اخبار فارکس

آیا اونس جهانی طلا مقاومت 2050 دلاری کلیدی را بازپس خواهد گرفت؟

اونس جهانی طلا XAUUSD

روز چهارشنبه، اونس جهانی طلا در حدود 2040 دلار متوقف شد و در روز سه شنبه به بالاترین حد اخیر در 2048 دلار رسید. دلار آمریکا (USD) در راستای بازدهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا آسیب های خود را جبران می کند و به خریداران طلا خوش بینی می دهد.

علیرغم تلاش‌های سیاستگذاران فدرال رزرو آمریکا (Fed) برای مقاومت در برابر انتظارات کاهش احتمالی نرخ بهره در سال آینده، چشم‌انداز بازار برای کاهش نرخ ثابت باقی می‌ماند. احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس تقریباً 75 درصد است و کاهش در ماه می تقریباً قطعی به نظر می رسد.

انتظارات مداوم از موضع ضعیف فدرال رزرو در سال 2024 همچنان به اعمال فشار نزولی بر بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و دلار آمریکا در یک هفته با داده های اقتصادی محدود ادامه می دهد. در نتیجه، توجه مستقیماً به انتشار روز جمعه شاخص اصلی قیمت PCE ایالات متحده، معیار تورم مورد علاقه فدرال رزرو، برای تقویت انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه مارس است.

ضعیف‌تر شدن نرخ تورم Core PCE می‌تواند انتظارات کاهش نرخ بهره در ماه مارس را تقویت کند و از قیمت طلا در مقابل دلار آمریکا حمایت کند. برعکس، یک رقم بالاتر از حد انتظار تورم ایالات متحده احتمالاً بهبود طلا را افزایش می دهد، که نشان دهنده فشارهای تورمی طولانی مدت است و تعهد فدرال رزرو به موضع “بالاتر برای طولانی تر” را توجیه می کند. پیش بینی می شود که Core PCE در ماه نوامبر سالانه 3.3 درصد افزایش داشته باشد، در مقایسه با رشد 3.5 درصدی در اکتبر، با هدف تورم فدرال رزرو روی 2.0 درصد.

در این دوره، ارزش دلار آمریکا و در نتیجه قیمت طلا تحت تاثیر داده‌های مسکن متوسط آمریکا و اظهارات مقامات فدرال رزرو قرار خواهد گرفت. قابل ذکر است، آستن گولسبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو نسبت به خوش بینی بیش از حد در بازار در رابطه با کاهش احتمالی نرخ بهره هشدار داد، در حالی که رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، بر عدم «فوریت» فعلی فدرال رزرو برای کاهش نرخ های بهره آمریکا با توجه به وضعیت قوی اقتصاد تاکید کرد.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

از نظر تحلیل تکنیکال در نمودار روزانه، به نظر می رسد تغییر کمی در چشم انداز قیمت طلا وجود داشته باشد، به طوری که روند غالب همچنان از حرکت صعودی حمایت می کند.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا - ۲۹ آذر
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – ۲۹ آذر

شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) در بالای خط وسط قرار دارد که نشان دهنده قدرت مداوم است، در حالی که قیمت طلا همچنان از میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) که در حال حاضر در 2021 دلار قرار دارد، دفاع می کند.

برای ایجاد اختلال در روند بهبود فعلی، بسته شدن روزانه زیر SMA 21 روزه مورد نیاز است که به طور بالقوه باعث بازبینی سطح حمایت 2000 دلاری می شود. اگر این حمایت شکسته شود، چالش مهم بعدی برای شتاب صعودی، SMA 50 روزه به قیمت 1989 دلار خواهد بود.

در مقابل، دستیابی به پذیرش بالاتر از منطقه عرضه از 2040 دلار تا 2050 دلار برای طلا برای از سرگیری مسیر صعودی خود به سمت سطح روانی 2100 دلار بسیار مهم است. فراتر از این نقطه، خریداران طلا ممکن است به دنبال شکستن بالاترین رکورد قبلی در 2144 دلار باشند. این سطح قیمت بالاتر نشان دهنده یک هدف کلیدی برای کسانی است که به دنبال ادامه حرکت صعودی در بازار طلا هستند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس