی که بر کشتی‌های کانتینری تأثیر گذاشت، تردد تانکرهای نفت و سوخت در دریای سرخ ثابت ماند. این حملات هزینه های حمل و نقل و حق بیمه را افزایش داده است، اما تأثیر کمتری نسبت به پیش بینی ها بر جریان نفت داشته است.

حوثی‌ها که کشتی‌های اسرائیلی را هدف قرار می‌دهند، عمدتاً به محموله‌های غیرنفتی حمله کرده‌اند. اگرچه هزینه‌ها افزایش یافته است، دریای سرخ نسبت به مسیر طولانی‌تر اطراف آفریقا مقرون به صرفه‌تر باقی می‌ماند، و ترجیح گذرگاه شرقی-غربی را برای اکثر کشتی‌گیران حفظ می‌کند. شرکت‌های نفتی برجسته مانند BP و Equinor محموله‌ها را تغییر داده‌اند و افزایش هزینه‌های حمل و نقل ممکن است صادرات نفت خام ایالات متحده را به برخی خریداران اروپایی افزایش دهد.

تحلیل ها نشان می دهد که تردد نفتکش ها در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن، منطقه ای نزدیک به یمن، در ماه دسامبر نسبتا ثابت بوده و تنها نسبت به نوامبر کاهش جزئی داشته است. هزینه اضافی دریانوردی در اطراف دماغه Cape of Good Hope در آفریقا به جای عبور از دریای سرخ ممکن است تحویل نفت را کمتر سودآور کند.

نرخ اجاره نامه از اوایل دسامبر دو برابر شده است و به 85000 دلار در روز برای نفتکش های Suezmax و 75000 دلار در روز برای کشتی های Aframax رسیده است. در جریان تشدید حملات حوثی ها، ترافیک نفتکش ها برای مدت کوتاهی بین 18 و 22 دسامبر کاهش یافت، اما پس از آن از سر گرفته شد.

ترافیک کشتی های کانتینری در این منطقه در ماه دسامبر کاهش قابل توجهی را تجربه کرد که 28 درصد نسبت به نوامبر کاهش داشت و در نیمه دوم ماه با افزایش حملات کاهش قابل توجهی داشت. برخی از شرکت های بزرگ نفتی، پالایشگاه ها و مراکز تجاری همچنان از مسیر دریای سرخ استفاده می کنند و خطر اختلالات احتمالی در برنامه ها را می پذیرند.

علی‌رغم اینکه شرکت‌هایی مانند BP و Equinor مسیر کشتی‌های خود را تغییر داده‌اند، سایرین از جمله شورون و ریلاینس به استفاده از مسیر دریای سرخ ادامه داده‌اند. با این حال، نظارت مستمر از تحولات در منطقه گزارش شده است.

بریتیش پترولیوم و اکوینور تمامی ترانزیت ها را از طریق دریای سرخ متوقف کرده اند و از نیمه دوم دسامبر کشتی ها را از Cape of Good Hope هدایت می کنند. حداقل 32 نفتکش از Cape of Good Hope ترانزیت کرده اند، عمدتاً آنهایی که توسط شرکت هایی که حرکت دریای سرخ را متوقف کرده اند یا توسط نهادهای مرتبط با ایالات متحده و اسرائیل اداره می شوند، اجاره شده اند.

تنش ها در دریای سرخ باعث شده است که خریداران نفت بیشتری به آمریکا روی بیاورند که احتمالاً به رکورد 2.3 میلیون بشکه در روز صادرات نفت خام به اروپا در دسامبر کمک می کند. عدم اطمینان در دریای سرخ به عنوان عاملی برای خرید نفت خام آمریکا از سوی اروپا در نظر گرفته می شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید