اخبار فارکس

نفت به دلیل نگرانی های عرضه خاورمیانه افزایش یافته است

TJS BP oil and gas

در روز پنج شنبه، قیمت نفت خام افزایش یافت که به دنبال افزایش های قوی جلسه قبل به دلیل نگرانی های مداوم در مورد اختلالات در عرضه خاورمیانه است. این نگرانی ها ناشی از مسائل مربوط به یک میدان نفتی لیبی و تشدید تنش ها پیرامون درگیری اسرائیل و غزه بود.

در ساعت 11:00 به وقت ایران، نفت خام برنت با 53 سنت (0.7 درصد) افزایش به 78.78 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 66 سنت (0.9 درصد) افزایش به 73.36 دلار رسید.

قیمت هر دو شاخص نفت خام روز چهارشنبه 3 درصد افزایش یافت که اولین بار در پنج روز گذشته بود که بالاتر رفتند. WTI بیشترین افزایش درصد روزانه خود را از اواسط نوامبر به ثبت رساند.

استراتژیست بازار، Yeap Jun Rong از IG خاطرنشان کرد: “تلاقی اخبار در مورد تنش های بیشتر در دریای سرخ و تعطیلی کامل میدان نفتی شراره لیبی به دلیل اعتراضات محلی، نگرانی ها را در مورد اختلالات عرضه جهانی نفت افزایش داده است.”

روز چهارشنبه، اعتراضات در لیبی باعث توقف کامل تولید در میدان نفتی شراره شد که قادر به تولید 300000 بشکه در روز است. این میدان نفتی، در میان بزرگترین میدان‌های لیبی، بارها هدف اعتراضات سیاسی محلی و گسترده‌تر بوده است.

در اوایل هفته، یک حمله در بیروت منجر به کشته شدن معاون رهبر حماس شد .ود.

نگرانی‌ها در دریای سرخ همچنان ادامه داشت زیرا حوثی‌های یمن تحت حمایت ایران مدعی شدند که یک کشتی کانتینری را به مقصد اسرائیل «هدف قرار داده‌اند». فرماندهی مرکزی ایالات متحده گزارش داد که این گروه شبه نظامی روز قبل دو موشک بالستیک ضد کشتی در جنوب دریای سرخ شلیک کرده است.

حمایت از بازار همچنین از داده‌های مؤسسه نفت آمریکا حاصل شده است که نشان می‌دهد 7.4 میلیون بشکه کاهش در ذخایر نفت خام آمریکا برای هفته منتهی به 29 دسامبر – دو برابر کاهشی که تحلیلگران نظرسنجی رویترز انتظار داشتند- را نشان می‌دهد.

داده های هفتگی اداره اطلاعات انرژی روز پنجشنبه ساعت 11 صبح (19:30 به وقت ایران) پیش بینی می شود که به دلیل تعطیلات سال نو با یک روز تاخیر گزارش می شود.

در همین حال، اوپک روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از اعلام آنگولا مبنی بر خروج از بلوک در ماه گذشته، همکاری و گفت‌وگو در ائتلاف تولیدکننده اوپک پلاس ادامه خواهد داشت. قرار است در اول فوریه نشستی برای بررسی اجرای آخرین کاهش تولید نفت برگزار شود.

تحلیلگران گلدمن ساکس پیش بینی می کنند نفت برنت در سال 2024 بین 70 تا 90 دلار در هر بشکه نوسان داشته باشد، بر اساس عرضه منعطف اوپک پلاس، ریسک پایین رکود و خرید استراتژیک ذخایر نفت توسط چین و ایالات متحده، آنها خاطرنشان می کنند که سناریوهای ریسک ژئوپلیتیکی یک ریسک صعودی کلیدی باقی خواهند ماند. به این پیش بینی، همانطور که در یادداشت مشتری در 3 ژانویه ذکر شد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس