رکورد جدید شاخص میانگین صنعتی داوجونز پس از تغییر لحن فدرال رزرو

داو جونز

میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) در روز چهارشنبه پس از انتشار نمودار نقطه‌ای جدید توسط فدرال رزرو (Fed) افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. نمودار نقطه ای کاهش قابل توجه 50 واحدی را در پیش بینی فدرال رزرو برای نرخ های بهره در یک سال آینده نشان داد، که DJIA را از وضعیتی که قبلا ثابت بود به افزایش قابل توجه 1 درصدی سوق داد. در نتیجه، این شاخص به بالاترین حد خود رسید و از 37000 گذشت. قبل از این تحول، داوجونز از S&P 500 و NASDAQ عقب بود، اما نمودار نقطه ای فدرال رزرو باعث شد داو جونز در بین شاخص های ایالات متحده پیشتاز شود.

این حرکت مثبت، هفتمین هفته متوالی افزایش شاخص را نشان می‌دهد، با افزایش چشمگیر نزدیک به 1 درصد در هفته. همزمان، بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده در واکنش به این خبر کاهش شدیدی را تجربه کرد، به طوری که بازدهی اوراق خزانه 2 ساله و 5 ساله هر دو بیش از 3 درصد کاهش یافت.

در اخبار داو جونز، انتشار Dot Plot حاکی از آمادگی مدیران فدرال رزرو برای بررسی کاهش نرخ است. پیش بینی نرخ بهره یک ساله از 5.1% به 4.6% کاهش یافت و چشم انداز 2 ساله از 3.9% به 3.6% کاهش یافت. بانک مرکزی نرخ های موجود را در محدوده 5.25 تا 5.5 درصد حفظ کرد در حالی که چشم انداز سه ساله در 2.9 درصد ثابت ماند. با این حال، چشم انداز فعلی از 5.6 درصد به 5.4 درصد کاهش یافته است.

CME FedWatch Tool تغییر قابل توجهی را منعکس کرد، به طوری که احتمال کاهش نرخ بهره در نشست ماه مارس فدرال رزرو از 41 درصد در روز سه شنبه به 73 درصد پس از انتشار فدرال رزرو افزایش یافت.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، وضعیت قوی اقتصاد ایالات متحده را تأیید کرد، اما همچنین به احتمال رکود در سال 2024 اشاره کرد. این اذعان به خوش بینی در بازار سهام دامن زد، زیرا سرمایه گذاران آن را به عنوان سیگنالی برای کاهش بالقوه تندتر و سریع تر تعبیر کردند.

آخرین برآورد فدرال رزرو اکنون حاکی از کاهش احتمالی 90 واحد پایه در نرخ بهره تا پایان سال آینده است. این در تضاد با طرح نقطه‌ای قبلی در پاییز است که تنها 50 واحد کاهش در کل سال را پیش‌بینی کرده بود.

آیا رالی داوجونز ادامه خواهد یافت ؟

داو جونز Industrial Average (DJIA) در حال حاضر در یک مسیر صعودی قرار دارد و هفتمین هفته متوالی افزایشی خود را نشان می دهد. شایان ذکر است، DJIA با رسیدن به رکورد 37,057، به نقطه عطف جدیدی دست یافته است و از رکورد قبلی که در اوایل سال 2022 با 36,952 ثبت شده بود، فراتر رفت.

در حالی که ناظران بازار نیاز نهایی به تثبیت را تایید می‌کنند، خوش‌بینی فعلی ناشی از رویکرد جدید بانک مرکزی نسبت به اقدامات کاهش نرخ بهره در سال 2024 است. این تغییر در احساسات، محرک اصلی افزایش مداوم بوده است.

علیرغم انتظارات اولیه از کاهش در هفته گذشته، DJIA موفق شد یک رشد نهایی 0.01٪ را به دست آورد. این انعطاف‌پذیری غیرمنتظره برای تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران صعودی کافی بود و اعتقاد آن‌ها را به رالی ادامه‌دار که در اکتبر آغاز شد، تقویت کرد.

طبق آخرین اطلاعات، شاخص اندکی به سطح 37000 کاهش یافته است. با این حال، سیگنال‌های بازار حاکی از پتانسیل سود بیشتر تا کریسمس است. پیش بینی یک “رالی بابا نوئل” در بین سرمایه گذاران رایج است که نشان دهنده چشم انداز خوش بینانه برای بازار در کوتاه مدت است.

نمودار داو جونز 14-Dec
نمودار داو جونز 14-Dec
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید