قیمت نفت ثابت شد، زیرا نگرانی های اقتصادی، نگرانی ها در خاورمیانه را خنثی می کند

TJS BP oil and gas

به دنبال نوسانات قابل توجه در اوایل هفته، قیمت نفت خام در معاملات آسیایی در روز چهارشنبه کمترین تغییر را نشان داد. احساسات بازار تحت تأثیر یک عامل متعادل کننده بین نگرانی ها در مورد اقتصاد ایالات متحده و اختلالات احتمالی در دریای سرخ به دلیل تنش های مداوم بود.

بهای نفت خام برنت با کاهش 38 سنت یا 0.50 درصدی به 75.51 دلار در هر بشکه در ساعت 12:00 ظهر بوقت ایران رسید. به همین ترتیب، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 0.11 درصد کاهش به 70.3 دلار در هر بشکه رسید.

در اوایل هفته، قیمت نفت در واکنش به حملات نیروهای حوثی به کشتی‌ها در دریای سرخ و گزارش‌هایی مبنی بر ورود یک کشتی جنگی ایران در روز دوشنبه، تقریباً 2 دلار افزایش یافت. احتمال درگیری گسترده‌تر که منجر به بسته شدن راه‌های مهم حمل و نقل نفت و اختلال در جریان‌های تجاری شود، حرکت صعودی اولیه را هدایت کرد.

با این حال، خوش‌بینی بازار در جلسه قبل کاهش یافت، زیرا نگرانی‌ها در مورد کاهش زودهنگام و تهاجمی نرخ بهره ایالات متحده در آستانه انتشار صورتجلسات جلسه فدرال رزرو و داده‌های مشاغل افزایش یافت.

سورو سارکار، سرپرست تیم بخش انرژی در بانک DBS، خاطرنشان کرد که خطرات ژئوپلیتیکی در حال حاضر در قیمت ها لحاظ نشده است، با این فرض که اجتناب از شعله ور شدن منطقه ای ادامه خواهد داشت. او پیش‌بینی کرد که بازار در کوتاه‌مدت متزلزل باشد، اما به طور کلی فعالیت در سه ماهه اول نسبت به نیمه دوم سال قبل کاهش یافته است.

پیش بینی عرضه فراوان نفت در نیمه اول سال 2024 قیمت ها را محدود کرده است و منجر به برگزاری نشست کمیته نظارت وزیران مشترک اوپک پلاس (JMMC) در اوایل فوریه می شود. به گفته سه منبع از ائتلاف، تاریخ دقیق هنوز مشخص نشده است.

کوین وانگ، تحلیلگر ارشد بازار OANDA، می گوید که تصمیم برای برگزاری زودهنگام نشست، نشان دهنده نارضایتی اوپک پلاس از شرایط ضعیف فعلی بازار نفت است. کاهش داوطلبانه قبلی 2.2 میلیون بشکه در روز برای سه ماهه اول که در 30 نوامبر مورد توافق قرار گرفت، نتوانست بازار را تثبیت کند.

وانگ پیش‌بینی می کند که معاملات نفت WTI در کوتاه‌مدت، بین 68.90 تا 72.30 دلار در هر بشکه، نزدیک به میانگین متحرک 20 روزه کاهشی باشد.

تحلیلگرانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند انتظار داشتند در هفته گذشته ذخایر نفت خام آمریکا کاهش یابد، در حالی که احتمال افزایش ذخایر تقطیر و بنزین وجود داشت.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید