قیمت نفت بیش از یک درصد کاهش یافت زیرا کاهش قیمت عربستان سعودی افزایش نگرانی‌های خاورمیانه را خنثی کرد

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام روز دوشنبه به دلیل کاهش قابل توجه قیمت ها توسط عربستان سعودی، صادرکننده اصلی نفت و افزایش تولید اوپک، بیش از یک درصد کاهش یافت. نفت خام برنت تا ساعت 10:00 به وقت ایران با 1.28 درصد کاهش به 77.75 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 1.15 درصد یا 85 سنت کاهش به 72.96 دلار در هر بشکه رسید.

واندانا هاری، بنیانگذار ارائه‌دهنده تحلیل بازار نفت Vanda Insights، اظهار داشت: «کم کردن OSP‌های آرامکوی عربستان در ماه فوریه، روایت ضعیف تقاضا را تقویت می‌کند». عربستان سعودی در واکنش به افزایش عرضه و رقابت، قیمت فروش رسمی (OSP) نفت خام سبک عرب خود را به آسیا کاهش داد و به پایین‌ترین سطح در 27 ماه گذشته رسید.

تونی سایکامور، تحلیلگر IG خاطرنشان کرد: «اگر ما فقط بر روی اصول بنیادی تمرکز کنیم، از جمله ذخایر بالاتر، تولید بالاتر اوپک/غیر اوپک، و OSP کمتر از حد انتظار عربستان، غیرممکن است که چیزی جز قیمت نزولی نفت خام باشد. ” با این حال، او اذعان کرد که تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به طور غیرقابل انکاری در حال افزایش است و محدودیت‌هایی را برای جنبه‌های نزولی ایجاد می‌کند.

با وجود نگرانی‌ها در مورد تقاضای جهانی و افزایش ذخایر، تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به‌ویژه تنش‌های دریای سرخ و مناقشه غزه، به افزایش بیش از 2 درصدی هر دو قرارداد در هفته اول 2024 کمک کرد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اظهار داشت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، قول داده است که جنگ را تا نابودی حماس ادامه دهد.

نظرسنجی رویترز برای مقابله با فشار صعودی قیمت ها نشان داد که تولید اوپک در دسامبر 70 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 27.88 میلیون بشکه در روز رسید. هاری از Vanda Insights خاطرنشان کرد: «تنش‌های دریای سرخ تنها وزنه تعادل، هرچند نسبتاً ضعیف و متناوب، برای قیمت‌های نفت خام است که به دلیل انتظارات کاهش تقاضای جهانی و افزایش ذخایر، تسلیم حرکت نزولی می‌شوند.»

بر اساس گزارش هفتگی بیکر هیوز، در ایالات متحده، دکل های حفاری نفت در هفته گذشته با یک افزایش به 501 رسید. جی پی مورگان اضافه شدن 26 سکوی نفتی را در سال جاری پیش بینی می کند که بیشترین آنها در پرمین (Permian)  در نیمه اول سال پیش بینی می شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید