اخبار فارکس

قیمت نفت خام در مسیر اولین افزایش هفتگی در دو ماه گذشته است

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام روز جمعه افزایش یافت و به سمت اولین افزایش هفتگی خود در دو ماه گذشته پیش رفت. این افزایش با چشم انداز صعودی آژانس بین المللی انرژی (IEA) در مورد تقاضای نفت برای سال آینده و کاهش ارزش دلار حمایت شد.

معاملات آتی برنت با 21 سنت افزایش به 76.82 دلار در هر بشکه در ساعت 11:00قبل از ظهر بوقت ایران رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 20 سنت افزایش به 71.78 دلار رسید.

هر دو معیار برای افزایش هفتگی متوسط تعیین شده‌اند که با اعلام اواسط هفته فدرال رزرو آمریکا که نشان‌دهنده کاهش احتمالی هزینه‌های استقراض در سال آینده است، تقویت شده است.

کلوین وانگ، تحلیلگر OANDA در سنگاپور، خاطرنشان کرد: «به دلیل بهبود شرایط نقدینگی پس از چرخش فدرال رزرو، ممکن است قیمت نفت کمی «کشش تقاضا» را شاهد باشد.

پس از اینکه بانک مرکزی ایالات متحده پیشنهاد کرد افزایش نرخ بهره احتمالاً به نتیجه رسیده است و انتظار می‌رود در سال 2024 هزینه‌های استقراض کمتری داشته باشد، دلار به پایین‌ترین حد چهار ماهه خود در روز پنج‌شنبه سقوط کرد. تضعیف دلار، نفت دلاری را برای خریداران خارجی مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا نیز در مقابل انتظارات کاهش قریب الوقوع نرخ بهره عقب نشینی کرد و مجدداً تأکید کرد که هزینه های استقراض علیرغم انتظارات تورمی کمتر، در بالاترین حد خود باقی خواهد ماند.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد که مصرف جهانی نفت در سال 2024 به میزان 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که 130 هزار بشکه در روز بیشتر از برآورد قبلی خود است. این به چشم انداز بهبود تقاضای ایالات متحده و کاهش قیمت نفت نسبت داده شد. با این حال، این برآورد در سال 2024 کمتر از نیمی از پیش بینی رشد تقاضای 2.25 میلیون بشکه ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

نگرانی ها در مورد داده های اقتصادی ضعیف چین، دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان، اخیراً بر قیمت نفت تأثیر گذاشته است. داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار چین در روز جمعه نشان داد که فعالیت پالایشگاه‌ها در نوامبر به پایین‌ترین سطح خود از آغاز سال 2023 رسیده است، زیرا فشار حاشیه بر پالایشگاه‌های غیردولتی منجر به کاهش تولید شد. علاوه بر این، کاهش مصرف گازوئیل بر تقاضای سوخت ملی تأثیر گذاشته است.

علی‌رغم چالش‌های جاری در بازار املاک چین، داده‌ها همچنین عملکرد بهتر از انتظار را در تولید صنعتی و بهبود فروش خرده‌فروشی نشان می‌دهند که در بحبوحه بهبود اقتصادی آهسته پس از کووید، کمی احساس آرامش را در بازار ایجاد می‌کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس