اخبار فارکس

قیمت نفت در اولین جلسه سال جدید میلادی 1.5 درصد افزایش یافت – تشدید درگیری ها در خاورمیانه

TJS BP oil and gas

قیمت نفت در اولین جلسه سال جدید میلادی به دلیل نگرانی از اختلالات احتمالی عرضه در خاورمیانه به دنبال درگیری دریایی در دریای سرخ، 1.5 درصد افزایش یافت. علاوه بر این، انتظارات خوش بینانه از تقاضای قوی تعطیلات و محرک های اقتصادی در چین، واردکننده اصلی نفت خام، به حرکت صعودی کمک کرد.

نفت خام برنت 1.20 دلار معادل 1.5 درصد افزایش یافت و تا ساعت 10:15 بوقت ایران به 78.60 دلار در هر بشکه رسید. به طور همزمان، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار افزایش یافت که به معنای افزایش 1.4 درصدی بود و به 72.66 دلار در هر بشکه رسید.

بر اساس نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان و تحلیلگران، پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت خام برنت در سال جاری به 82.56 دلار در هر بشکه برسد که اندکی از میانگین 82.17 دلار در سال 2023 فراتر رود. تحلیلگران به محدودیت‌های بالقوه تقاضا به دلیل رشد ضعیف جهانی اذعان داشتند، اما انتظار حمایت از تنش‌های ژئوپلیتیکی را داشتند.

تشدید خطرات ژئوپلیتیکی با درگیری در دریای سرخ برجسته شد، جایی که بالگردهای آمریکایی حمله شبه نظامیان حوثی به یک کشتی کانتینری مرسک را خنثی کردند که منجر به غرق شدن سه کشتی حوثی و کشته شدن 10 شبه نظامی شد. این حادثه نگرانی‌هایی را در مورد گسترش درگیری اسرائیل و غزه به یک آشفتگی منطقه‌ای گسترده‌تر برانگیخت.

لئون لی، تحلیلگر CMC Markets در شانگهای، با اشاره به وضعیت دریای سرخ و نزدیک شدن به اوج تقاضا در طول جشنواره بهار چین (سال نو قمری) در اوایل فوریه، تأثیر بالقوه بر قیمت نفت را برجسته کرد.

احتمال درگیری گسترده‌تر که بر مسیرهای تامین نفت حیاتی مانند دریای سرخ و تنگه هرمز در خلیج فارس تأثیر بگذارد، عامل مهمی است. در پی درگیری دریایی، بنا به گزارش ها، یک کشتی جنگی ایران وارد دریای سرخ شد، در حالی که داده های ردیابی نفتکش ها نشان داد که برخی از کشتی های حامل گازوئیل و سوخت جت با حرکت به اطراف آفریقا، دریای سرخ را دور می زنند.

در چین، نگرانی‌ها در مورد انقباض فعالیت‌های تولیدی برای سومین ماه متوالی در دسامبر منجر به انتظارات برای اقدامات محرک جدید شده است. چنین اقداماتی می تواند رشد اقتصادی را تقویت کند، به طور بالقوه تقاضای نفت را در چین، دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان، افزایش دهد و از قیمت نفت حمایت کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس